Ve východním lékařství a především v Číně jsou masáže a jejich konkrétní typy a postupy hotovým vědeckým oborem. Jsou propracované do nejmenšího detailu a píší se o nich tlusté knihy, které dokazují jejich blahodárný vliv na celý organismus.
Uvolňují, nebo naopak stimulují svaly, působí regeneračně, povzbuzují krevní oběh, trávení, zlepšují psychiku, působí proti stresu i bolestem hlavy, zklidňují, uspávají, prospívají v těhotenství, dá se jejich pomocí léčit celá řada nemocí, dalším nemocem se díky nim předchází…
Východní masáže
Čínské energetické masáže posilují samoléčitelské schopnosti lidského organismu a tím zlepšují jeho imunitu.
Čínská tlaková masáž se řídí filozofií čínské medicíny, a co je důležité, zdůrazňuje celistvost organismu. V praxi to znamená, že jedna taková masáž vás dá dohromady jak po stránce fyzické, tak psychické.
Hlavní metodou je masáž bodů a meridiánů určité oblasti na těle podle toho, co vás zrovna trápí. Masírování jednotlivých bodů pomůže při celkové únavě, nespavosti, zbaví vás bolestí hlavy, nachlazení, bolestí páteře, končetin, urovná zažívací obtíže, zácpu nebo gynekologické obtíže.
Podobně propracovaný systém má kupříkladu i indická ajurvédská masáž. Ajurvéda je tradiční styl indické medicíny, který se nezaměřuje na potlačování příznaků nemocí, ale hledá příčiny. V terapii se využívají přírodní prostředky – léčivé byliny, masáže, úprava životosprávy…
Ajurvédská masáž se provádí pomocí přírodních olejů s bylinnými příměsemi, které jsou vstřebávány pokožkou a dýcháním a které podporují účinky vlastní masáže. Technika masáže a druh masážních prostředků jsou vybírány individuálně, aby plně vyhovovaly konstitučnímu typu a zesílily účinky procedury. Technika zahrnuje na západě netradiční masérské chvaty prsty, předloktími a lokty, ale masáž rozhodně není bolestivá.
Zlepšuje stav pokožky – zpevňuje ji, zvláčňuje, zvyšuje pružnost a urychluje regeneraci, uvolňuje svaly a šlachy, zlepšuje psychiku, uklidňuje nervový systém a v neposlední řadě urychluje metabolismus a vylučování toxických látek z těla. Vynikající jsou masáže thajské, tradiční japonské nebo masáže horkými lávovými kameny.
Ty působí blahodárně na záněty kloubů a kostí, pomáhají ulevit svalovému napětí, zmírňují svalovou křeč, zlepšují pohyblivost, urychlují metabolismus, působí pozitivně na trávicí poruchy, pomáhají očistit tělo od jedů a škodlivin, ulevují od bolesti zad a krční páteře, posilují imunitní systém, pomáhají při oběhových potížích, urychlují hojení natažených či namožených svalů, umožňují hlubší a lehčí dýchání a zbaví vás premenstruačního syndromu.
Pro větší krásu
Teď je řeč o takzvané lymfodrenážní masáži. Lymfatické cévy tvoří významnou součást imunitního systému. Odpovídají za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protékají lymfatickým systémem denně zhruba čtyři litry tekutin, které obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie a látky vzniklé jako odpad metabolických procesů.
Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání jsou nejčastější příčinou nedostatečného odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek – toxinů – ve tkáních a kloubech. Častými projevy jsou pocity únavy, těžké nohy, otoky, celulitida, oslabení imunitního systému.
V případě postižení lymfatického systému dochází ke stagnaci lymfy v systému a tvorbě lymfatických otoků. V případě lymfodrenážní masáže se jedná o jemnou techniku, která z léčebného hlediska napomáhá toku lymfy a vede ke zmírnění otoků. Z kosmetického hlediska se užívá jako prevence vzniku celulitidy a vrásek na obličeji, krku a dekoltu. Podporuje imunitu a detoxikační schopnost organismu.
Odstraňuje povrchové zrohovatělé vrstvy kůže, díky ní se dosahuje urychleného vyprazdňování povrchových žil a lymfatických cest, lymfodrenážní masáž podporuje vstřebávání otoků, výpotků a krevních výronů, snižuje bolestivost svalů, zlepšuje činnost tkání a výživu svalů, prokrvení tkání a svalů a v neposlední řadě zlepšuje činnost hluboko uložených orgánů. Pomocí této jemné techniky lze též posílit imunitu a ovlivnit pozitivně zdravotní problémy, kterým by klasická masáž uškodila.
Po lymfatické masáži se lépe hojí rány po operacích, dojde k odlehčení přetížených dolních končetin. Je obnoven a posílen lymfatický systém a prokrvena je i pokožka bez ohrožení křečových žil. Masáž tvoří základ pro ošetření celulitidy a pokožky vůbec a je doporučovaná jako prostředek na zvýšení imunity, detoxikaci organismu a prevenci vrásek.
Dobře se připravte
Všechny druhy se nehodí pro každého a především ne v každé situaci. Nezapomeňte dodržovat několik pravidel. Masážím je dobré se vyhnout při nádorových, horečnatých a infekčních nemocech a po nadměrné fyzické námaze – je dobré počkat do druhého dne.
Na masáž nechoďte ani v případě, že jste bezprostředně po jídle – obzvláště těžkém. Počkejte aspoň dvě až tři hodiny. Těhotné ženy by neměly být masírovány v oblasti břicha a ani by neměly ležet na břiše. Oblasti břicha se vyhněte také při jakýchkoliv bolestivých stavech nebo během menstruace.
Dále by se neměla masírovat místa postižená kožním onemocněním, drobné ranky a podkolenní či loketní jamky, místa, kde se vyskytují křečové žíly.
Masáže nejsou vhodné ani při onemocnění epilepsií, cukrovkou či při vážných problémech s krevním tlakem.
Z časopisu Stratosféra