Snad každý někdy zažil otoky nohou nebo rukou a tak ví, jak nepříjemné a bolestivé to může být. Tělo zadržuje přebytečnou vodu v určitých částech těla (nejčastěji nohy, kotníky a ruce).
Někdy otoky jednoduše zmizí během večera nebo noci, jindy se vás třeba drží i několik dní a bolesti se jen tak nezbavíte.
Existuje spousta důvodů, proč se tento otok objevuje:
· Sedavý životní styl – příliš dlouho sedíte v jedné pozici
· Konzumace spousty zpracovaných potravin
· Konzumace spousty potravin s vysokým obsahem soli
· PMS
· Nežádoucí účinky léků
· Těhotenství
· Přetížení lymfatického systému
Otoky můžeme nazývat také edémy a na nohou se objeví ve chvíli, kdy celý den stojíte nebo sedíte. Když jsou však otoky nohou a kotníků chronického původu, pak to může signalizovat vážnější problém. Může jít o onemocnění ledvin, srdeční selhání nebo o jaterní nemoci. Vždycky je proto lepší konzultovat tento problém s lékařem, pokud otoky přetrvávají delší dobu.
Přírodní léčba otoků
Jestliže otoky nejsou u vás způsobeny ničím závažným, můžete otokům pomoci bylinnými prostředky. Ty pomohou tělu odstranit přebytečné tekutiny. Jednou takovou bylinou může být právě petržel. Jde o známé přírodní diuretikum, které pomáhá tělu zbavit se přebytečné vody a soli. Zlepšuje funkci ledvin.
Podle studie z roku 2002, kterou provedli The American University of Beirut, může být petržel používaná jako přírodní diuretikum, které pomáhá zmírnit zadržování vody a eliminuje otoky. Vědci se domnívají, že tato bylina působí diureticky tím, že brání sodíku a draslíku, ovlivňuje proces osmózy a zvyšuje tok moči.
Petržel je bohatá na draslík, mnoho chemicky vyráběných diuretických léků snižuje hladinu draslíku v těle, což působí negativně na lidské tělo. Konzumací petržele se tomuto negativnímu účinku vyhnete, protože dodává draslík do těla a nevyčerpává jej.
Petrželový čaj
Podle Dr. Johna R. Christophera je dobré popíjet denně 64 uncí silného petrželového čaje a zaznamenáte maximální výsledky. Dávka se může postupně zvyšovat. Pro přípravu čaje volte čerstvé a světle zelené listy spolu s kořeny a semínky (pokud je možno je získat). Jak si tento petrželový čaj připravit?
Ingredience:
· ¼ šálku nakrájených čerstvých petrželových listů a kořenů
· Šálek vroucí vody
Postup:
Dejte do šálku s vroucí vodou čajové sítko a nechejte směs louhovat pět až sedm minut. Poté vyjměte sítko, můžete přidat citron nebo surový med a konzumujte.
Dbejte na to, aby petrželový čaj nebyl podáván těhotným ženám, protože působí jako stimulant dělohy. Petrželový čaj je bohatý na kyselinu šťavelovou. Proto by neměl být podáván pacientům se zánětem ledvin, neboť může zapříčinit tvorbu ledvinových kamenů. Před konzumací tohoto čaje jako diuretika konzultujte tento postup s lékařem, zvláště pokud máte nějaký vážný zdravotní problém, který je nutno vzít v úvahu.
Další přínosy petrželového čaje:
· Jde o antioxidant a diuretikum, pomáhá tedy vylučovat toxiny z lidského těla
· Je bohatý na vitamín C, který podporuje vstřebávání železa v těle, petrželový čaj může pomoci v léčbě anémie
· Petržel má také vysokou hladinu beta-karotenu, folátu a vitamínu B12. To umožní posílit a stimulovat asimilaci a živiny
· Jedním z největších výhod petrželového čaje je jeho pomoci při léčbě revmatismu nebo artritidy
· Zachovává pružnost cév a to pomáhá jejich opotřebení
· Je bohatý na enzymy, které posilují trávicí a vylučovací systém
· Podporuje trávení tuků a bílkovin, které pomáhají při vstřebávání živin ve střevech
· Pomáhá při asimilaci
· Pomáhá léčit problémy s dásněmi
· Zbavuje nadměrného množství plynu z trávicího ústrojí
· Obsahuje apiol, který je součástí ženského pohlavního hormonu, který se nazývá estrogen, pomáhá při pravidelnosti menstruačního cyklu
· Pomáhá zmírnit menstruační křeče
· Petrželový čaj má vysoký obsah chlorofylu, proto tělu pomáhá při odstraňování škodlivých a patogenních mikroorganismů
· Pomáhá plicím vypouštět zbytky, které se v nich vlivem znečištění hromadí
· Petrželový čaj inhibuje růst nádorových onemocnění