S trávením má problém mnoho lidí a mylím si, že více žen než mužů. Nejenom že jde o věc, která nám znesnadňuje život, ale někdy je to věc, která může vyústit i do fatálních rozměrů a životohrožujících situací. Zkuste zajít do přírody nebo speciálních obchodů pro bylinky…

Americky julep

Čerstvou větvičku máty zalijeme sklenicí sherry a sklenicí ginu. Přidáme šťávu z 1/2 citronu, dobře zamícháme a necháme 2 hodiny stát. Opět zamícháme a dáme vychladit. Pijeme pomocí slámky jako chuťovku při zažívacích potížích.

Moravská směs na dobré trávení

Tento populární recept se skládá ze 3 dílů natě meduňky, k níž přidáme dva díly kořene jehlice, květu heřmánku, natě máty a pod jednom díle semene fenyklu a kmínu. Čaj připravíme a užíváme obvyklým způsobem.

Prášek z hořce na zlepšení trávení

Stejné díly sušeného kořene hořce žlutého a puškvorce pomeleme na prášek. Užíváme třikrát denně půl hodiny před jídlem. Množství prášku na špičku nože rozmícháme ve sklenici naplněné do 1/2 vodou.

Tonikum na podporu trávení

Po přejedení se nebo po těžkých jídlech, které „sedí“ v žaludku, rozdrobíme stejné díly mletého zázvoru, kmínu, fenyklu, hřebíčku a skořice. 1 lžičku této směsi zalijeme 1/4 1 vroucí vody a necháme vyluhovat. Scedíme, přidáme lžičku citrónové šťávy a po částech vypijeme v průběhu dvou hodin.

Prášek na zlepšení trávení

Rozdrtíme nebo pomeleme stejné díly sušených kořenů omanu, hořce a puškvorce.Tohoto prášku užíváme 1/2 lžičky s troškou vody 15 minut po hlavním jídle.

štovík

Další varianta prášku

Pomeleme dva díly sušeného listu pelyňku, dva díly kořene lékořice a jeden díl semene anýzu.

Jugoslávský recept na zlepšení trávení

K pěti dílům nadrobno nasekané natě světlíku lékařského přidáme po dvou dílech natě máty a meduňky. Dobře zalijeme rakijí a necháme 3-4 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme, přidáme podle chuti med a pijeme po stopce nalačno jako aperitiv.

Zázvor na zlepšení trávení

Tři lžíce drceného kořene zázvoru zalijeme 1/2 1 vodky a za občasného protřesení necháme 2-3 týdny macerovat. Scedíme a u-žíváme po lžíci dvakrát denně nalačno. Z kořene zázvoru můžeme také obvyklým způsobem připravit hořký lahodný čaj, který pijeme bez cukru.

Čajová směs na posílení slinivky břišní – pankreasu

Ke třem dílům natě máty přidáme po jednom díle natě třezalky, řapíku a květu (natě) jetele lučního. Čaj připravený z této směsi pijeme třikrát denně delší dobu.

Další recept

Smícháme stejné dílykořene lékořice, puškvorce, semene ostropestřce a natě sporýše. Dvě lžíce směsi večer zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme do rána vyluhovat. Znovu ohřejeme, už nevaříme, necháme stát, scedíme a popíjíme v malých dávkách během celého dne.

Iva Hédlová podle knihy: Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015