A opravdu – na okamžik se v opojení narkotik skutečně můžete cítit jako v ráji. Drogy mění realitu. Ne každý si však uvědomuje cenu, kterou musí za tyto prchavé okamžiky falešného štěstí zaplatit. Po krátké době pravidelného užívání drog se začne prudce zhoršovat naše zdraví. A už se ani necítíme tak dobře. Kromě toho jsme si vypěstovali návyk. Musíme drogu mít za každou cenu. Přivedeme na mizinu sami sebe, okrádáme ostatní, zpřetrháme veškeré přátelské vztahy, ztratíme i ty poslední zbytky sebeúcty.

   Drogy také značně snižují náš imunitní systém. Proč je tedy vůbec zkoušíme? Ano, v životě na nás působí různé látky. Když už nevíme kudy kam, rozhodneme se zkusit drogu. Něco jiného je však opakované užívání. Ještě jsem se nesetkala s nikým, kdo bere drogy pravidelně a je mu z toho dobře. Bereme drogy, abychom unikli. Unikli sobě. Unikli svým citům. Abychom mohli předstírat, že se cítíme dobře. Abychom potlačili bolest. Abychom si dodali falešné vzpruhy k dalšímu zneužívání sebe sama.

    A to vše začíná u toho, že máme sami pro sebe nedostatek lásky a uznání. Potýkáme se s dětskými představami, že nejsme dost dobří, které se snažíme zaplašit pomocí drog. To ovšem nikdy nefunguje.Účinek drogy vždy odezní a my se cítíme ještě mizerněji než předtím. K tomu se však přidává ještě pocit viny za to, že jsme nedokázali droze odolat.

   Alkoholismus – Jedná se o prastarou formu úniku. Alkohol slouží také k oslavám a relaxaci, což jsou záminky, kterých se radostně chápe ten, kdo si sám sebe neumí vážit. Alkohol ničí naše játra. Játra i žlučník mají co dělat se vztekem a zlobou. Žlučník se ozývá, když máme vztek na ostatní, játra, když máme vztek sami na sebe.

   Alkoholici jsou velmi často lidé, kteří nedokáží sami sobě odpustit. Den co den se sami za něco trestají. Hledají si záminky k nadměrnému pit a opíjení, neboť jejich skutečným cílem je za něco se potrestat. Proč? Možná si někde v dětství osvojili utkvělou představu, ž nejsou dost dobří. Možná mají pocit, že něco dělají špatně a zaslouží si trest.

   Homosexuální společenství má velmi kruté zákony ohledně stárnutí. To jen znásobuje obvyklý komplex homosexuálů, že nejsou dost dobří. Proto je alkoholismus mezi stárnoucími homosexuály značně rozšířený. Je smutné, jak do sebe ládují panáka za panákem, a jenom se dále utvrzují v přesvědčení, že nestojí za nic.

   Špatná výživa – Všichni víme, jak důležité je pro nás jídlo. Nezačne vám v hlavě zvonit na poplach pokaždé, když si dáte hamburger, opékanou klobásu nebo zákusek? Neříkáte si v takovém okamžiku: „ Už to víckrát neudělám ? „

   Základ zdravé výživy zná dnes již skoro každý. Přesto používá jídlo jako způsob, jak se sám trestat. Konzumuje stravu, která má za následek obezitu, či různé zdravotní problémy. Stala se z nás populace lidí, závislých na krmné veteši. Dovolili jsme velkovýrobcům potravin, aby vlezlou reklamou a propagací ovlivnili náš jídelníček. Byly doby, kdy každý člověk věděl, jak chutná dobré jídlo. Nyní jsou mezi námi lidé a dokonce i děti, kteří nikdy v životě neokusili pořádné jídlo. Vyrostli na konzervách, uzeninách, mražených polotovarech a chemických náhražkách.

   Je normální a přirozené, že každý má sklon i nadále konzumovat takové jídlo, kterým ho krmili jeho rodiče. Je to starý, zaběhnutý systém. Mnoho lidí má pocit, že změna jídelníčku znamená popření jejich rodičů. V dnešní době se člověk těžko dozví správné informace o výživě, pokud se o ně aktivně nezajímá. Většina informací, které se na vás valí, pochází od výrobců, kteří se snaží udat své výrobky za každou cenu. Pokud jsme nevyrůstali v rodině, kde byl kladen velký důraz na zdravou výživu, neměli jsme šanci se dozvědět, jak má vlastně takový správný jídelníček vypadat. Lékaři se na škole neučí o správné výživě. Když má doktor zájem se v této problematice orientovat, musí o své vlastní vůli absolvovat nějaké hodiny navíc. Dnešní medicína je příliš zaměřená na chirurgii a chemikálie.

    Proto, chceme-li dobře jíst, musíme se o to přičinit vlastními silami. Metodou pokusů a omylů se nám nakonec podaří nalézt jídelníček, který bude nejlépe prospívat naší kondici a našemu zdraví. Nebo se můžeme obrátit na odborníka přes zdravou výživu a požádat o radu.

Iva Hédlová podle Loiuse L. Hay