Sůl i káva mají jak pozitivní, tak negativní vlivy na lidské zdraví a krevní tlak. Podíváme se na doporučený denní příjem jak kávy, tak soli, aby se minimalizovala šance na vznik nebo prohloubení srdečních potíží. Právě nemoci oběhové soustavy, tedy i srdce, jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí nejenom v České republice. O své srdíčko je tak potřeba se starat, a právě sůl i káva jsou faktory, na které si je potřeba dávat veliký pozor.

Sůl nadměrně konzumuje skoro každý

Právě kuchyňská i další druhy soli jsou zvlášť v posledních letech velmi problematickým faktorem pro lidské zdraví. Sůl je totiž téměř všudypřítomná a denní dávkování doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je pod 5 gramů soli denně pro dospělého člověka. Průměrný denní příjem soli je ovšem někde kolem 9-12g, tedy zhruba dvojnásobek denního příjmu.

Sůl totiž obsahuje sodík, který je pro lidské zdraví nenahraditelný, takže bychom sůl neměli vynechávat, ovšem příliš sodíku má velmi neblahé účinky na krevní tlak, který se při konzumaci nadměrných dávek soli nezdravě zvyšuje.

Sůl z velké části konzumujeme ze zpracovaných potravin, které navíc nemusejí nutně chutnat slaně, aby se v nich sůl i tak nacházela ve vysokém množství. Tyto potraviny mohou chuť soli maskovat například cukry. Je tak potřeba pečlivě číst obaly potravin a dávat pozor i na to, kolik soli přidáváme do vlastních receptů. Obecně lze říci, že bychom měli sůl omezovat a snažit se přivyknout na méně slanou potravu.

Krevní tlak je potřeba hlídat v každém věku, a ne tedy jen ve stáří. I mladí lidé se mohou dostat do velmi stresových situací, ať jde o sportovní zápas, nebo třeba výhru v casinu, kdy již tak zvýšený tlak kvůli soli by mohl způsobit zdraví ohrožující stavy.

Káva přináší pozitiva i negativa

O účincích kávy na lidské zdraví toho bylo napsáno hodně, a o mnoha věcech se neshodnou ani povolaní experti. Káva ovšem nesporně může přinášet jak pozitiva, tak negativa. Stejně jako u soli je ovšem velmi důležité si dávat pozor na dávkování a řídit se pravidlem, že nic se nesmí přehánět.

Prakticky každý denně konzumuje něco s kofeinem pro zahnání únavy a povzbuzení organismu. Při mírných dávkách do 400mg kofeinu denně (tedy zhruba 4 šálky kávy) a v maximálních jednotlivých dávkách do 200mg je pro většinu lidí pití kávy pozitivní vliv díky množství antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek.

Káva je ovšem pro některé lidi zcela nevhodná a rozhodně by se jí měli vyhýbat. Jedná se zvlášť o lidi, kteří již trpí na vysoký tlak, který kofein ještě zvyšuje. Na příjem kofeinu je zvlášť potřeba dávat pozor ve stresových obdobích, mezi které mohou patřit třeba také prakticky všechny politické události a volby v České republice. Určitě by si měli pozor dávat také lidé s onemocněním trávicího ústrojí, a to i když jde například pouze o sklony k pálení žáhy.

Je potřeba také zmínit, že kofein je návyková látka a nejčastěji používaná droga na světě. Lidské tělo je navíc po čase vůči kofeinu odolnější, takže k navození stejného účinku je potřeba stále zvyšovat dávky. Pokud se tedy potkáte s některým z těchto symptomů, měli byste příjem kofeinu zmírnit:

  • Neklid
  • Úzkost
  • Podrážděnost
  • Svalové napětí a křeče
  • Nespavost
  • Bolesti hlavy
  • Nevolnost, průjem nebo jiné zažívací problémy
  • Abnormální srdeční rytmus

Potřeba je také upozornit, že někdo může být na kofein citlivější a tyto stavy mohou nastávat i při velmi nízkých dávkách. Pokud tedy některý z těchto symptomů u sebe pozorujete, ale kávu pijete pod doporučenou denní dávku 3 šálků, tak byste měli stejně příjem kávy omezit.