Ústa hrají významnou roli při dýchání, příjmu potravy a mluvení. Vyjadřují také celou škálu emocí – od šťastného úsměvu k vyjádření údivu, hněvu a bolesti. Bohužel i tuto část těla postihují různá nepříjemná onemocnění. Začneme první z nich.

AFTY

Příznaky:

  1. Pálivá bolest na postižených místech ústní sliznice, zvláště při požití kyselých nebo kořeněných jídel
  2. Jeden či více žlutých či bílých vřídků s červeným okrajem
  3. Případný otok lymfatických uzlin na krku, zvýšená teplota, malátnost

 

Riziková skupina
Afty postihují hlavně mladé lidi, častěji ženy. Nezřídka se tvoří po velké zátěži v důsledku stresu. Na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí hormony, často se objevují u žen před menstruací. Výskyt aft a jiných poškození sliznic ovlivňuje podvýživa, zvláště nedostatek vitamínu B12, kyseliny listové a železa. Někteří lidé jsou citliví na složky zubních past,, ústních vod a na některé potraviny, zejména ořechy a kyselá jídla. Dalšími rizikovými faktory jsou zubní protézy a rovnátka a zlozvyk skousávání rtů a tváří. Afty může také vyvolat kouření a žvýkání tabáku.

 

Průběh onemocnění
Afty, lékařsky nazývané aftózní stomatitida, začínají řezavým pocitem, případně necitlivostí v místě budoucího výsevu. Během jednoho dne se vyvinou malé vřídky, většinou na rtu nebo tváři, někdy na jazyku, na patře. Běžné afty nepřesahují 0,5 cm v průměru. Zahojí se bez jizvy během deseti dnů. Ačkoliv nejsou nijak závažným onemocněním, mohou velice bolet a téměř znemožnit jíst a mluvit. Naproti tomu tzv. velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty obou typů mají sklon se dvakrát až třikrát během roku vracet.

 

Svépomoc
Dokud se afty nezhojí, vypusťte z jídelníčku kyselá a kořeněná jídla, zvláště citrusové a rajčatové šťávy. Cucání kostky ledu pomáhá přechodně od bolesti. Aby vás afty nebolely při jedení, můžeme se před každým jídlem pokrýt ochrannou pastou. Také různé bylinné ústní vody mohou pomoci.

 

Léčba

Léky
Lékař nebo stomatolog vám může předepsat trimekain, místní anestetikum, které se používá přímo na afty a k výplachu úst. Ošetření těmito prostředky přechodně odstraňuje bolest a tím umožní příjem potravy, současně se ovšem narušuje vnímání chuti. Velké nebo často se opakující afty je možno léčit ústní vodou, obsahující tetracyklin. Bolest, jež provází pomalé hojení vřídků se dá zmírnit poleptáním nervových zakončení dusičnanem stříbrným.

 

Operace
V těžkých případech je možné využít k odstranění vředů a zabránění recidiv laserovou chirurgii a účinkem koncentrovaného světelného paprsku postiženou tkáň odpařit.

 

Prevence
Nekuřte a vyhýbejte se dráždivým jídlům, k nimž patří hlavně citrusové plody, vlašské ořechy, čili papričky a další ostrá koření. Některé studie prokazují spoluúčast lehkého nedostatku vitamínu B, při recidivách je proto vhodné doplňovat vitamíny skupiny B ve formě vitamínových preparátů. Podle jiných studií zabrání plnému rozvoji aft výplachy ústní vodou s obsahem tetracyklinu během počáteční fáze. Pokud se afta objevuje na stejném místě, nechte si zubním lékařem zkontrolovat kvalitu skusu, usazení můstků či zubní protézy. Je nutné vyvarovat se neurotických návyků, jako je žvýkání vnitřní strany rtu nebo tváře.

 

Alternativní terapie

Fytoterapie
Bylináři často léčí afty výplachy úst vodami s obsahem heřmánku, vodilky kanadské ( není vhodná pro těhotné ) či myrhy. Rozmíchejte čajovou lžičku mleté vodilky ve sklenici vody a vyplachujte ústa 3 až 4krát denně. Případně si uvařte silný heřmánkový čaj ( dvě vrchovaté lžičky heřmánku na šálek vody ) a po vychladnutí si jím vyplachujte ústa 2-3 minuty. Myrthový nálev se připravuje rozmícháním 5-10 kapek tinktury ve sklenici vody, používá se před jídlem. Rovněž je možno nakápnout neředěnou tinkturu rovnou na aftu. Po odeznění bolesti prý dochází k rychlejšímu hojení. Pokud to příliš pálí, použijte raději naředěný roztok.

Relaxační techniky
Meditace a uvolňovací cvičení mohou zabránit vzniku aft vyvolaných stresem.

 

Komentáře