Nespavost je příznak, nikoli nemoc. Nikdo se s touto poruchou nenarodil. Jako ostatní symptomy, jako např. bolest, kašel, horečka, svědění apod. má také nespavost nějaký objektivní důvod, který bývá skryt nejčastěji v psychické oblasti.

Můžete být rozčilení, máte strach, jste úzkostliví, v depresi nebo naopak vzrušení. Nebo vy můžete být zcela v pořádku, ale okolí, ve kterém máte usnout, nevyhovuje. Je buď příliš horké nebo příliš chladné, je dusno, postel je krátká, matrace nevyhovuje vašim zádům. Nebo jste získali za všechna ta léta vlastní návyky, nutné k tomu, abyste usnuli. Bývá to zjištění, že na vás čekají všechny vaše nedokončené dopisy, nebo jste si zvykli šlapat pár minut na vašem domácím ergometru, protože věříte, že tělesná aktivita přispívá k relaxaci, třeba máte chuť si vykouřit poslední cigaretu, i když víte, že nikotin spíše dráždí, než uklidňuje, u většiny lidí také sexuální aktivita usnadňuje usínání, ale u někoho působí obráceně V tomto případě by přeložení vašich sexuálních aktivit na ráno usínání usnadnilo.

Další důležitou otázkou při léčení nespavosti je revize léků, které berete. Sami však nevíte, zda některý z nich nemůže vyvolávat vaši nespavost, mohou to být např. léky při poruše funkcí štítné žlázy, různé zevní ochlazující prostředky proti překrvení obsahující fenylpropanolamin nebo pseudoefedrin, léky pro potlačování chuti k jídlu, alfa metyldopa , fenytoin při nervových záchvatech, beta blokátor propranolol a jiné léky tohoto typu, kofein i větší množství čokolády, diuretikum večer, víno nebo jiný alkohol večer, někdy po něm snadno usnete, ale v noci se vzbudíte. Špatně usnete, jste-li zvyklí na prostředky pro spaní a náhle je přestanete brát.

Dále mohou nespavost působit i funkční poruchy provázející některá onemocnění, jako dušnost při srdečních vadách, brániční kýla, která se vyklene do vašeho hrudníku, poruchy dýchání při astmatu a emfyzému, chronický kašel, zvětšená prostata, která vás budí každou druhou hodinu, i bolesti při nádorových onemocněních a artritidě.

Prvním krokem, jak získat nerušený spánek, je zbavit se všech obtíží, které lze snadno a bez velkého úsilí odstranit. Když to nepomůže, musíme zkusit další možnosti. Některé potraviny pomáhají usnout, jako např. mléko, tuňák, sójové boby, krocan, vajíčka – snězte dvě, zvláště je-li váš cholesterol nízký. Tyto potraviny jsou bohaté na přirozený L-tryptofan, aminokyelinu, která podporuje spánek a působí zvláště rychle, je-li kombinovaná se sacharidy, třeba s pomerančovou šťávou. Naše babička to vše znala a nutila nás denně vypít před spaním sklenici teplého mléka ( tehdejší generace se ještě nebála cholesterolu ).

Pro lepší spánek vám mohu poskytnout nějaké rady. Třikrát se pomalu nadechněte a vydechněte, po třetím výdechu zadržte dech, jak dlouho můžete. Opakujte tento cyklus asi pětkrát. Toto dechové cvičení má uklidňující vliv nahromaděním oxidu uhličitého v krvi. Podobně pomůže i teplá koupel. Také lze použít prostředky používané při autohypnóze. Jestliže žijete blízko dálnice nebo letiště, vyvolejte jiný monotónní zvuk který zakryje rušivé vlivy z venku. Cílem tohoto výkladu je vyčerpat všechny možnosti, jak přivodit spánek přirozenou cestou, než musíme sáhnout k lékům.

Někdy vám vaše osobní problémy znemožní na nějaký čas spánek a pak je nutné použít nějaký lék. Je možné si koupit některý antihistaminový preparát, který lze někdy dostat bez předpisu, jako např. Dithiaden, Fenistil apod. Ale nezapomeňte: i sebenevinější lék, který dostanete bez předpisu, má své vedlejší účinky. Antihistaminika mohou vyvolat vyrážku, sucho v ústech, zhoršují diurézu u mužů se zvětšením prostaty a někdy způsobí i přechodnou poruchu vědomí. Používejte je jen v největší nouzi a v dávkách uvedených na obalech.

Jestliže stále nemůžete usnout, je možné doporučit lék proti depresím, jestliže je nespavost způsobena depresemi. V jiném případě, jste-li pouze úzkostliví, nervózní a neklidní, ale ne v depresi, lze doporučit např. Diazepam, Oxazepam. Ale žádnému z těchto léků nechybí bohužel i toxické působení. Ať užíváte kterýkoliv z těchto léků, neberte je déle než 4 týdny. Spolkněte je při jídle, ale nikdy k nim nepřidávejte alkohol. Tato kombinace přináší rizika pro nervový systém. I když jsou to preparáty relativně bezpečné, mohou vyvolat návyk. Žádný z těchto léků se nesmí brát v těhotenství a při kojení.

Jestliže jste užívali některý z těchto léků více než dva týdny, přestaňte jej brát, ale vysazujte postupně, náhlé přerušení totiž může vyvolat nepříjemné příznaky.

A na závěr. Je jedno, jak je prášek pro spaní vzácný a účinný, důležité je, že spánek vyvolaný pomocí jakýchkoli léků je nepřirozený. Snižuje vybavování snů a každá zdravá psychická aktivita sny potřebuje. Hlavní pravidlo je: neberte prášky pro spaní déle, než je opravdu potřebujete, a je-li možno, omezte je na jeden či dva týdny. Jestliže nemůžete usnout bez jejich pomoci, domluvte se s lékařem

Příště si řekneme, pomocí jakých alternativních metod můžeme podpořit usínání a zdravý spánek.

Iva Hédlová podle Dr. Isadore Rosenfelda ( vynikající lékař a vyhledávaný odborník, působí jako profesor na prestižní fakultě Cornell Medical Centre v USA ).

Foto: www.blissplan.com