Popis
Problém se týká obou pohlaví a všech ras. Nejčastěji jsou postiženy oblasti okolo očí, úst, někdy genitál a klouby. Nachází se nejenom na kůži, bývá také ve vlasech (ložiska bílých vlasů). Je to onemocnění nevážně, má však špatný vliv na psychiku postiženého. Hlavní problém spočívá v tom, že při úplné ztrátě pigmentu není kůže v těchto místech chráněna před negativními účinky UV záření. U některých lidí s větším postižením se k vitiligu přidružuje i vypadávání a šedivění vlasů, lupénka, sklerodermie, porucha štítné žlázy a další.

Příčiny
Příčina vitiliga není přesně objasněna, pravděpodobně za tímto problémem stojí biochemické a nervové vlivy, dědičnost, některé nemoci jako choroby štítné žlázy, chudokrevnost, cukrovka, porucha imunitního systému a další.

Léčba
V současnosti neexistuje osvědčená a stoprocentní léčba vzhledem k tomu, že příčiny nejsou objasněny. Zlepšení lze dosáhnout například světloléčbou ultrafialovým světlem, léčbou kortikoidy, případně se použije chirurgická metoda – transplantace epidermálních štěpů. Příznivě působí také betakaroten, vitamin C a B12, kyselina listová. K "zamaskování" problému se používají samoopalovací nebo tónovací krémy.

Autor: Hana Křenková


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015