Podle údajů amerických odborníků připadá kolem 75 procent případů poruchy autoimunitního systému na ženy. Samostatně se objevují nemoci neočekávaně a ojediněle, s výjimkou diabetes, nemoci štítné žlázy a lupusu. Jako skupina onemocnění však patří poruchy autoimunitního systému ke čtvrté nejčastější příčině invalidity mezi americkými ženami.

Lupus erytematodes patří k chorobám, u kterých nelze tak jednoduše stanovit diagnózu. Pacient má celou řadu zdravotních problémů a lékař z nich pomalu skládá mozaiku. Teprve po čase přijde na to, co by pacientovi mohlo být.

Část příznaků této choroby je zcela nespecifická. Znamená to, že mohou připomínat řadu nemocí, třeba obyčejnou chřipku. Většina pacientů s lupusem je určitě pronásledována nadměrnou únavou, zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou, nechutenstvím, přílišným pocením nebo poruchami spánku. Postihují je i bolesti kloubů a svalů nebo vypadávání vlasů. Pacienti s touto nemocí také hůře snášejí sluníčko.

Zatím není zcela jasné, jaké jsou skutečné příčiny genetických, hormonálních a změn prostředí, které vedou, že se systém chránící tělo obrátí proti němu.

Oblast vzniku poruch autoimunitního systému vyžaduje řadu výzkumů. Příznaky a symptomy lze pouze těžko odhadnout. Často pouze cítíme, že něco s námi není v pořádku, že se něco děje.

Často jde o vyšetření u několika specialistů, posouzení několika názorů, než se zjistí skutečné příčiny vašeho stavu.

autor: – rn –

Komentáře