Jak to vidí alternativní terapeuti a jak lékaři? 

Co doporučují terapeuti

FYTOTERAPIE – Při krátkodobých potížích pijte čaje z máty peprné, heřmánku, fenyklu, citronu a skořice. Při opakujících se a dlouhodobých obtíží je lépe poradit se s bylinkářem. Ten bude každý případ posuzovat individuálně a zřejmě předepíše něco z širší palety bylin: pampelišku, zázvor, měsíček, proskurník, tužebník a tymián.

AKUPUNKTURA – Akupunktura působí obvykle na body močového měchýře, početí, vládce, sleziny a žaludku.

AKUPRESURA – Nejdříve začněte bodem v dolní části nohy ve vzdálenosti šířky čtyř prstů od vrcholu vnitřního kotníku proti holenní kosti.l Tlačte směrem dovnitř vedle kosti. Pak tlačte na koleno do jamky na zevním okraji holeně ve vzdálenosti šířky tří palců pod češkou.

NATUROPATIE – Při běžném přejedení nebo přemíře vydatné potravy pomůže čtyřiadvacetihodinový půst, při němž se přijímají pouze tekutiny, např. jablečná šťáva nebo bylinkový čaj. Dlouhodobější potíže je však nutno vyšetřit.

Obecně se dá říci, že v případě zánětu zažívacího traktu přináší úlevu prášek z amerického jilmu, zatímco teplé obklady na břicho uleví při kolice a žaludečních křečích.
 

Stanovisko klasického lékařství

Lidé, u nichž se zažívací problémy projeví poprvé po čtyřicítce, kterým se mění střevní peristaltika, hubnou a mají časté bolesti, by měli navštívit lékaře. Ke stanovení diagnózy vás praktický lékař pošle do nemocnice na rentgenový snímek, který se zhotoví po vypití baryové kaše anebo na endoskopii (vyšetření žaludku a počátečních partií střeva pomocí ohebné osvětlené rourky). Může vám také jako v jiných případech předepsat léky, které snižují množství žaludeční tekutiny.

Zažívací problémy se mohou zhoršit při užívání acylpyrinu nebo léků proti artritidě, např. Ibuprofen.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest