3/ Je velmi vhodné snižovat množství soli (pozor, určité množství soli mít musíme), silných koření, uzenin a sladkostí.
4/ Snížit množství ovoce a zvýšit množství zeleniny. Ovoce obsahuje cukry.
5/ Je potřebné zjistit, které potraviny jak na mě samotného působí. Toto je trošku složitější. Jak to provedeme? Je zapotřebí si vyčistit zažívací trakt, a potom si dát jídlo, které testujeme a podle reakce těla poznáme, zda nám prospívá nebo ne. Jak vyčistit zažívací trakt? Způsobů je mnoho. Například. Po dobu tří dnů budeme jíst jen zeleninu a potom si uděláme jóginský výplach střev (Sankhaprakšálana). Nebo pokud nemůžeme zeleninu, budeme po dobu tří dnů jíst jen do měkka uvařenou rýži a pak si uděláme jóginský výplach nebo alespoň klystýrem výplach tlustého střeva. Popřípadě jakýkoliv jiný způsob očisty zažívacího traktu. No a když si potom dáme dosyta testovaného jídla, naše tělo bude nějak reagovat. Když přijde únava a touha spánku, je to známkou, že tělo potřebuje více energie na zpracování, než získává. Když je nám ale dobře a máme dostatek sil, je to pro nás výhodné jídlo.
6/ Zvýšit množství pohybu. Ne každý může ihned začít běhat, zatížení kloubů při nadváze je opravdu velké. Ne každý může do sauny a fit center. Není to ani žádoucí. Většinou je lépe začínat volným pohybem. Námitka, že v zaměstnání mám pohybu víc než dost, je pouhou výmluvou. Měl by to být doplňující pohyb. Samozřejmě pošťák nebude zvyšovat pohybovou aktivitu procházkami.
7/ V tomhle okamžiku je nejvyšší čas uvědomit si, proč vlastně chci něco měnit.
8/ Je velmi důležité uvědomit si, zda změny, které připravuji jsou skutečně realizovatelné, pokud zasáhnou i do života mého okolí, bude je okolí akceptovat?
9/ A je tu to nejpodstatnější, rozhodnutí a začátek. Teprve když sám začnu se sebou něco dělat, věci naberou svého smyslu. Nebát se zklamání a přestávek. Dost často se stává, že z nějakých důvodů přestaneme a potom se nám nechce znovu začínat, je důležité se ke svému rozhodnutí stále vracet.

Při běžném pohybu, při kterém se nezadýcháte a nezpotíte, organismus lidského těla potřebuje k udržování tělesné teploty a funkcí všech orgánů tak malé množství energie, které je obsaženo v půlce jednoho rohlíku.

Protože naše tělo se neustále obnovuje, potřebujeme také mnoho vitamínů, minerálů a spoustu dalších látek. Abychom je tělu dodali v dostatečném množství, musíme sníst mnohem více než tuto půlku rohlíku a tento přebytek musí tělo zpracovat a vyloučit, na to potřebuje energii. Tedy další přísun potravy. Jak z toho kruhu ven? Jídlo je nám příjemné, kdo se jej dobrovolně vzdá? (já určitě ne). Nejspolehlivější je skutečně pouze zvýšená aktivita pohybu. Když začneme sportovat, nejdříve sice vzroste chuť k jídlu, když ale počáteční touhu zvýšit množství potravy zvládneme, touha po jídle klesne dokonce pod hranici původní potřeby. Je však také důležité si uvědomit, že jsou potraviny, které v nás vyvolají touhu po lenosti a spánku, a potraviny, které v nás vyvolají touhu po aktivitě. Všeobecně lze říct, že jídla těžko stravitelná vyvolávají lenost, syrová zelenina naopak aktivitu. V létě nás syrová zelenina a trocha ovoce příjemně osvěží, v zimě nás vařené maso a dušená zelenina zahřejí.

Říká se, že se má jíst, na co má člověk chuť, to že je správné. Nevěřím tomu. Možná to funguje u zvířat, která jí pouze syrovou stravu. Člověk úpravami mění chuť a charakter jídla, nelze tedy na to spoléhat, kdyby to byla pravda, nemohly by děti mít chuť na cukroví a čokoládu, nebylo by alkoholiků. Pravdou ale je, že pokud vám něco chybí, určitě dostanete chuť na něco, co obsahuje chybějící látku. Dostanete-li chuť na čokoládu, neznamená to, že vám chybí cukry a tuky, které čokoláda obsahuje nejvíc, ale jedna jediná látka, která je v čokoládě nepodstatná. Protože čokoláda je nám příjemnější, dostaneme chuť na ni dříve než na zeleninu, která tutéž látku obsahuje také. Návrat k přírodě tak jako žili naši předkové, není možný, už je nás na planetě moc, průmyslová výroba je nutná, abychom se všichni uživili. Čisté biologické potraviny, to je sen, realita a byznys nám dávají k dispozici něco jiného. Naučme se co nejzdravěji žít s tím, co máme na pultech našich prodejen a uvědomujme si přitom, že reklama z nás dělá poslušné otroky, kteří bez přemýšlení koupí to, o čem někdo řekne, že je pro nás dobré. Tento článek není návodem na život, obsahuje pouze moje poznání a zkušenosti. Pokud máte někdo chuť se mnou polemizovat, můžete psát na e-mail lubomir_sopf@volny.cz

Zapsal Lubomír Šopf

Sdílet
Předchozí článekLevandule lékařská
Další článekOnemocnění prsu