Nejdříve však potřebuji zjistit, co je příčinou jeho obtíží. Zda se jedná o slabost, spasticitu (svalovou ztuhlost), ataxii (ztrátu rovnováhy), únavu, zhoršení propriorecepce (neschopnosti identifikovat chodidlo v prostoru) nebo zda se jedná o kombinaci těchto problémů. Také se snažím zjistit, zda je postižena pouze jedna končetina, nebo zda se problém týká obou končetin.

Řada lidí, dokonce i z řad lékařů, myslí v souvislosti s ochablou nohou na ortézu. Ta ale vždy nemusí být nejlepším řešením. Pacientova noha totiž může být dostatečně silná a problémy mohou být způsobeny spasticitou v oblasti kotníku. Ztuhlost způsobená spasticitou může pacientovi znemožnit zvednout špičku dostatečně vysoko na to, aby udělal plynulý krok vpřed.
K tomu se může přidat i některá z forem únavy při RS, kdy pacientovy nohy jsou sice dostatečně silné, ale po několika minutách chůze se unaví. Tato svalová únava je spojena se změnou vedení nervového vzruchu a někdy bývá tak závažná, že způsobí zakopávání a pády.
Spasticitu v praxi běžně zmírňujeme podáváním léků v pečlivě určených dávkách. Příliš velká dávka sice spasticitu zmírní, ale končetina se stává poddajnou. Naopak při malé dávce je končetina napjatá a bolí. Dávkování je možné dočasně měnit podle aktuální potřeby, například v zimě nebo při infekci. Míra spasticity se mění v čase, proto je nutné pacienta pravidelně sledovat a upravovat dávku podle jeho aktuálního stavu.
Při zhoršení rovnováhy potřebuje pacient zvětšit základnu pro oporu. Toho docílí použitím hole nebo chodítka. Řada fyzioterapeutů se naučila techniky pro zlepšení chůze zejména díky zkušenostem v práci s pacienty po mozkové mrtvici. Na rozdíl od mozkové mrtvice, která je neměnným stavem, RS se často vyvíjí. Odborníci v oblasti sportovní medicíny jsou zvyklí se soustřeďovat na obnovení síly a často přehlížejí další složky spojené s RS.
Můj pracovní postup je následující. Místo toho, abych pacientovi předepsal ortézu, poradím mu, aby si zakoupil speciální obuv s kluzkou špičkou. Upravím dávkování léků proti spasticitě a naučím ho, jakým způsobem si může protáhnout Achillovu šlachu. Spasticita a nedostatek pohybu v dané oblasti totiž způsobí, že šlacha ztuhne do té míry, že pacient není schopen zvednout špičku. Pravidelný strečink sval protáhne (viz rámeček).
Ochablé svalstvo může být zpevněno i v případě únavy při RS. Doporučuji zaměřený silový trénink, který vykazuje dobré výsledky i s relativně nízkou tělesnou zátěží. Cvičení, při kterém zvednete desetkrát nohu se závažím na špičce chodidla, bude mít pozitivní výsledky, aniž by se u toho člověk zapotil. Pacientům vždy vyberu jeden nebo dva svaly, na které se mají zaměřit a posilovat je pět minut denně.
Pokud zpevnění nestačí, předepíšu pacientovi ortézu. Dnešní ortézy jsou nenápadné a jsou vyrobeny z lehkého plastu. I v tomto případě je důležité protažení Achillovy šlachy, aby mohl pacient dostat do ortézy patu.
Správně používaná hůl může sloužit jako vynikající opora. Je to jednoduchá pomůcka a na trhu je k dostání v různých provedeních. Pacienti hole přijímají obecně velmi dobře. Pokud ale hůl k udržení rovnováhy nestačí, je potřeba zkusit chodítko. Stejně jako u holí je chodítko k dostání v řadě provedení a barvách a zajišťuje pacientům bezpečnou chůzi. Pokud ani chodítko nestačí, vysvětlím pacientovi, jak může jeho mobilitě pomoci invalidní vozík. Vyrovnání se s nutností používat invalidní vozík není jednoduché, ale naším cílem je pacientova mobilita. Vozík není vězením, ale pomůckou, která vás doveze, kam potřebujete.
Pacienti s RS často pomůcky střídají a občas se bez nich obejdou úplně. Rodina, přátelé i zaměstnavatelé musí pochopit, jak může stav člověka s RS kolísat.
Pomáhejte sami sobě
– Podívejte se na své boty. Podle ošoupaného vzoru můžete zjistit, že nezvedáte špičku dostatečně vysoko. Ošoupaná místa vám rovněž prozradí, která noha je slabší.
– Podrážka tenisek se zadrhává téměř na všem, ale všichni je rádi nosí. Nechte si proto u obuvníka na tenisky i na společenskou obuv nasadit klouzavou špičku.
– Veďte si záznamy o obtížích při chůzi. Kdy zakopáváte? Stále nebo po deseti či více minutách chůze? Když nakupujete, nebo když si s někým povídáte a na chůzi se nesoustředíte?
– Otestujte si protažení. Posaďte se na židli. Můžete zvednout nohu nahoru? Pokud ano, je vaše chodidlo výš než normálně nebo špička padá dolů?
O všem, co na sobě takto zpozorujete, řekněte svému lékaři. Pokud vám navrhne ortézu, poproste ho, zda byste nemohli nejdříve zkusit zapracovat na funkčnosti.
Dva cviky na protažení Achillových šlach
Téměř všichni pacienti s RS by si achillovky měli každý den protahovat. Základem obou cviků je napnout protahovanou nohu a pět minut vydržet v protažení.
První cvik: Posaďte se na postel nebo na stabilní židli a narovnejte záda. Jednu nohu nechte volně spuštěnou na zemi. Ručník zachyťte za chodidlo druhé nohy a nohu nataženou zvedněte. Rukama táhněte za konce ručníku a v této poloze setrvejte pět minut. Cvičte pouze do protažení, ne do bolesti. Cvik zopakujte i na druhou nohu.
Druhý cvik: Kousek od rohu místnosti položte na zem telefonní seznam. Opřete se rukama o zeď, dejte jednu nohu dopředu a špičky zadní nohy položte na seznam. Patu tlačte dolů k zemi. Noha je příjemně natažená. V poloze setrvejte pět minut, a poté protáhněte i druhou nohu.

Zdroj: George Kraft: Can People with MS Improve Their Walking? Inside MS. 2005, č. říjen-listopad, s. 62-64 (kráceno).
Přeložila Lucie Skružná