Věděli jste, že něco ve vaší spíži se používá jako léčící elixír již od roku 400 před naším letopočtem? Opravdu je to tak! Surový jablečný ocet používal už otec současné moderní medicíny, Hippokrates, na množství různých věcí.
Své pevné místo měl v historii a má ho stále i dnes. Ba dokonce se dá využít na mnohem více účelů, než si myslíte.
V následujícím textu najdete 24 různých způsobů použití jablečného octa.
S pomocí tohoto seznamu budete v každodenním životě sahat po láhvi přírodního prostředku namísto lahví plných toxinů, které by mohly ublížit zdraví členům vaší rodiny, či dokonce jim snížit IQ.
Při pořízení jablečného octa se ujistěte, že je v bio (organic) kvalitě. Ten jediný by totiž neměl obsahovat žádné škodlivé látky, protože jablka bývají jedny z nejvíce zamořených ovocí.
Použití doma
Jablečný ocet má několik užitečných způsobů použití při domácích pracích. Zde je pár z nich.
1) Netoxický čistič
Není žádným tajemstvím, že ocet je vynikajícím čističem. Co však mnoho lidí neví je, že surový nerafinovaný jablečný ocet obsahuje všechny potřebné antibakteriální látky, které komerčně vyráběné octy v sobě nemají.
Jak vyrobit čistící prostředek? Jednoduše smíchejte stejné díly vody a jablečného octa. Zápachu jablečného octa se obávat nemusíte. Když vyschne, zápach se vytratí.
2) Zabiják plevele
Přátelský soused mi před lety doporučil jako alternativu na plevel používat jablečný ocet. Ten je ještě více účinný jako nejrozšířenější, ale toxický herbicid glyfosát (Roundup od Monsanta)
Jednoduše smíchejte 1,5 litru jablečného octa s 1/4 poháru soli a 1/2 čajové lžičky tekutého čisticího prostředku na nádobí.
Efektivně tak zabijete jakoukoliv rostlinu, na kterou to nastříkáte. Proto roztok nestříkejte na květiny nebo rostlinny, které si chcete ponechat.
3) Neutralizér pachů
Je váš domov plný nepříjemného zápachu, kterého se ne a ne zbavit?
Nalijte trochu jablečného octa do nádobky a nechte ji v blízkosti zdroje nepříjemného zápachu pro jeho rychlé odstranění.
Zdraví
Ještě všestrannější má jablečný ocet použití na podporu zdraví.
Následuje 10 příkladů.
) Předcházení cukrovky
Několik vědeckých studií prokázalo spojitost mezi užíváním jablečného octa a nižšími hladinami cukru v krvi.
V jedné z takových studii užívali účastníci 2 polévkové lžíce octa před spaním a do rána se jejich hladiny krevního cukru snížily o 4 až 6 procent.
Antiglykemický efekt kyseliny v jablečném octě je to, co pomáhá s citlivostí na inzulín.
5) Hubnutí
Konzumace jablečného octa způsobí, že se po jídle cítíte plnější. To vám pomáhá méně jíst.
Studie také prokázala, že acetická kyselina, která se v něm nachází, zpomaluje akumulaci tuků.
Pokud je jeho chuť pro vás příliš silná na to, abyste ho jen tak popíjeli, zkuste ho přimíchat do džusů, salátových dresinků, případně i do obyčejné vody.
6) Snižování cholesterolu
Kromě snížení krevního cukru a hubnutí, studie publikovaná v Journal of Agricultural and Food Chemistry (Žurnál zemědělské a potravinářské chemie) ukázala zajímavá zjištění o jablečném octu a cholesterolu.
Snížené hladiny VLDL cholesterolu a triglyceridů byly objeveny u myší, jimž výzkumníci podávali jablečný ocet spolu s vysoce cholesterolovou dietou.
U myší, které nekonzumovali žádný jablečný ocet, nebyl zaznamenán pokles cholesterolu.
7) Detoxikace
Jablečný ocet vám může pomoci detoxikovat nejen váš domov, ale i vaše tělo. Konkrétně pomáhá cirkulaci krve a pročišťuje játra.
Kyselina v jablečném octě dokáže vázat toxiny, které se následně vyplavují ven z organismu.
Jeho obsah draslíku pomáhá rozkládat v těle nahromaděné hleny a pročišťovat lymfatické uzliny. To samo o sobě přispívá k odbourávání toxinů.
8) Bolesti krku
Antibakteriální vlastnosti jablečného octa mají účinek téměř všude.
Při prvních příznacích bolesti krku si smíchejte stejné díly teplé vody a jablečného octa. Roztok pár minut kloktejte. Proceduru opakujte jednou za několik hodin.
9) Podpora trávení
Máte potíže se žaludkem nebo víte, že jdete sníst něco, co budete později litovat?
Pak vypijte trochu jablečného octa (rozmixovaného ve vodě nebo džusu), což vám pomůže zklidnit žaludek.
Jde hlavně o jeho antibiotické a bakterie potlačující vlastnosti, které v uvedeném případě pomáhají. Jiní jsou toho názoru, že jsou to kyseliny a pektin, které zmírňují žaludeční a střevní napětí.
10) Svědivá nebo od slunce spálená pokožka
Toto je můj nejoblíbenější způsob použití jablečného octa. Pro dosažení úlevy ho aplikujte přímo na postižené místo.
Funguje také na svědění komářím štípnutím, medúzami či jinými jedovatými živočichy.
Při spáleninách způsobených nadměrným sluněním si do koupele přidejte jednu sklenici jablečného džusu. Bolest pokožky by se měla výrazně zmírnit.
11) Odstraňovač bradavic
Přípravky na odstraňování bradavic z lékárny jsou všeličem možným, jen ne přírodním. Kromě toho návštěva lékaře za účelem jejich odstranění je obvykle hrozivá, bolestivá a může zanechat jizvu.
Místo toho namočte bavlněnou vatu do jablečného octa a přiložte ji na bradavici. Přelepte to leukoplastí a nechte působit během noci.
Kúru opakujte každou noc, dokud bradavice neodpadne.
12) Zvýšení energie
Když se cítíte unaveni, nesahejte po chemikáliemi napuštěných energetických nápojích. Raději pro zvýšení energie použijte jablečný ocet.
Draslík a enzymy, které se v něm nacházejí, vám pomohou zvýšit vaši vitalitu. Stačí, když přidáte trochu jablečného octa do sklenice vody.
Osobně upřednostňuji jeho přidávání do vody během cvičení na prevenci únavy.
Aminokyseliny vyskytující se v jablečném octě zabraňují nahromadění kyseliny mléčné, což se často stává právě po cvičení.
Krása a hygiena
Další oblastí, ve které může být jablečný ocet přínosem je osobní hygiena a péče o krásu.
Následuje 7 příkladů použití.
13) Lesklé a vláčné vlasy
Jablečný ocet je výborný pro týdenní promývání vlasů. Zanechává je lesklé a vláčné.
Kyselina, kterou obsahuje, pomáhá odstraňovat nahromaděné zbytky různých vlasových produktů. Rovněž vyrovnává pH pokožky na hlavě.
Zamíchejte 1/3 sklenice jablečného octa do 4 sklenic vody, kterou si promyjete vlasy po šamponování. Následně opláchněte studenou vodou.
Když máte problémy s lupy, dva krát za týden si na pokožku hlavy nastříkejte směs stejného dílu vody a jablečného octa. Zabalte si hlavu do ručníku a nechte ji takto 1 hodinu.
Pak si umyjte vlasy tak, jak to děláte obvykle.
14) Tónovač nebo čistič pleti na obličeji
Díky antibakteriálním vlastnostem je jablečný ocet vynikající prostředek pro čištění téměř čehokoliv, včetně vaší tváře.
Dokáže dokonce zabránit tvorbě trhlinek. Podobně, jako při pokožce vrchní části hlavy, dokáže i u pleti vyrovnávat její pH.
Zřeďte trochu jablečného octa s vodou a pomocí bavlněné vaty naneste na obličej, případně s její pomocí si z tváře odstraňte make-up nebo jiné nečistoty.
15) Deodorant
Mnohé deodoranty jsou pro vaše zdraví škodlivé. Jablečný ocet vám pomůže s bojem proti zápach způsobujícím bakteriím – a to vše bez přítomnosti toxinů způsobujících rakovinu.
Stačí, když nanesete trošku jablečného octa do vašeho podpaží. Nebojte se, po jeho zaschnutí nebudete páchnout jako ocet.
16) Hojení modřin
Během mých akčních mladých časů to byl častý způsob léčby modřin.
Po objevení modřiny, na ni naneste trochu jablečného octa. Působí na ní jako protizánětlivá látka a také pomáhá zmírňovat sílu jejího zbarvení.
17) Bělení zubů
Smíchejte jeden díl jablečného octa se dvěma díly vody. Pak si s touto směsí vyčistěte zuby.
18) Eliminujte zápach z úst
Použijte jablečný ocet místo dentální vody pro kloktání na eliminaci nepříjemného zápachu z úst. Můžete ho smíchat i s vodou v poměru 1: 1, pokud by byl čistý příliš silný.
Působí tak, že zabíjí bakterie, které tento špatný zápach způsobují.
19) Skoncujte s páchnoucíma nohama
Pokud jste na to zatím nepřišli i sami, jablečný ocet pomáhá zbavovat se nepříjemných pachů bez ohledu na to, odkud pocházejí.
Pokud je tomu tak čistě náhodou u vašich nohou, vyzkoušejte následující recept.
Vyčistěte si chodidla od prstů až po paty s papírovou ubrouskem namočeným v jablečném octě. Ten vyladí pH na vašich nohou a eliminuje pachy způsobující bakterie.
To dělá z jablečného octa výborný přírodní prostředek proti tomuto častému problému.
Jídlo
Pomalu se dostáváme k závěru. V něm uvedeme 5 skvělých využití jablečného octa při přípravě jídel.
Následuje 5 příkladů použití.
20) Džusy
Výše jsme uvedli několik využití jablečného octa vyžadujících jeho konzumaci.
Pokud je však pro vás jeho chuť příliš silná, zkuste ho přimíchat do smoothies nebo ovocných či zeleninových džusů.
21) Pečení
Vytuňte vaše pekařské výtvory přidáním jablečného octa. Zvětšíte tak objem například koláčů, sušenek a dalších pekařských výmyslů.
Nebojte se, ve finálním produktu nebudete cítit jeho chuť.
22) Omáčky
Já používám jablečný ocet do své barbecue omáčky. Dodává jí výbornou sladko-kyselou příchuť.
Vyzkoušejte ho i ve vašich oblíbených marinádách nebo jej zamixujte do hmot, které jsou příliš hrubé a tuhé.
23. Polévky
Stále potřebujete více způsobů jak dostat jablečný ocet do vaší stravy?
Potom ho zkuste přidávat do polévek. Dodá jim trochu světlejšího odstínu a výraznější chuti. Ne, nemusíte se bát, že budou chutnat jako ocet.
24. Saláty
Myslím si, že o tomto způsobu není nutné ani velmi mluvit, ale pro úplnost ho uvádíme do seznamu.
Já téměř nikdy nekupuji salátové dresinky.
Vyšlehejte spolu trochu jablečného octa s olivovým olejem a vašim oblíbeným kořením (česnek, citron, med, atd.). To pak naneste na váš čerstvý bio salát.
Pokud někdo znáte zdroj, napuište ho, ráda ho uvedu….