Sotva se zvládnete předklonit a sebemenší námaha zad vám způsobuje muka? Odhalíme vám 3 nejpravděpodobnější důvody, proč vás záda bolí a jak se s nimi vypořádat dřív, než vás stihnou trvalé následky.

Stres

Zrychlené tempo doby si vybírá svou daň. Díky stresu lidé trpí nespavostí, migrénami i bolestmi zad. V psychicky náročných situacích vzniká napětí v šíji, kde se následně koncentruje kyselina mléčná. Pokud jste vystaveni psychické zátěži dlouhodobě, může se problém projevit formou chronických bolestí. Učiňte opatření při bolesti zad! Dbejte jak o fyzické zdraví, tak o to psychické.

Nedostatek pohybu

V minulosti se bolesti zad týkaly především starších lidí a osob s fyzicky náročným zaměstnáním. Doba se však změnila a bolesti zad z práce u počítače se stále častěji týkají také mladých lidí. Populace trpí nedostatkem pohybu a pohybový aparát ochabuje.

Řešení je prosté. Cvičte! Nechte si lékařem doporučit cviky přímo určené pro vás a choďte na rehabilitace. Ideálně problému však přímo předcházejte. Najděte si volnočasovou aktivitu, která vás bude bavit a zároveň vám pomůže udržet se v dobré fyzické kondici. Neopomíjejte protahování také v průběhu pracovní doby.

Nevhodná matrace

Evergreenem mezi příčinami pro bolest zad je jednoznačně spánek na nevhodné matraci. Nečekaně mnoho lidí si myslí, že může spát na té své, dokud se doslova nerozpadá. To se však mýlí. Stačí i jen malé proležení, abyste si zadělali na nepříjemné problémy. Špatná, opotřebovaná nebo jednoduše už stará matrace vám může zadělat jak na trable s páteří, tak na alergie. Proto dbejte na kvalitu lůžka, na které v noci uléháte.

Matraci vybírejte podle svých tělesných proporcí, zdravotních nároků, ale i osobních preferencí. Přestože by se k vašemu typu postavy hodila spíše středně tvrdá, může vám vyhovovat tvrdší matrace a naopak. Nejste si jistí vhodným materiálem? Svěřte se do péče odborníka v obchodě, který vám na základě vašich potřeb a očekávání s výběrem pomůže.