Po horkém létě nastupuje září, to je období zklidnění přírody i nás samotných. Přichází více těch chladnějších dnů a s tím i doba sklizně a vnitřního zamýšlení. Podle čínské medicíny jsou v tomto období nejvíce oslabené orgány slezina a slinivka.
Podzimní a zimní období je považované za dobu, kdy počet a intenzita depresí dosahují svého maxima. Za jeden z vlivných faktorů vnějšího prostředí je považován nedostatek slunečního záření. Příčin vzniku depresí ale může být podle TČM více. Je potřeba se zaměřit nejen na samotnou léčbu psychiky, ale především na léčbu kořene onemocnění, kterým může být orgánová nebo systémová nerovnováha.

Podle TČM je s depresí spojená nerovnováha orgánů srdce, slinivky-sleziny a jater. Ty často ruka v ruce doprovázejí nedostatek a nebo stagnace energie, „nedostatečnost“ krve, hromadění hlenů a nedostatek jinu a jangu.

TČM -příčiny deprese

1.OSLABENÍ ENERGIE orgánů SLINIVKY – SLEZINY.
V současném světě neustálého stresu, nadměrných, nevyrovnaných a potlačovaných emocí, je tato nerovnováha velice častá. Slinivka-slezina je dle TČM považovaná za zdroj energie a živin získaných z potravy a využívaných k výstavbě těla a správné funkci orgánů. Další potíže často doprovázející deprese z této příčiny jsou únava (stupňující se po jídle), závratě, nechutenství, řídká stolice. Léčbou těchto syndromů dochází k doplnění energie zmiňovaných orgánů změnou jídelníčku-vynechání ochlazujících potravin a nahrazení zahřívajícími. Druhý způsob doplnění energie je zařazení kvalitních bylinných produktů.

2.Neméně častou příčinou je tzv. „STÍSNĚNÍ A ZAUZLENÍ“ se ENERGIE JATER .
Nadměrností emocí hněvu, agrese, vztekání se, nebo jejich potlačováním, ale také frustrací dochází k stagnaci a stísnění energie jater. Je to proto, že jsou nejen filtrem na toxiny, ale podle TČM také na emoce. Jejich důležitou funkcí z pohledu TČM je „ZPRŮCHODŇOVÁNÍ“ toku energie v organizmu. Když se energie pohybuje plynule, člověk se cítí zdravý, pokud dojde k její stagnaci, vznikají nejen poruchy psychiky, ale také bolesti.

Podle meziorgánových vztahů nevyrovnaná játra svým vlivem můžou oslabit a postupně vyčerpat slinivku-slezinu.

I když si těžkou fyzickou prací vydělává na živobytí stále méně lidí, unavených a vyčerpaných lidí neubývá. Právě naopak, nerovnováha dvou základních životních aspektů – JINOVÉHO a JANGOVÉHO je u nadměrně psychicky přetížených lidí podle TČM další příčinou vzniku depresí. „VYČERPÁNÍ JINU“ může být způsobené nejen každodenním stresem a psychickým vypětím, ale také dlouhou prací v noci, u počítače, nadměrnou sexuální aktivitou, nesprávným složením jídelníčku (nadměrnost vysušujících „fastfoodových“ potravin), nadměrnou konzumací antibiotik.

Jak se tato nerovnováha dále projevuje? Obecně jsou to projevy horkosti – noční pocení, dlouhodobě zvýšená odpolední teplota/ 37 – 37,5 /, pálení dlaní, plosek nohou a na hrudi, sucho v hrdle a nadměrná žízeň – často na studené nápoje, u žen předčasná menstruace, poruchy potence u mužů, slabost a bolesti zad a kolen, padání vlasů, neklid a nervozita.
Uvedené informace jsou pouze omezeným výčtem možností o ucelené léčbě.Chcete-li se o TČM dozvědět více, velice ráda s Vámi vše proberu a pomohu Vám vybrat konkrétní postup přesně podle Vašich potřeb.

Zdroj: FB – Královské zdraví