Bolest většinou začíná za hrudní kostí a vystřeluje do ramen, paží nebo dolní čelisti; zvyšuje se a po dosažení maxima opět ustoupí. Záchvat anginy pectoris může trvat až 15 minut.
Příznaky onemonění Anginy pectoris
Angina pectoris se projevuje svíravou nebo palčivou bolestí na hrudi, dále s projevuje slabostí, pocením, dušností, palpitací (bušením srdce), nauzeou a pocity na omdlení.
Příčiny onemocnění Anginou pectoris
Jako všechny ostatní orgány a svaly potřebuje i srdce kyslík z krve, aby mohlo bez problémů pracovat – pumpovat krev do celého oběhového ústrojí. Tepny s aterosklerotickými změnami mohou být dost široké, aby stačily přivádět dostatek krve v klidu, ale nemohou dodávat srdci dost okysličené krve při námaze, kdy se její potřeba silně zvyšuje. Jakákoliv námaha – chůze po schodech, běh za autobusem, práce na zahradě i sex – může vyvolat anginózní záchvat. Angína však může vzniknout, dojde-li ke křečovitému stahu věnčitých (koronárních) tepen.
Jak se léčí Angina pectoris potravinovými doplňky
Doplňky uvedené na této stránce můžete používat společně nebo každý zvlášť. Můžete jimi také doplnit předepsanou klasickou léčbu, nikdy ji však sami nepřerušujte bez vědomí lékaře.
Antioxidační účinky vitaminu C a vitaminu E pomáhají v prevenci buněčného poškození; vitamin C pomáhá zlepšovat stav tepen poškozených aterosklerotickými pláty a vitamin E blokuje oxidaci LDL (škodlivého) cholesterolu, který je prvním krokem při tvorbě plátů. Navíc mají někteří pacienti se srdečním onemocněním nízké hladiny vitaminu E a hořčíku – minerálu, který může zabránit spazmům koronárních tepen.
Aminokyseliny prospívají srdci několika způsoby. Arginin hraje úlohu při tvorbě oxidu dusíku, který uvolňuje tepenné stěny. V jedné studii bylo zjištěno, že užívání aminokyselin třikrát denně prodlužuje dobu, po kterou může pacient s anginou pectoris mírně cvičit, aniž by musel cvičení přerušit pro bolest na hrudi. Karnitin, látka podobná aminokyselinám, umožňuje buňkám srdečního svalu účinněji využívat energii.
Stejně jako karnitin posiluje srdeční sval, potravinový doplněk nazývaný koenzym Q10 tím, že snižuje jeho pracovní zátěž, a hloh zase upravuje průtok krve srdcem. Esenciální (základní) mastné kyseliny mohou být účinné při snižování hladiny triglyceridů a udržování pružnosti tepen a tudíž při léčbě anginy pectoris.
Vhodné potravinové doplňky při Angině pectoris
- vitamin C 500 mg dvakrát denně
- vitamin E 250 mg denně (užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem)
- hořčík 200 mg dvakrát denně
- karnitin 500 mg L-karnitinu třikrát denně mezi jídly
- arginin 500 mg L-argininu třikrát denně mezi jídly (užíváte-li karnitinový doplněk déle než měsíc, užívejte zároveň směs aminokyselin)
- koenzym Q10 dvakrát denně (užívejte při jídle lépe se vstřebává)
- hloh 100 až 150 mg výtažku třikrát denně
- rybí tuk dvě tobolky 1.000 mg třikrát denně (lze vynechat, jíte-li dvakrát týdně ryby)
Kdy navštívit lékaře s Anginou pectoris
Vyskytuje-li se u Vás některý z výše uvedených příznaků. Došlo-li k nějaké změně vašeho obvyklého typu anginozních záchvatů, například narůstající frekvence, délka trvání, nebo když se objevily nové příčiny jejich vzniku. V případě že anginózní záchvat trvá více jak 15 minut, může to být již srdeční příhoda (infarkt), v tomto případě volejte ihned záchranou službu.
Angina pectoris – fakta a rady
Pokud trpíte Anginou pectoris přestaňte jíst tučné jídla, choďte na pravidelné procházky, více relaxujte a snažte se vyhnout stresům. Používejte pravidelně doporučené potravinové doplňky vitaminy a minerály.
Doporučení týkající se Anginy pectoris
- Jezte nízkotučnou stravu s vysokým obsahem vlákniny; místo másla používejte polynenasycený umělý tuk nebo rostlinný olej.
- Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorám.
- Naučte se relaxovat; meditace, taj-či nebo jóga mohou snížit frekvenci anginózních záchvatů.
- Připojte se podle možnosti ke skupinové terapii; zkuste tam rozebrat důvody, které které vedly k vašemu onemocnění anginou pectoris, a co proti tomu dělát vedly k vašemu onemocnění anginou pectoris, a co proti tomu děláte.
Doplňující informace k Angině pectoris
Potravinové doplňky které obsahují výtažky z hlohu jsou dobrým srdečním lékem při angině pectoris.
Zdroj: publikace – Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr