BMI se snaží vzájemně porovnávat výšku a hmotnost člověka. (Nezáleží na pohlaví a věku). Vypočítaná hodnota BMI nám pak napovídá, jestli máme podváhu, hmotnost „v normě“, nadváhu nebo obezitu. Ale znovu opakuji. Pouze napovídá. Pro aktivní sportovce a to nejen kulturisty je tento index v podstatě nepoužitelný a zavádějící a taky se ani nepoužívá. BMI index je určen pouze pro běžnou populaci a nikoliv pro sportovce a nadšence intenzivně se zabývající silovými sporty. (Nepoužitelné pro děti, těhotné a kojící ženy a taktéž pro aktivní sportovce-majitele nadprůměrné svalové hmoty)

BMI se počítá: hmotnost v kilogramech vydělíte druhou mocninou výšky v metrech, tedy: kg/m². Například pro ženu, která má výšku 168 cm a hmotnost 65 kg, bude výpočet vypadat takto: 65/1,68² = 65/1,68×1,68 = 65/2,82 = 23. BMI této ženy je tedy 23. V tomto případě se jedná o normální váhu s minimálními zdravotními riziky.

Pokud jste si vypočítali svůj index hmotnosti, můžete se níže přesvědčit, jak na tom jste se zdravotními riziky a do jaké váhové skupiny patříte:

BMI pod 18 ukazuje na podváhu a vysoká zdravotní rizika
BMI 18-24,99 ukazuje na normální váhu s minimálními zdravotními riziky
BMI 25-29,99 ukazuje na nadváhu se zvýšenými zdravotními riziky
BMI 30-34,99 ukazuje na obezitu 1. stupně s vysokými zdravotními riziky
BMI 35-39,99 ukazuje na obezitu 2. stupně s vysokými zdravotními riziky
BMI 40 a více ukazuje na klinickou obezitu 3. stupně s velmi vysokými zdravotními riziky