V měsíci srpnu nám vládnou „tři ohřívače“. Tento zvláštní pojem vychází z principů čínské medicíny a jejího chápání fungování těla a orgánů.

Kdo pravidelně sleduje naše webové stránky a články na nich, tak ví, že ke každému měsíci přináleží jedenorgán. Jaký orgán to je, určují pravidla tzv. čínského pentagramu. V měsíci dubnu jím byla játrav měsíci květnu srdce… a nyní je to takzvaný „trojitý ohřívač.“

Energie našeho těla proudí v meridiánech

„Trojitý ohřívač“ – pro většinu z nás se jedná o cizí pojem a neumíme si pod ním nic představit. Kdo se však trošku zajímá o přírodní medicínu a její principy, tak ví, že všechny východnínárody pracují s nějakou formou energie, která proudí v organismu a vyživuje jednotlivé orgány. Ayurvéda s energií – prána, čínská medicína pracuje s energiíčchi.

Energie čchi proudí v tzv. meridiánech, což jsou neviditelné dráhy, které prochází po přesně daných místech na těle. Každá z těchto drah patří k jednomu orgánu, který energeticky vyživuje, ale také energeticky vyživuje všechna místa v průběhu svého průchodu. Jakákoliv překážka v proudění energie v dráze pak způsobí onemocněnívyživovaného orgánu.

Akupunkturní bod jako vodovodní kohoutek

Každá z těchto drah má na přesně daném místě průběhu své dráhy různé množství akupunkturníchbodů. Akupunkturní bod si můžeme představit jako malý vodovodní kohoutek. Jeden bod na dráze funguje na připuštění (přidání) energie, jiný zase na upuštění. Také se zde nachází body, kterými mohu předat energii z jedné dráhy do druhé. Jedná se o velmi složitý, ale účinnýsystém, kterého využívá akupunktura k léčení nemocí.

Tyto dráhy můžeme ovlivňovat nejenom aplikacíakupunkturních jehel, ale třeba i správnou akupunkturní masáží, anebo i zahřívánímakupunkturních bodů. Každý člověk sám jednotlivě si může upravit tok energie v těchto drahách různými formami cvičení. Nejznámější a nejúčinnější cvičení se nazývá čchi-kung.

Základní životní energie pochází z ledvin

„Tři ohřívače“ je vlastně neviditelný orgán, který uvnitř nás rozvádí naší základní životní energii, energii čchi do našich orgánů, tak aby mohly dobře pracovat, abychom mohli žít. Je to vlastně takový velký základní meridián, na který jsou pak napojeny ostatní meridiány – akupunkturnídráhy.

Základní životní energie čchi, která nám byla daná při narození se nachází v ledvinách. Ledvinyjsou z pohledu životní energie nejdůležitějšíorgán.

První doporučení pro období měsíce srpna je dodržovat pitný režim a chránit si své ledviny.

Neprochladněteve studené vodě nebo třeba zpocení při sportu nebo práci na zahrádce. Dopřejte svým ledvinám vlažné nápoje, nejlépe bez cukru. Můžete střídat čaj Otoky, ale i Lymfa a Celulitida, ty všechny ledvinám pomohou.

Zkuste si hýčkat své osobnívztahy, jelikož vztahové problémy s našimi nejbližšími nám nejvícevyčerpávajínaší životní čchi z ledvin.

Druhé doporučení pro období měsíce srpna je – čerpejte energii z přírody, probuďte hormony štěstí

„Trojitý ohřívač“ úzce souvisí s funkcí našich žláz s vnitřní sekrecí. Hlavním „panem řídícím“ endokrinního systému je hypofýza a hypotalamus. Tyto žlázy s vnitřní sekrecí nejenom že řídíostatní žlázy, ale také ovlivňují naší náladu – produkují tzv. hormonyštěstí. Jestliže jich máte málo, tak právě pobyt v přírodě se zapojením pohybovéaktivityvám může účinně pomoci. Pokud ani to nestačí, tak zkuste přidat tinkturu z pupenů Šišáku bajkalského, který napomáhá překonávat stresa dodává ztracenou energii.

Třetí doporučení pro období měsíce srpna je – podpořte svojí štítnou žlázu

V souvislosti s „třemi ohřívači „ se jeví velmi důležitá také štítnážláza, která je přímo jak energeticky, tak i hormonálně napojená na hypofýzu. Štítná žláza velmi citlivě reaguje na úbytek energie zejména v souvislosti se stresem, ale také patří mezi orgány termoregulace. V měsíci srpnu právě její zatíženíbývá velké. Pokud trpíte poruchou funkce štítné žlázy, tak nyní je právě období, kdy je nutné jí pomoci. Užívejte tinkturu z pupenů Černého jeřábu – Aronie. Tato bylina má úžasnou schopnost regulovat činnost štítné žlázy jak u snížené, tak i u zvýšené funkce.

Štítné žláze také pomůžete pravidelnou masážíkrkusměrem od brady dolů ke klíčním kostem. Zkuste si pravidelnězpívat. Vibrace v oblasti krku harmonizují její funkce.

V srpnu zpívejte, cvičte, pijte vlažné čaje a bude vám dobře!