Příčiny z pohledu tradiční čínské medicíny.
Přirozený menstruační cyklus se pravidelně opakuje, trvá přibližně 28 dní, samotné krvácení 3-7 dní, je bezbolestné a krev neobsahuje sraženiny.

Málokterá žena může ale počítat "své dny" mezi úplně klidné a všední, bez bolesti v podbřišku, podžebří, rozpínání v prsou a změn nálad. Bolesti často vystřelují do zad nebo končetin, jsou nesnesitelné a mnohé z žen pravidelně a "preventivně" před blížící se menstruací užívají analgetika ,ale stejně si svou dávku bolesti "užijí".

Bolesti můžou být i v průběhu nebo po ukončení menstruace, podle příčiny, která ji způsobuje.

V čínské medicíně je bolestivá menstruace příznakem nefyziologických změn, které můžou mít různé příčiny.

"STAGNACE (neharmonické proudění ) ENERGIE JATER" : Příčinami této poruchy bývají nadměrné nebo nevyrovnané emoce (hněvu nebo deprese), které samotné dále vytvářejí stavy tísně, nebo naopak podrážděnosti a vznětlivosti, menstruaci často předcházejí, případně ji doprovází. Průvodními příznaky jsou často pocity rozpínání v prsou, podbřišku nebo pod žebry, častá potřeba vzdychat, nadýmání, dusivý pocit na hrudi. Bolesti jsou rozpínavé – před menstruací a po jejím začátku ustupují.

"STAGNACE KRVE": Často jí předchází stagnace energie. Bolest je v tomto případě bodavá, fixovaná na jedno místo. Bolesti jsou jenom v podbřišku, které je citlivé na dotek, bez pocitů rozpínání v hrudi a prsou.

"CHLAD V DĚLOZE" : Může být způsobený oslabením zahřívajících aspektů organizmu, proniknutím vnějšího chladu (příp.vlhkosti) a také nadměrnou konzumací ochlazujících potravin nebo nápojů. Chlad zpomaluje tok krve, která se zahušťuje a dochází ke vzniku "studených" bolestí obyčejně před menstruací. Doprovodními příznaky jsou často zimomřivost, studené končetiny, zpožďování (nebo až vynechání) menstruace, slabá a přerušovaná menstruace, tvorba otoků. Bolesti ustupují působením tepla.

NEDOSTATEK ENERGIE A KRVE : Způsobují nedostatek výživy dělohy. Projevuje se "skrytými" bolestmi břicha a beder, které přetrvávají i po ukončení menstruace. Dalšími doprovodními příznaky můžou být: fyzická únava, bledý obličej, závratě, bušení srdce, dechová nedostatečnost, nechuť k mluvení. Příčinami můžou být: chronická onemocnění, oslabené trávení, eventuelně nesprávná výživa, nadměrná fyzická aktivita, vetší ztráta krve apod. K bolestem dochází v průběhu menstruace.

Lze léčit všechny typy bolestivé menstruace, nezbytné je však přesné určení její příčiny.