Ta bývá nejčastěji způsobena plísní Candida albicans . Příčinou může být i malý kulatý mikroorganismus zvaný Trichomonas nebo jiná bakterie působící kapavku. Výtok může způsobit i tampon, který zůstane uvnitř po skončení menstruace, nebo dokonce infekce roupem dětským. Při poševní infekci se projevuje se projevuje i svědění stydkých pysků.

   Po přechodu může nedostatek hormonů způsobit suchost, podráždění a bolestivost pochvy, jakož i častou bolest při pohlavním styku. Otok a citlivost malých hlenových žlázek při ústí pochvy, známých jako Bartholinovy žlázky, se někde označují jako bartholinitida. Tyto žlázky mohou být postiženy zánětem, ale rakovinový zvrat jim nehrozí. Primární rakovina pochvy je vzácná, zhoubné bujení se však do ní může rozšířit z krčku děložního. Pravidelnými výtěry by však měla být jakákoliv abnormalita odhalena daleko dříve , než dospěje do tohoto stadia.

Co doporučují terapeuti

   HOMEOPATIE

Svépomoc – nabízí se několik léčebných postupů:

Svědění stydkých pysků – pokud tato oblast svědí a nepříjemně páchne, a když se tyto příznaky zhoršují za horka po umytí, lze zkusit Sulphur 6. U svědivého zarudnutí, kterému teplo přináší úlevu, použijte Rhus tox 6. Užívejte třikrát denně po dobu 14 dnů.

Suchost po přechodu – ke zvlhčení a zklidnění se používá krém Calendula. U žen, které mají sklon k zácpě a dechové obtíže, údajně pomáhá proti suchosti Bryonia 30. Pro ženy trpící plačtivou depresí se může osvědčit spíše Nat. Mur. V obou případech se homeopatikum užívá ráno a večer po dobu 14 dnů. Jestliže obtíže přetrvávají, vyhledejte pomoc školeného homeopata.

Bartholinitida – v raných fázích infekce, kdy je oblast horká, rudá a oteklá, se doporučuje Belladonna 30. Objeví-li se výtok žlutého hnisu a celá oblast je velmi citlivá, je vhodný Hepar sulph 30 . Oba tyto prostředky se užívají čtyřikrát denně po dobu tří až čtyř dnů.

Další alternativní metody

   NATUROPATIE

Léčbu je vhodné konzultovat s odborníkem, často však pomáhají výplachy solným roztokem nebo aplikace živého jogurtu.

   FYTOTERAPIE

Doporučuje se konzultovat s bylinkáři. Ti kromě lokálních sprch a výplachů podávají celkové léčebné prostředky, jež povzbuzují vylučování anebo hormonální aktivitu, aby obnovily přirozenou obranyschopnost pochvy.

   Stanovisko klasického lékařství – Je-li výtok způsoben infekcí, odhalí příčinu laboratorní vyšetření výtěru z pochvy. . V takovém případě se obvykle předepisují antibiotické nebo protiplísňové tablety či pesary. Poševní infekce, např. kandidóza, však mají bohužel sklon k recidivě.

   V prevenci recidivujících výtoků bývají alternativní postupy často neméně užitečné než konvenční medicína, ale pokud jimi trpíte, poraďte se nejdříve se svým lékařem, jenž musí vyloučit přítomnost cukrovky. U menopauzální vaginitidy předepisují lékaři estrogenní krém, který se pravidelně aplikuje do pochvy, anebo celkovou hormonální substituční léčbu. Naběhlé anebo zanícené Bartholinovy žlázky se ošetřují drobnou operací, ve které se vypouští tekutina nebo hnis.

   Doporučení a zkušenosti Studia HEDIS

U gynekologických výtoků doporučujeme kromě lékařského vyšetření užívání aloe vera gelu ústy po dobu min. 3 měsíců v dávce 0,2 dcl ráno a večer. Lokálně můžeme použít Aloe Gelly a kombinovat s Aloe Moisturizing. K hojení dochází velice brzy, Gelly se dá i aplikovat na poševní tampón, který se zavede do pochvy a 2 x denně se mění. Stačí tuto aplikaci použít 3-4 dny. Okolí je možné natírat podle potřeby. Dobré je tyto dva prostředky střídat. Např. ráno Moisturizing, večer Gelly. Výsledky jsou vynikající, a nedochází k recidivám, pokud poctivě vypijeme Aloe vera gel v předepsaných dávkách po dobu 3 měsíců. Jde-li o výtok, který zapáchá, je většinou nutná léčba antibiotiky, kterou můžeme podpořit přípravkem Bee Pollen, což je vlastně přírodní antibiotikum, stejně jako přípravek Garlic-Thyme.  TELEFON … 737 151 843

Iva Hédlová podle Readerś Digest

 

Zdroj: www.zdravi4u.cz