Bramborová sláma – brambory nakrájené ve tvaru a velikosti zápalek.
Bramborové hranolky – hranolky z oškrabaných nebo oloupaných brambor, vysmažené na oleji.
Bramborové lupínky – tenké plátky brambor.
Bramborové noky smažené – noky ze směsi bramborové hmoty a páleného těsta, vysmažené v tuku.
Bramborové polštářky – plátky brambor ve tvaru obdélníčků – polštářků, velikosti 3 x 2 cm x 4 mm, předsmažené v horkém a dosmažené ve velmi horkém oleji, při druhém smažení se nafouknou.
Bramborové saláty – k přípravě salátů jsou nejvhodnější brambory žlutomasé – lojovité. Bělomasé brambory, které jsou většinou moučnaté, jsou k přípravě bramborových salátů nejméně vhodné.
Bramborové vlnky – plátky brambor, nakrájené vroubkovaným nožem.
Brambory ala Normande ( po Normandsku – Normandie, kraj ve Francii u průlivu la Manche ) – vařené, na plátky nakrájené brambory opečené na másle a promíchané s plátky cibule, pórku a nasekanou petrželovou natí.
Brambory allumettes (sirky ) – ve Francii syrové brambory nakrájené na nudličky o šířce asi půl centimetru a usmažené na oleji.
Brambory Anne – ve Francii syrové brambory nakrájené na plátky, promíchané s cibulí nakrájenou na kolečka, vložené do dortové formy nebo kastrolu, zalité máslem a podušené.
Brambory Bartholdy- ve Francii vařené brambory nakrájené na plátky opečené na másle a zalité masovou šťávou a v ní podušené.
Brambory Bataille – ve Francii syrové brambory nakrájené na čtvrtky a smažené v rozpáleném oleji.
Brambory Berny – ve francouzské kuchyni se připravují tak, že vařené brambory prolisujeme a umícháme se žloutkem a celým vejcem. Přidáváme trochu bezlepkové hrubé mouky, sůl, nakrájené lanýže, promícháme a z hmoty tvoříme válečky. Ty obalujeme v rozšlehaných vejcích a nastrouhaných mandlích a smažených v oleji. Pokud nemáme lanýže, můžeme použít pestřec.
Brambory Berrichonne – ve francouzské kuchyni napolo uvařené brambory nakrájené na plátky a dušené na nakrájené slanině s cibulí. Nakonec přidáváme trochu másla.
Brambory Boulangére ( pekařské brambory) – ve Francii vařené brambory nakrájené na čtvrtky a pečené na rozpuštěném másle spolu s plátky oloupané cibule.
Brambory Byron – se připravují ve francouzské kuchyni tak, že vařené prolisované brambory promícháme s máslem a nakrájenou pažitkou, přelijeme bešamelovou omáčkou, posypeme nastrouhaným tvrdým sýrem a v troubě nebo grilu zapečeme. Tento pokrm je nazván podle lorda George Gordona Byrona, anglického básníka žijícího v letech 1788 až 1824.
Brambory Collerette ( límečky ) – se ve Francii připravují ze syrových brambor, ze kterých vykrájíme speciálním nožem spirály a ty pak usmažíme v rozpáleném oleji dozlatova.
Brambory Commandant ( velitelské ) – jsou větší brambory upečené ve slupce, vršek seříznutý a vnitřek vydlabaný, prolisovaný spolu s dušenými špenátovými listy. Pečené brambory naplníme touto směsí a navrch pokapeme rozpuštěným máslem. Připravují se ve francouzské kuchyni.
Brambory Contrexeville – jsou čtvrtky menších syrových brambor, které se ve francouzské kuchyni připravují pečené na slanině a cibuli a nakonec se posypou větším množstvím nasekané pažitky.
Brambory Crëme – jsou plátky syrových brambor vařených v mléce nebo ve smetaně a připravované ve Francii.
Brambory croguetes – ve francouzské kuchyni vařené nebo ve slupce pečené brambory, které propasírujeme, smícháme se žloutkem a máslem a tvarujeme do kuliček nebo válečků. Obalíme je v trojbalu (bezlepková mouka, vejce, instantní kuk. rýžová kaše) a usmažíme v rozpáleném oleji dozlatova.
Brambory Dauphine – brambory připravíme jako bramborové krokety, na 1 kg bramborové hmoty přidáme 300 g nesladkého páleného těsta a upravíme vhodné tvary, obalíme a usmažíme.
Brambory Dauphinoise ( podle dědice trůnu) – ve francouzské kuchyni jsou to plátky syrových brambor dušené v mléce a zapečené v troubě.
Brambory Dhuchesse ( podle vévodkyně ) – jsou vařené, prolisované brambory promíchané s máslem a žloutkem. Plátěným sáčkem s ozdobnou trubičkou stříkáme na plech různé tvary, které pečeme v rozpálené troubě. Připravují se ve francouzské kuchyni.
Brambory Favorit – se ve Francii připravují tak, že nakrájené podélně na čtvrtky uvaříme a promícháme se sterilovanými fazolovými lusky a máslem.
Brambory Flamand ( flámské ) – na čtvrtky nakrájené vařené brambory opečeme spolu s cibulí na másle a hojně posypeme sekanou pažitkou.
Brambory Fondantes ( rozplývající se, šťavnaté) – jsou syrové brambory nakrájené do tvaru větších oliv, napolo uvařené a na másle dopečené.
Brambory frittes ( smažené ) – ze syrových brambor nakrájíme ručně nebo tvořítkem hranolky o průměru asi 1cm a zvolna v rozpáleném oleji osmažíme dozlatova.
Brambory hnědé – ve Skandinávii malé brambůrky, očištěné, uvařené v osolené vodě a pak obalené v osmažené strouhané bezlepkové housce
Brambory Hongrise ( po maďarsku ) – jsou plátky syrových brambor dušených na sádle spolu s cibulí a zelenou paprikou
Brambory Chambéry – jsou ve francouzské kuchyni promíchané se strouhaným parmazánem nebo jiným tvrdým sýrem
Brambory Chateau ( zámecké ) – jsou syrové brambory tvarované do tvaru malých oliv, ovařené, dopečené na másle a posypané sekanou petrželovou natí..
Brambory Chateaubriand Francois René, (francouzský spisovatel, žijící v letech 1768 až 1848 ) – jsou syrové brambory tvarované do tvaru oliv a pečené ve vyhřáté troubě.
Brambory Chatouillard – se ve francouzské kuchyni připravují ze syrových brambor, z nichž se vypichují tvořítky malé válečky, které se ovaří v horké vodě a opečou na rozpuštěném másle.
Brambory chips – ve francouzské kuchyni na plátky nakrájené syrové brambory, rychle smažené na oleji.
Brambory Indienne ( indické ) – připravujeme tak, že máslovou jíšku zaprášíme trochou kari koření, zalijeme drůbežím vývarem a smetanou a v této omáčce dusíme plátky syrových brambor.
Brambory Jackson ( hl. město Mississippi v USA) – jsou ve slupce pečené brambory, které seřízneme, vnitřek brambor vydlabeme a promícháme se strouhaným sýrem, solí, pepřem a brambory naplníme, pokapeme máslem a zapečeme.
Brambory Laffitte – jsou vařené prolisované brambory, promíchané se žloutkem a máslem, z nichž se vyvarují malé šišky, které se obalují v bezl. mouce, v rozšlehaném vejci a instantní kuk. rýžové kaši a smaží v rozpáleném oleji. Takto se připravují ve francouzské kuchyni.
Brambory Lard ( slaninové ) – jsou na slanině a cibuli opečené menší kostky brambor, mírně posypané bezl. moukou, zalité trochou vývaru a podušené. Nakonec se posypou nakrájenou pažitkou. Používají se ve francouzské kuchyni.
Brambory Liards ( haléřové ) – ve francouzské kuchyni syrové brambory nakrájení na drobné kousky a osmažené v rozpáleném oleji.
Brambory Lorette – připravíme si hmotu jako na brambory Dauphine a do ní přidáme strouhaný sýr. Z uvedené hmoty vykrajujeme noky ( můžeme je tvořit pomocí stříkacího sáčku), které smažíme v horkém oleji nebo sádle.
Brambory Lyonnaise ( nazvány podle města Lyon v jižní Francii na soutoku Rhöny se Sénou ) – napolo uvařené brambory nakrájíme na plátky a dodusíme s cibulí nakrájenou na kolečka.
Brambory Lyonské – do cibule nakrájené po vídeňsku a podušené na másle přidáme na plátky nakrájené a opečené brambory, lehce promícháme a podáváme jako přílohu posypané sekanou petrželkou. Brambory stříkneme solí a špetkou pepře. Cibule má být alespoň jedna čtvrtina množství brambor.
Brambory Macaire – jsou oloupané brambory vařené ve slané vodě v širším kastrole, ihned se odcedí a rozšlehají, přidá se máslo a velmi málo vařící smetany. Hmota musí být pevná, ne kašovitá. Studenou pánev vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Z bramborové hmoty tvoříme na vále placku stejně velkou jako vnitřek pánve. Vložíme placku do pánve a na plotýnce brambory velmi zvolna opékáme asi půl hodiny. Když se spodní stranou překlopí na mísu, jsou krásně zlaté.
Brambory Macaire – jsou ve francouzské kuchyni vařené s trochou vody a rozšťouchané, přidáme máslo, sůl, pepř, pažitku a v troubě zapečeme.
Brambory Maitre d hötel – jsou na plátky nakrájené brambory dušené v mléce s máslem a sypané sekanou pažitkou.
Brambory Marquise – jsou ve francouzské kuchyni vařené prolisované brambory, promíchané se žloutky a rajčatovým protlakem, ochucené solí a formované do tvaru válečků. Obalujeme je v bezl. mouce, ve vejcích a kuk. rýžové instantní kaši a smažíme v rozpáleném oleji.
Brambory Menagere ( hospodárné ) – jsou vařené prolisované brambory promíchané se žloutky, jemně nakrájenou cibulkou a šunkou, osolené a zapečené v zapékací misce.
Brambory Mirepois – jsou nakrájené na kousky vařené brambory promíchané s kořenovou zeleninou nasekanou na hrubší kousky.
Brambory Mont doré ( Zlatá hora ) – bramborová kaše promíchaná se strouhaným tvrdým sýrem a zapečená
Brambory Mouseline – ve francouzské kuchyni jsou prolisované brambory promíchané s máslem a šlehačkou a zapečené v zapékací misce.
Brambory na kyselo – v Podkrkonoší uvařené brambory s koprem, smetanou a vejcem, které jsme v okyselené vodě uvařili „do ztracena“. Podle chuti přidáváme kyselou vodu z vajec a bezl. zásmažku.
Brambory Noisette ( lískové oříšky ) – brambory vypichované do tvaru lískových oříšků a pečené v troubě
Brambory Paille ( slámky) – syrové brambory nakrájené na speciálním struhadle na jemné nudličky. Vypereme, osušíme v horkém oleji osmažíme.
Brambory Parisienne ( po pařížsku ) – vypichované kuličky brambor. Vařené, pečené na másle nebo smažené v oleji.
Brambory Polonaise ( na polský způsob ) – vařené brambory podušené na výpeku z masa a při podávání posypané osmaženou strouhankouz bezl. housky.
Brambory Portugaise ( po portugalsku ) – jsou plátky brambor dušené na másle s cibulí, plátcích rajčat a před podáváním posypané sekanou petrželkou.
Brambory provencale ( Provence – kraj v jv. Francii ) – plátky brambor dusíme v oleji se sekaným česnekem a pažitkou. Při podávání sypeme zelenou petrželkou.
Brambory Riche ( boháč ) – brambory překrájené na čtvrtky, pečené spolu s cibulí a promíchané s nasekanou zelenou petrželovou natí.
Brambory s mundurem – v moravské kuchyni zemáky ve slupce.
Brambory Savoyarde – ve francouzské kuchyni vařené brambory prolisované a promíchané se strouhaným ementálem a zapečené.
Brambory Surprise ( překvapení ) – smažené plátky brambor promíchané s bramborovou kaší, ve které jsou vmíchány žloutky, sekaná petrželka a zapečené.
Brambory zámecké – jsou upravené do tvaru soudečků upečené na másle a posypané sekanou petrželkou.
Brambory zelené – se upravují podobně jako brambory hnědé, ale obalují se v nasekaném kopru
web zdroje : www.bezlepkovadieta.cz