Pravý muž?Mnohokrát jsem si vzpoměla na některé svoje partnery i na muže kolem mně, partnery svých kamarádek a pravých mužů znám opravdu málo. Snad jednoho. Všichni mi spíš připadají jako malé děti, které jejich ženy vedou a oni se tzv. „vezou”. Možná je to i vina nás, žen, že je málo podporujeme v tom smyslu, abychom jim zvedali sebevědomí, když už to neuměli a neudělali jejich rodiče. Je to pro život zásadní a mnoho manželství končí proto, že to prostě ženy přestalo s nimi bavit.

Táhnou je za sebou jako břemeno a zařadily je tak trochu mezi tlupu svých dětí. Tak co, uděláme s tím něco ? Přece chceme muže jako oporu a ne aby se oni opírali věčně jenom o nás. Já do toho jdu !! A co Vy? Se svými úspěchy, či neúspěchy se můžete podělit v komentářích pod článkem. Budu na ně čekat a se zájmem si je přečtu a něco z toho určitě zařadím do svých seminářů. Bude to pro nás ženy přínos ne ? A díky Alici, která si s tím dala tu práci a napsala článek.

V tomto krátkém článku bych se s tebou ráda podělila o tipy a možnosti, jakými můžeš svého muže ať už je to partner, manžel, bratr, kolega či tatínek, podpořit na cestě osobního rozvoje. Jakým způsobem mu můžeš pomoci růst a dělat změny v jeho životě. Jsou to věci, které zafungovali u mě a mého muže Davida, který za posledních 5 let neuvěřitelně vyrostl, zmoudřel a zmužněl. 

Možná se tu bude na první pohled zdát, že tyto tipy přímo s osobním rozvojem nesouvisí a bude tě napadat otázka: "No jo, ale tímhle ho přece na žádný seminář či k nějakému koučovi nedostanu." Moje odpověď zní: "Ale ano! Dostaneš. Jen musíš být trpělivá." 

Tím vším, co níže popisuji totiž začneš svého muže otevírat. Otevírat jeho srdce. A muž s otevřeným srdcem velice brzy zjistí, že je čas vykročit na cestu – Cestu pravého muže, že je čas udělat ve svém životě nějakou změnu, začne vidět, co mu v životě nefunguje, začne si uvědomovat své pocity. A začne jednat. Půjde do akce!

Jak tedy můžeš svého/své muže podpořit na jejich cestě?

1. Zaměřuj se na mužovi klady a pozitivní vlastnosti

Čím více pozornosti budeš zaměřovat na mužovi nedostatky, tím více očekáváš, že je muž opět projeví. Např. žena alkoholika stále očekává, kdy muž přijde domů opilý. Tím jen podporuje jeho alkoholismus svou vlastní energií. Čím více starostí si děláš s nedostatky svého muže, tím více vlastní energie jemu věnuješ, tím více ho v tom podporuješ. A naopak. Čím klidněji se zachováš k nedostatkům, tím méně se budou projevovat. Věnujse jeho dostatkům a přednostem.

Moje otázka na tebe: Co na svém muži milujete? Kvůli kterým skvělým vlastnostem jste si ho vybrala? Co je na něm úžasného a dokonalého?

2. Dopřej muži svobodu

Čím větší máš potřebu svého muže ovládat, kontrolovat či měnit, tím víc od tebe bude utíkat. Možná se bojíš samoty a z tohoto strachu pak jednáš tak, že muži poroučíš, diktuješ, radíš a přesvědčuješ ho o své vlastní pravdě. S takovou od tebe akorát tak brzy uteče. Muži milují svobodu, proto když mu dopřeješ jeho vlastní prostor, volný víkend nebo i týden, vrátí se k tobě a bude o tebe pečovat, jako o Bohyni. Vyzkoušeno a u nás doma to funguje skvěle!

Moje otázka na tebe: V jakém nejbližším termínu mohu na víkend odjet s kamarádkou a dopřát svému muži prostor? A co takhle týden? Jak se s touto představou cítím?

3. Obdivujte svého muže

Jako ženy potřebujeme lásku, muži zase obdiv. Aspoň to jsem vypozorovala u toho svého. Když jsem spolu s Davidem začali chodit, můj přirozený obdiv byl to, co v životě nikdy nezažil, co mu v životě chybělo. Myslím si, že i díky mému obdivu byl schopný se otevřít životu a světu a začít tvořit všechny ty úžasné věci, které dělá. Ty nejcennější vlastnosti muže ožijí totiž ve chvíli, kdy se naučíš všímat si ho a obdivovat ho. Tyhle vlastnosti čekají na tvou podporu. Chval jeho mužné tělo, jeho hlas, jeho úspěchy a nadání. Podporuj svého muže v jeho nápadech a touhách. Podpora a obdiv k jeho projevům mužnosti ti dovolí cítit se vedle něj skutečnou ženou. A to nám holkám přece jde, ne? 🙂 Ale pozor, dělej to jen tak, jak je ti to příjemné, nic na sílu.

Moje otázka na tebe: Co na svém muži nejvíce obdivuješ? Aspoň 5 věcí! Možná 10 🙂

4. Važ si svého muže

Často si přestáváme všímat pozitivních změn, které nám díky našemu muži vstoupily do života. Raději se věnujeme trápením a problémům, začínáme si více všímat mužových nedostatků. Proto ti doporučuji pravidelně myslet na to, že tvůj muž má spousty kladů, díky nimž jste spolu, díky nimž je ve tvém životě. Když jste se seznámili byl to jistě ten nejúžasnější muž na světě. To vše v něm zůstalo, jen jsi si toho přestala všímat. Věnuj svému muži více pozornosti, zajímej se o to, co dělá pro tebe a pro rodinu.

Pamatuj na základní životní pravidlo: “Čemu dáváme v našem životě energii a pozornost, to roste a sílí, toho je v našem životě víc a víc.” Takže co si vybereš?

Moje otázka na tebe: Svého může si vážím za….dělá pro mě….přestala jsem si všímat těchto jeho skvělých vlastností…

5. Ne-mlčení

Často máme pocit, že by náš milovaný muž měl přece vědět, co chceme, po čem toužíme a měl by nám plnit naše přání bez toho, aniž bychom musely něco říct. To je velký omyl. Svým mlčením jen prohlubuješ neporozumění, které mezi vámi vzniklo. Každé mlčení vás oddaluje. Najdi vhodná slova, abys vysvětlila svému muži co potřebuješ, po čem toužíš, případně co se tě dotklo nebo tě urazilo. Umožni svému partnerovi, aby pochopil, co se v tobě odehrává. Běž naproti pocitu, že jsi milována a chráněná.

Pokud zpočátku nebudeš schopná mluvit o tom, co se v tobě odehrává nahlas, zkus si své pocity nejdřív jen tiše pojmenovat v duchu sama pro sebe: "Tohle je strach. Tohle je smutek. Cítím se sama. Cítím se zraněná." Nauč se nálepkovat svůj vnitřní svět a uvidíš, že časem jej budeš schopná komunikovat i se svým mužem. Tvůj muž ta slova aspoň zpočátku potřebuje, protože je rozumově a logicky založený a nedokáže poznat, co se uvnitř tebe děje.

Zkus s ním komunikovat jazykem, který je pro něj  pochopitelný a to skrze slova činností, pocitů a myšlenek, tedy v ideálním případě říkat partnerovi, co si myslíš, co cítíš a co chceš dělat.

Moje otázka na tebe: Představ si poslední situaci, když jsi místo komunikace mlčela. Co jsi chtěla svému muži doopravdy sdělit? Co se v tobě odehrávalo? A pojmenuj to prosím hezky pro muže stravitelným jazykem: Myslela jsem si tohle….cítila jsem toto a chtěla dělat tohle…

Naše úžasná ženská autenticita spočívá v tom, že to, co cítíme a myslíme si, také říkáme a děláme.

6. Péče o sebe

Tím, že o sebe bude pečovat, dopřávat si prostor sama pro sebe, vzdělávat se a růst způsobíte to, že se bude cítit…zkrátka dobře. Možná to teď neděláš. Možná nemáš čas zajít si na kosmetiku, přečíst si hezkou knihu nebo si zajít na seminář, který by ti dopomohl ke změně, na kterou tak dlouho čekáš. 

Moje doporučení: Začni s tím! Teď hned! Tím, že si začneš projevovat lásku, pečovat o sebe, měnit věci, které nefungují se ve tvém životě spustí transformace. Začneš otevírat svoje srdce i tělo. Začneš se trvale měnit. A když se začneš měnit ty, začne se automaticky měnit i tvé okolí. Takže i tvůj muž. Je to nevyhnutelné.

Moje otázka na vás: Co si ve svém životě odpíráš, co si nedopřeješ? Na jaký seminář by jsi chtěla zajít, ale máš "dobré důvody" proč si tam ještě nebyla? Jak často si uděláš čas jen na sebe, na rozmazlování, odpočinek?

Tímhle vším, milá krásko, podporujeme mužskou sílu. Tu zdravou a krásnou mužskou sílu, o kterou se pak můžeme opřít, které můžeme důvěřovat, kterou můžeme bezpečně následovat. 

Díky této praxi dáme prostor tomu, že vedle nás poroste pravý muž. Možná se ptáš, kdo to vlastně je pravý muž? Díky tomuto videu možná dostaneš odpověď, stejně jako já.

Čím více my ženy pochopíme to, že muži potřebují prostor ke své cestě (Cestě pravého muže), to, že prožívají věci jinak než my ženy, tím se nám bude společně lépe žít a naše vztahy budou krásné a harmonické. A o to nám všem tady přece jde :).

Užívejte si život se svými úžasnými muži!

S láskou Alice