Po třicítce se začne naše pevná, pružná pokožka pozvolna a plíživě měnit a začíná být… no, přiznejme si, zralá. Asi jako meloun, mango nebo banán, jejichž tkáň pod slupkou je najednou měkčí. Ale taky sladší. Věřte nevěřte, změny pokožky, které přicházejí se středním věkem, mají také pár drobných výhod.

Někomu kůže přilne docela hezky k lícním kostem, a obličej tak získá na půvabu, nešťastníci postižení akné z mastné pleti a přebytku hormonů se také mohou radovat, protože pleť se jim po třicítce pomalu, ale jistě vyčistí a jako bonus si ještě řadu let udrží mladistvý vzhled.

Přesto určitě všechny toužíme projevy zubu času aspoň trochu zbrzdit. Čím to je, že některá žena si kupuje drahé krémy, a přesto má ve čtyřiceti letech slušný náběh na indiánskou babičku, kdežto jiná na obličej používá málem jen mýdlo s jelenem, rejžák a vodu, a přece se i ve středním věku pyšní pletí svěží jako jablíčko? Je to způsobeno tím, že na vzhledu naší pleti se kromě opečovávání projevuje ještě pár dalších vlivů.

Co se na nás podepisuje 

„Na kvalitě naší pleti se kromě věku odrážejí také genetické předpoklady, hladiny hormonů v krvi a výživa, hlavně nedostatek vitaminů,“ vypočítává dermatoložka Miloslava Moskalyková Prokopová. „Je na nás vidět i to, jestli kouříme a v jakém podnebí žijeme. Vzhledem k tomu, že pleť stárne už od třicátého roku věku, vyplatí se nám o ni pečovat ještě pár let před tím.“

Pod povrchem ochabující pokožky se odehrává obstojné drama. Metabolická aktivita kůže se snižuje a s ní se snižuje i produkce kolagenu, mazu i potu. Buňky na povrchu kůže už se tak dobře neregenerují, jednotlivé složky tvořící kůži ubývají a tenčí se. Kůže ztrácí svoji pružnost a pevnost hlavně proto, že vlákna kolagenu – důležité bílkovinné látky, tvořící asi 70 % pokožky – mění své uspořádání.

Hormony cloumají nejen s psychikou,

ale i s pokožkou. Názorně to vidíme v pubertě, kdy dokážou zaplavit sametovou dětskou pleť hejny pupínků, nebo v těhotenství, kdy se mění hladiny prakticky všech hormonů v těle a většina žen má o hodně lepší pokožku i vlasy. Po porodu se ovšem obvykle rovnováha zhoupne na druhou stranu. Stav naší kůže je přímo závislý na hormonálních hladinách v našem těle, a to nejen na stavu ženských pohlavních hormonů, ale i hormonů štítné žlázy, růstového hormonu, testosteronu (který mají i ženy, přestože jím nejsou tak promořeny jako muži) a několika dalších.

„Určitě bych ale nedoporučovala brát nějaké hormonální přípravky jenom kvůli zlepšení pleti,“ radí dermatoložka. Tím bychom totiž rozhasili celé složité předivo vztahů mezi hormony a tkáněmi v těle.

Musím přiznat, že jsem před pár lety využila příležitosti a od své kamarádky chemičky jsem získala DHEA – látku podobnou mužskému hormonu testosteronu, která by měla působit jako ‚elixír mládí`. Nějakou dobu jsem ho zkoušela brát, ale nepozorovala jsem vůbec žádné účinky. O DHEA se stále vedou debaty a je možné, že za pár let vyvinou farmaceutické firmy na jeho základě nějaký omlazující prostředek. Zatím u nás na trhu není.

Pleť jako zrcadlo duše

Vědci dokázali, že stav naší pokožky ovlivňuje kromě jiných faktorů i psychika. Všimli jste si, že dobromyslní a věčně dobře naladění lidé bývají celí jakoby rozzáření, růžoví, bez vrásek? Stárnutí nám pomohou zpomalit relaxační techniky jako jóga, meditace nebo taj-či. Ve stresu se cévy v kůži stahují, ve stavu psychického uvolnění se naopak roztáhnou a kůže se prokrví. Navíc relaxace snižuje hladiny neuropeptidů, které působí záněty.

Když své myšlenky naladíme do pozitivna a zbavíme se stresu, zlepšíme tím kondici své pokožky a uvolníme napětí obličejových svalů, které nám přidává léta. Vztah naší pokožky a stavů, jako jsou stresy nebo různé emoce, zkoumá nový vědecký obor – psychodermatologie.

Vrásnění

Více než ochabující pokožka nás asi trápí nejviditelnější projevy stárnutí pleti, vrásky. „Na jejich vznik má největší vliv genetická dispozice, životní styl a péče o pleť,“ vysvětluje Miloslava Moskalyková Prokopová. „Podle vzniku lze vrásky dělit na mimické a statické. Mimické vrásky vznikají v důsledku častých a intenzivních stahů mimických svalů v obličeji, zatímco statické vrásky jsou důsledkem postupného ochabování kůže. Nejprve vzniknou drobné vrásečky, které lze i lehkou masáží krémem vyhladit. S postupným úbytkem elasticity vrásek přibývá.“

V současné době se začíná zub času podepisovat na pleti generací, které ještě nic netušily o vlivu slunečního UV záření na pokožku a snažily se o módní opálení dohněda. Později se už sice objevily krémy s ochrannými filtry, ale ty první nebyly příliš účinné, a také nějakou dobu trvalo, než si je lidé zvykli používat a než pochopili, že sluníčko působí rychlejší stárnutí kůže a v horším případě i rakovinu. „Velký podíl na stárnutí kůže má ovšem i kouření, dokonce se v poslední době uvádí, že ještě vyšší než opalování,“ upozorňuje dermatoložka. „Když budete kouřit třicet cigaret denně, v sedmdesáti letech budete mít pokožku po biologické stránce o čtrnáct let starší, než kdybyste nekouřili!“

Nemučte se

Je pravda, že žijeme obklopeni obrazy krásných mladých lidí, a obzvlášť u žen nejsou vrásky zrovna moc ‚in`. A jistě je příjemné, když vám někdo hádá o pět nebo o deset let míň. Ale na druhé straně by určitě nemělo smysl projevy stárnutí pleti nějak moc prožívat a trápit se jimi, stejně jako nemá smysl se trápit tím, že už vám nikdy nebude dvacet. K vlastnímu překvapení mi to najednou přišlo úplně přirozené: proč by člověk nemohl ve čtyřiceti nebo padesáti letech zůstat v klidu a vychutnávat si všechno, co jeho věk přináší? Když budete ve své kůži spokojená a budete tenhle postoj vyzařovat i do svého okolí, uděláte maximum pro sebe, pro ostatní, a dokonce i pro to, jak společnost vnímá ženy středního věku. Tak se staňte průkopnicí – pečujte o sebe, ale nevyšilujte!

 

Hormony, které mají na pleť vliv

Substituční hormonální terapie – může vám ji předepsat váš gynekolog

Zdá se, že estrogeny (tedy ženské hormony) mohou udržet úroveň kolagenu v kůži a podpořit hydrataci pokožky. Lékař vám substituční hormonální terapii předepíše v případě, že máte klimakterické potíže.

Fytohormony – volně ke koupi v lékárně
Podobně jako estrogeny, ovšem ne tak silně, působí  i jejich rostlinné protějšky – fytohormony. Na našem trhu koupíte třeba Sarapis nebo Herbust.

Melatonin – u nás neseženete, prodává se jen v USA Melatonin je hormon řídící naše biorytmy a zřejmě i zpomalující stárnutí. Má široké spektrum dalších blahodárných účinků na organismus a nemá žádné vedlejší účinky. Užívá se například v nápojích, není drahý, v USA je volně prodejný, ale v Evropě zatím není povolen.

DHEA – hudba budoucnosti, nebo slepá ulička?
Dehydroepiandrosteron je příbuzný mužským hormonům testosteronu
a androsteronu. Jeho hladina klesá s věkem, proto se spekuluje o tom, že by to mohl být ‚hormon mládí`. Jeho role je však dosud nejasná.

Jak pleť stárne a čím to zpomalit
odpovídají dermatoložka Miloslava Moskalyková Prokopová a kosmetická redaktorka Soňa Kotulková

20 let
M. M. P.: Hydratace je přiměřená, pokožka hladká, vrásky neznatelné, možná pouze jemně naznačené mimické.
S. K.: Jelikož je pleť ve skvělé kondici, nepotřebuje zatím žádnou zvláštní péči ani estetický zákrok. Doporučuji však zaměřit se na dostatečnou hydrataci a ochranu pleti před slunečním zářením, předejdete tak vzniku nehezkých pigmentových skvrn, které se pak těžko odstraňují. Nezapomeňte také, že větší riziko pigmentací je u žen, které pravidelně užívají hormonální antikoncepci. Abyste riziko zmírnila, používejte lehké denní hydratační krémy, gely nebo fluidy s UV filtrem, nejlépe s SPF 15, klidně i více. Na noc postačí obdobný přípravek, avšak ten si vybírejte bez UV filtru! Zbytečně byste tak pokožku zatěžovala. Pokud chcete sjednotit odstín pleti, postačí jemný tónovací krém, který pečuje, zkrášluje a zároveň chrání pokožku před vnějšími vlivy.

30 let
M. M. P.:  Po třicítce se na nás začne projevovat životní styl. Objevují se první známky jemného stárnutí kůže. Zvýrazňuje se nosoretní rýha a začínají se vyskytovat mimické vrásky kolem očí, později i na čele. Mohou se objevit i první pigmentové skvrny.
S. K.: I když se stále můžete chlubit pletí jako z alabastru, zaměřte se na přípravky proti prvním vráskám. Kupte si už také noční krém a krém na péči o oční okolí, kde je kůže jemná a snadno náchylná k tvorbě vrásek. Nejlepší ochranou proti stárnutí je prevence. Nemyslete si, že je na návštěvu dermatologa brzo. Není. Aby se pokožka rozzářila, zjemnila a vyhladily se první linky, je ideální chemický peeling. Stimuluje v pleti tvorbu kolagenu a nutí ji k rychlejší regeneraci. Proti nehezkým mimickým vráskám skvěle funguje rychlá, injekční aplikace botulotoxinu. Předcházíte tak vzniku vrásek, které se časem prohlubují a jsou výraznější.

40 let
M. M. P.: Počátkem čtvrté dekády života stárneme stále ještě poměrně pomalu. Mimické vrásky ale bývají  slabě fixované a dochází k tvorbě statických vrásek a k lehkému povadnutí kůže a váčkům pod očima.
S. K.: Po čtyřicítce už musí být péče pravidelná
a cílená. Nešetřete na sobě a investujte jen do kvalitních přípravků. Povoleny nejsou žádné kompromisy! Základem je protivráskový denní a noční krém, nezapomínejte ani na vyhlazující oční péči. Dvakrát týdně relaxujte se ‚žehlící` maskou. Pleť hezky napne a na dotek ji zjemní.Hlubší vrásky snadno a rychle vyhladí injekční gelové výplňové implantáty na bázi kyseliny hyaluronové, kterou tělo skvěle přijímá. Používá se například Restylane, Esthélis a jiné materiály, které dermatolog aplikuje přímo do vrásek. Efekt je okamžitý a viditelný. Na zpevnění pleti, proti jejímu povolování a k prevenci stárnutí je skvělá laserová rejuvenace.

50 let
M. M. P.:
Vzhledem ke klesající hormonální aktivitě se začíná snižovat i aktivita kožních buněk. Povrchová vrstva kůže se ztenčuje, ztrácí elasticitu, objevují se četné pigmentové skvrny.
S. K.: V péči se zaměřte na produkty pro zralou pleť. Ty jí dodají hutnost a zpevní ji. Zkuste i výživu pleti zevnitř. Ideální jsou potravinové doplňky, které zpevňují pokožku, dodávají pružnost a stimulují tvorbu kolagenu. Ano, ano, právě teď je čas na lifting. Pokud se toho klasického bojíte, zkuste novinku s názvem Endotine, která funguje na bázi vstřebatelných superměkkých implantátů, které lékař chirurgicky umístí pod pokožku. Implantáty drží měkké tkáně v požadované pozdvihnuté poloze, a tím obličeji ubere několik let. Výhodou je, že implantáty pod kůží necítíte a efekt je velmi přirozený. A co pokleslá oční víčka? Tady pomůže rychlá, asi hodinová operace, která i z unaveného, smutného pohledu dovede vykouzlit mladší a zářivý.

60 let
M. M. P.: V tomto věku se již  změny spojené se stárnutím projevují naplno. Kůže je uvolněná, suchá, plná hlubokých vrásek.
S. K.: Z kosmetiky používejte nejsilnější přípravky
s anti-aging efektem
– kromě klasické péče do svého arzenálu přidejte i obličejová séra, protivráskové kúry a vypínací masky, které jsou založené na nejmodernějším výzkumu a technologiích. Pokud jste to ještě neudělala, po šedesátce nastal čas na nejradikálnější řešení a na invazivní metody. Ideální je klasický lifting, kde lékař vede řez z vlasaté části u spánků dolů okolo uší. Výsledná jizva je po zahojení patrná pouze jako nenápadná linka. Další moderní metodou je laserový Skin Resurfacing. Funguje tak, že erbiový laserový paprsek odpařuje hlubší vrstvy kůže, proto je po zahojení regenerovaná, obnovená a celkově omlazená. Zákrok je jednorázový, v ambulantní celkové anestezii a výsledek vydrží až několik let.

Autor: Marianne, Eva Hauserová