Vypadalo to, že už čeká jen na smrt. Naštěstí se právě v této době objevilo v nabídce Ginkgo Plus. Když jsem si přečetl tehdy dostupné informace o tom, co ginkgo, a nejenom to, ale i schisandra, fo-ti a reishi dokáží, bylo mi jasné, že pro tátu je to obrovská šance jak ještě zvrátit nepříznivý zdravotní stav.

Bral poctivě jednu tabletku ginkga ráno a zapíjel ji vodou. Mimochodem braní léků bylo to jediné, co byl ochoten pro své zdraví udělat. Už za tři týdny se jeho stav očividně zlepšil, zejména na psychické, ale i na fyzické úrovni. Výrazně stoupl jeho zájem o to, co se kolem něho dělo.

Začal znovu číst noviny a časopisy a luštil v nich křížovky. Každou hodinu poslouchal zprávy v rádiu, aby mu neunikly poslední novinky. Vstal z postele, seděl v křesle a díval se na televizi. Ale co mě nejvíc překvapilo, jednou jsme spolu sledovali německý film na satelitu a on mi naprosto plynně tlumočil z němčiny do češtiny. Jeho paměť ožila, jeho koncentrace a reakce byly nesouměřitelné se stavem ještě před nedávnou dobou. Došlo i k výraznému zlepšení jeho chůze. Otec měl otoky a zvýšenou pigmentaci kůže dolních končetin. Chodil velmi nejistě, pomalu, a bylo vidět, že překonává velké bolesti. Po užívání ginkga se otoky nohou zlepšily a jeho chůze byla o mnoho jistější a i bolesti byly menší. Byl to důsledek zlepšeného proudění krve v drobných tepénkách a kapilárách. Otec měl také léta potíže s krevním tlakem, vždy ho měl vyšší. Když bral ginkgo, tlak se stabilizoval na ideální hodnotu vzhledem k jeho věku, to byl zřejmý efekt nejen ginkga, ale i houby reishi.

Markantní účinek ginkga se projevil také ve změně jeho nálady směrem k lepšímu. Dřívější pesimismus a nespokojenost, zejména s politickou situací u nás, vystřídalo pozitivnější myšlení, schopnost radovat se, zasmát se vtipu, případně se sám postarat o zábavu pro pobavení maminky a mě. To všechno byly důsledky zrychlení a zvýšení metabolizmu, získání větší energie a zlepšení důvěry ve své schopnosti. Bylo mi jasné, že mým úkolem je zabezpečení ginkga pro mé rodiče po celou dobu, kdy budou ještě na tomto světě. To jediné totiž, co můžeme udělat pro naše rodiče, a nejenom pro ně, ale pro všechny, kteří o to stojí, je zpříjemnění a zlepšení jejich života ve stáří.

Standardizovaný extrakt jinanu dvoulaločného – ginkgo bilobae extractum EGb 761 – bývá řazen mezi nootropní léky (léky zlepšující činnost mozku a jeho metabolizmus).

Pochází ze stromu, který prokázal za 200 milionů let neobvyklou rezistenci proti biologickým škůdcům i chemickým škodlivinám všeho druhu. Byl prý užíván již v tradiční čínské medicíně před 5 tisíci lety.

Posledních 20 let jsou účinky ginkgo biloba studovány moderními metodami. Standardizovaný extrakt obsahuje tlavonoidní glykosidy a terpenoidy, terpenické laktony (bilobalidy a ginkgolidy). Ginkgolidy jsou antagonické destičky aktivujícího faktoru, který poškozuje organizmus zánětlivým efektem, ulcerogenítou v žaludku, kontrakcemi hladkého svalstva, zvláště průduškového.

K účinku dochází mechanizmem zvýšené cévní perfúze (průtok krve tkání), snížením trombotizace a antioxidačním působením tlavonoidů, kterým se připisuje neuroprotektivní schopnost, odklízení hydroxylových radikálů a účinek podobný superoxid-dismutáze (enzym zneškodňující jeden z velmi reaktivních kyslíkových radikálů).

Indikace:

 • U nemocných s cerebrovaskulární nedostatečností (difuzní poškození mozku) zvláště u starších pacientů, jako prevence a terapie předčasné senility, ke zvýšení mentální výkonnosti.
 • U vaskulárních demencí a multiinfarktové demence mírné intenzity (DSM-IIIR).
 • U chronické cerebrální insuficience, ovlivňuje přenos vzruchu u mozkových buněk.
 • U poruch metabolismu mozku, včetně poruch mikrocirkulace (ginkgo má ochranný vliv na hematoencefalickou barieru, která odděluje krev a mozkovou tkáň, a protiedémové účinky).
 • U funkčních projevů mozkové oběhové nedostatečnosti (poruchy paměti, soustředění pozornosti, snížení intelektuální kapacity, emoční labilita, bolesti hlavy).
 • U poruch nálad, změn osobnosti, zapomnětlivosti, zmatenosti, závratí, poruch vnímání.
 • U postkomočních stavů po úrazech hlavy, u lehké mozkové dysfunkce.
 • Po opakovaných cévních mozkových příhodách, kde dochází ze zlepšení kognitivních funkcí a sociální schopnosti, působí preventivně proti vzniku ictu a infarktu.
 • U pravé migrény, a to i v případech, v nichž neuspěla předchozí jiná obvyklá terapie.
 • U Alzheimerovy choroby, u poruch učení, bystrosti, zpracování informací.
 • U chronického únavového syndromu, kde bývají součástí poruchy koncentrace, změny krátkodobé paměti, orientace v prostoru nebo poruchy rovnováhy.
 • U ischemické choroby dolních končetin významně prodlužuje interval chůze bez bolestí, má protialergické účinky, zejména při terapii bronchitidy a astmatu.
 • Při léčení stavů spojených s Raynaudovým fenoménem, akrocyanozou u stavů se zvýšenou ragilitou kapilár i v očnim lékařství (snižuje shlukování červených krvinek a trombocytů, upravuje viskozitu krve a tím i její proudění v drobných tepénkách a kapilárách).
 • U hypertenze, anginy pectoris, u anxiozních stavů a depresivních nálad, zpomaluje postup demence u neurosenzorických poruch (vertigo, tinnitus, diabetická retinopatie tj. zánětlivé onemocnění sítnice, retinální venózní okluze, senilní makulární degenerace).
 • U impotence, zejména při sexuální dysfunkci vyvolané antidepresivy, má účinky i na erektilní arteriální dysfunkce, zlepšuje důležité mozkové funkce a jejich zpětnou vazbu s endokrinním systémem.

Možno objednat přes náš e-shop.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015