Výskyt: Vyskytuje se v Evropě a Ásii. Roste zejména v obilných lánech, na úhorech, loukách, polích, zdech a na okrajích cest, a to od nížin až po alpská údolí.

Sbírané části: Květ a úbor květní.

Doba sběru: Květen až srpen.

Účinné látky: Temně modrá silice, která se získává ze zákrovu a jazykovitých květů. Na rozdíl od toho olej získaný z okvětního lůžka je zelený. Dále obsahuje flavonoidní glykosidy a hořčiny. Květ má charakteristický kořenný pach a je poněkud nahořklý.

Člověk moc chce a málo může. Trávící ústrojí je křečovitě staženo, bolesti se valí ve vlnách, člověk ztrácí chuť k jídlu i chuť do života. Heřmánek má uklidňující, protikřečovou a hojivou aktivitu a v uvedených případech zabírá překvapivě rychle.

Pomáhá při revmatických onemocněních, lumbágu (houseru), bolení zubů, ztížené menstruaci, potížích v těhotenství a při žaludečních a střevních kolikách jako spasmolytikum (látka uvolňující křeče hladkého svalstva).

Éterický olej se používá na astma. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích a bolestech zubů, k napařování při hemoroidech, jako oční kapky při zánětu spojivek, jako obklady při kožních onemocněních, vyrážkách, ke koupeli nohou při jejich nadměrném pocení a jako inhalace při rýmě a zánětu čelní dutiny.

Symbolika: Květ heřmánku stojí proti nám plně otevřen, jako máma připravená trpělivě naslouchat? Okvětní lístky, se kterými se ostatní rostliny spíše chlubí, má heřmánek skromně staženy dozadu, jakoby se jeho zlatavé srdce otvíralo naší duševní bolesti. Proto nás ani neudiví, že heřmánek je bylinou, která nám může nejlépe pomoci při bolestech "srdce" prožívaných z velkého zklamání. Heřmánek můžeme použít všude, kde je nutné řešit problém nahromaděných citů, které se z nějakého důvodu nemohly realizovat a jsou nyní vylučovány tělem za vzniku nejrůznějších křečových bolestí. Heřmánek je prvotřídní spasmolytikum a je zajímavé, že jako balzám působí už vůně, vystupující ze šálku právě připravovaného čaje.

Vlastnosti: Hořká, převážně teplá, vlhká.

Lidové názvy: harmoníček, heřmánek malý, heřmánek obyčejný, heřmánek polní, jahodníček, kamilka, kamilky, králíčky, marunka, ormánek, rmen, rmen voňavý, rumánek

Polarita: mužská
Signatura: Slunce
Živel: voda
Využití rostlinných sil: peníze, láska, spánek, očištění

Způsob užití: Suší se ve stínu v dobře větrané místnosti, maximálně v 2 cm vrstvě. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 40°C. Při sušení se nesmí obracet, neboť se rozpadá. Drogu skladujeme v papírových pytlích. Sesychací poměr je 5 : 1. Nejúčinnější součástí heřmánku je silice, která se skladováním rychle vytrácí. Proto droga nesmí být starší jednoho roku.

Čaj – nálev: 1 čajovou lžičku drogy přelijeme 1/4 litru vařící vody a necháme pod pokličkou 5 minut louhovat. Čaj podáváme, na lačno a neslazený. Obvykle pijeme 3 šálky denně. Užíváme při nechutenství a poruchách zažívání. Při nespavosti, rozrušení a stresu pijte šálek čaje před spaním.

Čaj – macerát: Přidáme 10 čajových lžiček (cca 9 g) sušeného květu do 2 sklenic studené vody a necháme vyluhovat. Toto množství čaje vypijeme během jednoho dne.

Čaj – nálev pro obklady: koupele a napařování: 2 polévkové lžíce sušeného květu spaříme 1/2 l vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat bez varu v uzavřené nádobě. Pro vyplachování se použije 1 polévková lžíce na 1/2 litru vody. Přidáváme do koupele kojencům, aby lépe spali. Můžeme použít i nálev.

Výplach úst: Nálev užívejte k výplachu při zánětech dutiny ústní.

Výplach očí: 5 – 10 kapek tinktury rozpusťte v teplé vodě a používejte při zánětu spojivek a unavených očích.

Obklady na oči: 1 polévkovou lžíci heřmánku zalijeme 1/4 litrem vařícího mléka, 5 minut louhujeme, scedíme a přikládáme formou teplých obkladů.

Inhalace: Při kataru, senné rýmě, astmatu či bronchitidě přidejte do umyvadla s vařící vodou 2 čajové lžičky květů a vdechujete pod přikrývkou 10 minut.

Heřmánkový olej: Do lahvičky dáme až po hrdlo čerstvé květy heřmánku, nasbírané za slunného a teplého počasí. Zalijeme je olivovým olejem. Lahvičku dobře uzavřeme a necháme 14 dní stát na slunci. Květy musí být v oleji ponořeny. Pak přecedíme přes plátno, vylisujeme a uchováváme v chladničce. Olej se používá při neuralgiích a loupání v končetinách. Při silném katarálním zánětu nosní sliznice, astmatu či silném kašli přidejte 2 – 3 kapky oleje do mísy s teplou vodou a nechte přes noc v ložnici. Při spánku inhalujete výpary z heřmánku.

Heřmánková mast: 250 g vepřového sádla zahřejeme jako při vysmažování (sádlo nesmí obsahovat sůl!) a přidáme do něj 2 hrsti čerstvých květů směs vzkypí, poté ji promísíme, přikryjeme a dáme na noc (12 hodin) do chladna. Druhý den mírně zahřejeme a protlačíme přes lněný hadřík, který dáme do síta a heřmánkovou mast prolisujeme do hrnce s výlevkou. Mast potom rovnoměrně promísíme a rozlijeme do kelímků. Používejte na kousnutím hmyzem, rány, svědivý ekzém a při podráždění pochvy nebo konečníku.

Klyzma (klystýr): Připravuje se nálev ze 2 čajových lžiček drogy na 150 ml vroucí vody. Aplikuje se po předchozím očistném klyzmatu (asi 1 – 1,5 litrovém), aplikační teplota je 38°C. Klyzma se aplikuje při vředovém zánětu tlustého střeva (ulcerózní kolitidě).

Obklad na pleť: Obklad z heřmánku je velmi vhodný prostředek na uklidnění podrážděné a citlivé pokožky. 2 polévkové lžíce sušených květů přelijeme 150 ml vařící vody, necháme 15 minut louhovat a scedíme. Obklad necháme 20 – 30 minut působit, potom obličej opláchneme nejprve vlažnou a nakonec studenou vodou.

Heřmánkový likér proti revmatismu: 75 g kořínků heřmánku rozemeleme na prášek, prosejeme a namícháme do 1 litru dobré žitné kořalky. Necháme 14 dní louhovat a přefiltrujeme. Užívá se proti revmatismu 3x denně po 10 kapkách.

Heřmánkový olej nepoužívat v těhotenství.U citlivých osob může rostoucí bylina způsobit dotykovou kožní vyrážku.

Magické využití: Heřmánek přitahuje peníze a hazardní hráči si někdy myjí ruce v odvaru z heřmánku, aby si zajistili výhry.

Odvar se přidává do koupele, aby přivolal lásku. Heřmánek se používá i jako vykuřovadlo, které usnadňuje meditace a přivolává spánek.

Heřmánek je rostlina očistná a ochranná. Sype se kolem domu, aby odvracel kletby a kouzla, vyslaná proti jeho obyvatelům.