Co to je, jak a proč se projeví? Jak často zabíjí a koho nejčastěji postihuje? Na to nám odpověděli přední čeští odborníci na syndrom poruchy příjmu potravy.

Pět odpovědí na nejdůležitější otázky

  1. Co je to anorexie?
    Je to porucha charakterizovaná úmyslným snižováním váhy. "Když úbytek hmotnosti překročí určitou hranici (orientačně danou výpočtem indexu BMI), začínají se rozvíjet tělesné a psychické změny. K psychickým změnám patří kromě deprese a předrážděnosti také změna vnímání vlastního těla – člověk ztrácí reálný odhad toho, jak ve skutečnosti vypadá," vysvětluje Jan Kulhánek, specialista na poruchy příjmu potravy. V praxi to pak vypadá, že dívka si neustále myslí, že je obludně tlustá a že musí ještě dále hubnout.
     
  2. Jak poznáte, že máte doma anorektičku?
    • Vyhýbá se společnému jídlu, odmítá ho nebo bojuje o každé sousto.
    • Neustále se váží a ujišťuje se, že nemá příliš velkou porci na talíři.
    • Vyžaduje, aby i okolí jedlo méně.
    • Hodně cvičí, běhá, často několik hodin denně, dokonce i tajně v noci!
    • V pokročilejším stadiu nemoci je anorektičce stále zima, zpomaluje se srdeční rytmus, mizí menstruace. Vystupující kosti jsou už dobře patrné, ale dívka stále nepřestává tvrdit, že je tlustá. Špatná funkce ledvin způsobí vznik močových kamenů, řídnou kosti, objevuje se dvojité vidění, zmatenost, křeče, zácpa, různé záněty i proděravění střeva či žaludku kvůli častému zvracení a také kvůli nadměrnému množství citrusů (oblíbeným nápojem anorketiček je voda s citrónem). V té době je žena trpící anorexií na prahu smrti a bez lékařské pomoci se neobejde.
       
  3. Kdo je k anorexii nejnáchylnější
    Jsou to lidé, kteří jsou na sebe nároční, hodně dají na to, co si o nich myslí okolí. V mladším věku jde o extrémně hodné a citlivé děti, které za každou cenu chtějí dělat rodičům radost a zařadit se do škatulky těch nejlepších a nejdokonalejších. Anorexie ale může postihnout i dívky se špatným rodinným zázemím nebo ty, které chtějí za každou cenu prorazit v modelingu.
     
  4. Jak s anorexií bojovat sama?
    • Jednoznačně musíte změnit životní styl – tedy pomalu si zvykat na jídlo a jíst.
    • Jezte častěji a v malých porcích.
    • Nekupujte výrobky light. Anorektička musí jíst kvalitní jídlo, které opravdu zasytí.

      Když všechna snaha selže…
      Je třeba se obrátit na specializovaná oddělení v nemocnicích či vyhledat ambulantního psychiatra, který napíše doporučení do nemocnice. "Protože podmínkou úspěchu léčby je motivace, dáváme přednost žádostem o hospitalizaci od dívek samotných," říká Hana Papežová z Jednotky specializované péče pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické kliniky LF UK v Praze. "Pobyt na naší jednotce trvá většinou šest až osm týdnů. V závěru se zaměřujeme na postupný přechod pacientky do jejího běžného prostředí a možnosti dodržování jídelního režimu během aktivního života. Významnou součástí léčby je spolupráce příbuzných a blízkých, se kterými se snažíme navázat kvalitní kontakt a poskytnout jim informace," dodává doktorka Papežová.

      Trpí už i devítileté děti!
      Poruchou příjmu potravy, tedy anorexií (omezování potravy až do jejího úplného odmítání) a bulimií (zvracení přijaté potravy), trpí asi šest procent populace. Jen asi třetina se jich úplně vyléčí, šest procent případů končí smrtí. Věk postižených se každým rokem dramaticky snižuje, dnes nemocí trpí dokonce už i devítileté holčičky. Mentální anorexie navíc už není ryze ženskou záležitostí, na dvanáct postižených žen totiž připadá jeden stejně nemocný muž. Alarmující je i skutečnost, že riziko sebevraždy hrozí u postižených anorexií nebo bulimií až 200x více než u ostatních lidí.
       

  5. Kde hledat pomoc?
    • Jednotka specializované péče pro poruchy příjmu potravy, Psychiatrická klinika LLF UK, Ke Karlovu 11, Praha 2, tel.: 249 141 120, kl. 335
    • Krizové centrum RIAPS, Praha 3, Chelčického 39, tel.: 222 580 697, 222586768
    • Fakultní nemocnice Brno – Bohunice, Psychiatrická klinika, Jihlavská 20, tel.: 547 192 078
    • www.pppinfo.cz
    • www.anabell.cz

    Uveřejnil: Milada Čechová (12. 7. 2005), Blesk.cz

Sdílet
Předchozí článekČaje
Další článekNegativní programy v terapii SRT