V dnešní době má mnoho žen problém s udržením moči, trpí tzv. inkontinencí. Neschopnost udržet moč nebo stolici anebo obojí znepříjemňuje život dospělým, mladistvým i starším dětem. Léčení může být velice obtížné a rozhodně je třeba poradit se s lékařem …
Inkontinence u dětí může být způsobena absencí pocitu bezpečí. U žen může být neschopnost udržet moč zaviněna výhřezem neboli dislokací orgánu, někdy jako důsledek porodu. Tato nepříjemnost se projevuje zejména u žen ve starším věku a v klimakteriu. U mužů může být příčinou problémů prostaty. U obou pohlaví může inkontinenci způsobit mrtvice, která poškodí nervy močového měchýře.
Nejčastější příčinou neudržení stolice bývá kupodivu zácpa. Při zácpě se může střevo tak ucpat tuhými výkaly, že mohou být vylučovány pouze výkaly tekuté.
Pečovat o inkontinentní osobu – zejména o starší a upoutanou na lůžko – bývá práce nepříjemná a úmorná. Nepříjemný zápach potřísněných a vlhkých tkanin a lůžkovin obvykle působí rozpaky a sužuje jak nemocného, tak pečovatele.
Jak doma o nemocného pečovat by měl poradit odborník – zdravotník nebo obvodní sestra. Na lékařský předpis je k dostání velký výběr pomůcek včetně ochranných vložek. Existují také speciální deodoranty, které odstraňují zápach z potřísněných předmětů.
Fytoterapie používá na vyčištění střev mírný svíravý prostředek, např. měsíček nebo tužebník jilmový k užívání třikrát denně.
Naturopatie dává přednost přírodním prostředkům, kde mohou pomoci horké a Studené sedací lázně nebo střídání horkých a studených obkladů na podbřišek a kříž, aby se zlepšilo místní prokrvení a svalový tonus. Cvičení svalů pánevního dna rovněž může pacientovi pomoci znovu vyměšování ovládat.
Klasické lékařství vychází z toho, že inkontinenci je třeba pořádně vyšetřit, zejména v pokročilejším věku. Doporučuje vyhledat odborného lékaře.
Iva Hédlová podle Reader´s Digest