Vaším úkolem je připravovat svému dítěti zdravou a vyváženou stravu, kterou dostává v pravidelných časových intervalech. Měli byste do určité míry respektovat i chutě vašeho batolete a snažit se mu dávat přiměřené porce.

 

Snažte se jíst v klidu. Čas jídla by měla být příjemná chvíle, kdy se všichni sejdou u stolu, povídají a společně si pochutnávají na dobrém jídle. Snažte se neřešit při jídle problémy ani se nedohadovat. Také dítě nenuťte do jídla, pokud už nemůže.

Nenuťte dítě „sníst vše na talíři“. Vaši rodiče vás možná nutili vždy všechno dojíst, aby nezůstávaly zbytky. Nucení dítěte do jídla však může vést k mnoha problémům. Vytváří se tak psychické napětí a dítě se pak může zbytečně přejídat a tloustnout. Dávejte mu raději menší porce, a pokud už nechce v jídle pokračovat, nenuťte ho.

Před hlavním jídlem nedávejte dítěti sladkosti, protože tak se částečně nasytí a nesní z hodnotného jídla zdaleka tolik, kolik by mělo.

Nechte dítě, ať se nají samo. Nechte batole, ať se snaží najíst samo. Rozvíjí se tak jeho jemná motorika i pocit nezávislosti. Ze začátku bude kolem dítěte velký nepořádek, ale časem se to naučí.

Nedávejte dítěti velké porce. Někteří rodiče mají dojem, že jídlem dávají najevo svou lásku, proto čím více jídla, tím více lásky. Tato mylná představa však může vést k přejídání a obezitě. Vaše dítě si samo řekne, pokud chce přidat.

Jak se chovat u stolu

Uvedeme několik rad, jak si s batoletem užít čas jídla bez zbytečného stresu.

Používejte snadno omyvatelné podložky a ubrusy. Vaše batole udělá při jídle vždy nepořádek, má to prostě „v popisu práce“. Stůl proto chraňte podložkami nebo ubrusem z umělé hmoty a dítěti dejte dostatečně velký bryndáček.
Učte batole jíst lžící a vidličkou. Pokud batole již dobře zvládá jedení rukou, dejte mu dětskou lžíci a vidličku z umělé hmoty, ať to s nimi zkusí. Hodně ho chvalte, i když mu to ze začátku moc nejde.

Jídlo se nesmí plivat ani házet. Batole si může s jídlem trochu pohrát, nikdy mu však nedovolte potravu plivat nebo s ní házet. Pokud to dítě zkusí, důrazně mu řekněte, že to nesmí – jídlo patří buď na talíř, nebo do úst. Pokud v tom dítě pokračuje, řekněte mu, že půjde od stolu. V případě, že neposlechne, sundejte ho ze stoličky a nenechte ho pokračovat v jídle. Pokud vás poslechne, pochvalte ho.

Během jídla se vyhněte hádkám. Během jídla se nedohadujte. Snažte se naopak udržovat příjemnou atmosféru, povídejte si, vymýšlejte jednoduché říkanky atd. Pokud dítě už v jídle nechce pokračovat, nenuťte ho. Nedojedené jídlo zabalte a dejte do ledničky, dítě si ho může sníst později.

Učíme se používat příbor

Jak se postupně u dítěte vyvíjí jemná motorika, získává lepší kontrolu nad svými prsty. Jedním z cílů jemné motoriky je i schopnost se samostatně najíst. Dále proto následuje několik tipů, jak dítě učit používat příbor.

Začínáme jíst pomocí rukou. Když batole začne zkoušet samo se najíst, nebraňte mu v tom. Čím dříve se o to pokouší, tím dříve se to naučí. Ze začátku nechte dítě jíst rukama, neboť jeho jemná motorika se teprve rozvíjí. Po nějaké době bude samo chtít vyzkoušet dětskou lžíci nebo vidličku.

Dětský příbor

Pokud máte pocit, že batole už by rádo vyzkoušelo lžíci a vidličku, kupte mu dětský příbor. Existuje více typů dětských příborů, proto si možná nechte v obchodě poradit, který příbor je pro malé batole nejvhodnější. Rozhodně ho nenechte jíst velkou lžící ani vidličkou, dítě by si s nimi nevědělo rady a navíc by se mohlo poranit. Naopak s dětským příborem se naučí brzy zacházet a bude spokojené.

Počítejte s nepořádkem. Připravte se na to, že při prvních pokusech s dětským příborem bude jídlo všude, na stolečku i na zemi. Snažte se to příliš neprožívat a dát batoleti čas, aby se naučilo lžíci a vidličku používat. Jistě mu to brzy půjde o mnoho lépe a postupně i nepořádek bude menší.

Buďte přizpůsobiví. Batole asi nebude dětskou lžíci nebo vidličku držet vždy tak, jak má. To nevadí. Na začátku dítěti ukažte, jak by se měla lžíce nebo vidlička správně držet, ale jinak ho nechte, ať si příbor drží, jak mu to vyhovuje. Časem se správnému držení naučí. Vybírejte vhodná jídla. Používání příboru bude ze začátku pro malé dětské ruce docela těžký úkol. Vybírejte proto jídla, která se budou batoleti lžící (popř. dětskou vidličkou) dobře nabírat (např. bramborová kaše, mixované zeleninové polévky, těstoviny s mletým masem a sýrem). Vyzkoušet můžete i ekologické příbory.

Vyhýbejte se potravinám, jako je hrášek nebo špagety, které se dají lžící (popř. dětskou vidličkou) nabírat obtížně.

Autorka: P. Warner

Komentáře