Výpočet plodných dní je snad jedna z nejstarších metod antikoncepce. Nutno říci že je to metoda nejméně spolehlivá. Lidské tělo není stroj, každé ženě pracují její biologické hodiny trochu jinak a někdy se prostě porouchají.
O tom, jek to funguje během ovulace a kdy k ní dochází jsme již psali – takže jen krátce: přibližně 14 dní po začátku poslední menstruace dojde k uvolnění vajíčka – tedy k ovulaci. To znamená, že 5. den menzes je to celkem nepravděpodobné. S termínem 5 dní před menzes je to o něco horší (ovulace se klidně může zpozdit – a pak by se zpozdila i menstruace) ale pořád celkem nepravděpodobné. Jenže k ovulaci dochází přesně pouze v případě, že nezasáhnou nějaké jiné faktory – onemocnění, stres, příroda a podobně. Navíc s pravidelnou ovulací může počítat spíše žena, která má i menstruační cyklus pravidelný.
Asi tak – na jednom chatu jsem narazila na rčení – je to sice nepravděpodobné, ale náhoda je blbec.
Co dělat, když se bojíte
Pokud máte strach, že jste těhotná, nezbude vám, než se obrnit trpělivostí a minimálně týden (od styku) počkat. (Pokud toto čtete méně než den od inkriminovaného styku, pak je ještě možnost „pilulka po“ – na předpis, ale to je jiné téma a já se k němu vrátím). Domácí těhotenské testy fungují na základě testování hladiny hCG v moči. Přibližně u 5% žen lze prokázat těhotenství už asi týden po otěhotnění – kupte si ten nejcitlivější test, který seženete – většina z nich ale stejně určuje hranici 25mIU/ml (která se bere jako hranice pro otěhotnění). Použijte ho ráno – ranní moč je koncentrovaná a tak je případná hladina tohoto hormonu vyšší než pokud jdete na záchod odpoledne po tom, co celý den dodržujete pitný režim.
Pokud bude negativní – nejásejte, ještě nemáte vyhráno.
V ranné fázi těhotenství se hladina hCG v krvi přibližně každé dva dny zdvojnásobí, takže zkuste za dva dny znovu. (případně za další dva dny atd.)
Pokud od styku uplynulo už více než 14 dní a máte opravdu citlivý test pak je vše pravděpodobně v pořádku.
Tento postup ovšem poleze poněkud do peněz – takže doporučuji spíše v případě, že například praskl kondom – pokud je termín soulože mimo ovulaci a podařilo se dodržet pravidla přerušované soulože, je pravděpodobnost tak nízká, že to budou spíše vyhozené peníze. (ale pořád je lepší vrazit tak stovku do testů, než se 14 dní nervovat).
Pochopitelně pokud mezitím dostanete menstruaci a ta má obvyklou délku i intenzitu je pravděpodobně vše v pořádku.
Všimněte si, jak se stále oháním slovíčkem pravděpodobně – všechny tyto informace vycházejí ze statistik a jak se říká – ke každému pravidlu existuje nějaká výjimka.
Všem ženám, které ráno vstupují na záchod s testem v ruce přeji silné nervy a přesně tolik čárek, kolik si přejí.
Co když pozorujete těhotenské příznaky?
Hlavně se uklidněte – naše tělo je schopno vsugerovat si spoustu věcí, ale pokud potřebujete mít jistotu, tak je nejlepší zkusit těhotenský test, neb zajít k doktorovi.
Autor článku: Simona Kroupová