Lék na snížení krevního tlaku
Do větší sklenice nakrájíme 4 cibule, 4 na kolečka nakrájené oloupané citrony, 1 menší hlávku prolisovaného česneku a malý kousek nastrouhaného kořene křenu. Svaříme 2 1 vody s 1/2 kg cukru, přidáme 5 lžic medu a teplým nálevem zalijeme připravenou směs. Necháme 14 dní macerovat, občas protřeseme. Potom scedíme a uložíme v menších tmavých sklenicích na chladné místo. Užíváme dlouhodobě, třikrát denně po 1 lžíci. Na snižování krevního tlaku prý užívali cibuli už staří Egypťané. Také dnes platí jejich zkušenost, že sníme-li salát z 1 cibule pokapané citronem nebo přírodním octem a vykonáváme fyzickou aktivitu, tlak se výrazně snižuje.

Hlohová tinktura
Tuto tinkturu připravíme stejným způsobem jako tinkturu ze jmelí, jen jako drogu použijeme květ hlohu, který můžeme doplnit také drcenými plody a mladými lístky. Hloh patří k nejcennějším, ale i nejúčinnějším lékům na srdce. S mírou ho můžeme užívat, i když užíváme léky. K 15 kapkám hlohové tinktury doporučují staří bylinkáři ještě 5 kapek tinktury z prhy, užíváme ji dvakrát denně s troškou vody.

Jarní salát pro čištění krve
Nadrobno nasekáme mladé lístečky pampelišky, koncové výhonky kopřivy a nať po-pence. Přidáme trochu zelené cibulky nebo pažitky. Ochutíme solí, přírodním cukrem, jablečným octem nebo citronem a panenským olejem. Dobře promícháme a konzumujeme s máslovým chlebem, sýrem nebo jako přílohu k jídlům.

Čajová směs na zastavení krvácení
Připravíme ji ze směsi stejných dílů k tomuto účelu osvědčených bylin – natě turanky, kokošky, truskavce a přesličky. Čaj pijeme v malých dávkách, nejvíce 1 dl za hodinu. Jen tak dosáhneme žádoucího ú-činku, neboť velká dávka může působit opačně.

Kokoška na zastavení krvácení
Odšťavněním získáme z čerstvé natě kokošky šťávu, do níž přidáme trochu teplého medu. Užíváme 2-3 lžičky během hodiny Cistou šťávu můžeme kapat i do nosu.

Kornatění tepen
Středověcí klášterní bylinkáři doporučovali jako prevenci nať potočnice a rozrazilu lékařského, z nichž destilovali omlazovací elixír. Ze stejných dílů natě obou bylinek u-děláme obvyklým způsobem čajovou směs, pijeme 2-3krát denně.

Likér na předcházení mozkové příhodě
Do 1 l červeného vína dáme 2 lžíce nasekaných květů a kořenů mochny husí. Ve větším kastrolu vaříme na mírném ohni, dokud nám nezůstane asi polovina původního objemu. Pijeme denně po skleničce nalačno. Tento starý recept doporučoval už otec medicíny Hippokrates.

Prevence mrtvice
Uděláme bylinkovou směs ze stejných dílů kořene děhelu a kozlíku, natě mochny husí, majoránky, šalvěje, fialky a yzopu. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/4 l vroucího jablečného moštu a necháme 10 minut přikryté vyluhovat. Scedíme a vypijeme najednou, l-2krát denně.

 

Zdroj: FB