A odhady do budoucna? Odborníci se shodují v jednom: lidí závislých na alkoholu bude přibývat. Ty nejčernější prognózy odhadují, že do roku 2010 bude v České republice až 12% dospělé populace, která bude na alkoholu závislá…

A právě alkoholici, či lidé, kteří si alkoholu nepravidelně, leč hojně dopřávají, by se měli soustředit na svůj jídelníček daleko důsledněji, než – li abstinenti.

Proč?
Alkoholici jsou totiž daleko více ohroženi podvýživou, než běžná populace. Až 50% jejich příjmu kalorií je tvořeno právě alkoholem, na úkor běžné potravy.

Je proto nezbytné, aby jídelníček alkoholika byl kvalitní, měl vysoký obsah bílkovin a vysoký obsah tuků!

Rozhodně by v jídelníčku neměly chybět ryby, ořechy, kuřecí maso, jehněčí maso, vejce, sýry, zelenina…

Nezbytný a je také dostatečný a pravidelný přísun vitaminu C, vitaminu B a minerálů.
Jelikož alkohol narušuje vstřebávání téměř všech vitamínů a minerálů, je skutečně nezbytné, dbát na jejich pravidelný přísun, a to například i ve formě multivitamínových prostředků.

Pamatujte, že:

  • pití alkoholu na lačný žaludek je pro tělo hotovým šokem! Alkohol, který si dáme například po vydatné večeři, se z krve odstraní o 25% rychleji, než – li nalačno „do sebe kopnutý panák“!
  • doba cirkulace vstřebaného alkoholu se přes den mění. Pochopitelně, čím déle alkohol v krvi setrvává, tím ze zvyšuje množství poškozených buněk v mozku!
  • alkohol nejvíce škodí od 2 – 3 hodin ráno, do poledních hodin!

Každopádně myslete na to, že zdraví máte jen jedno. A věřte, že vaše játra vám budou vděčná, pokud je sem tam necháte odpočinout.

Pamatujte, že ve chvíli, kdy na alkohol myslíte již od chvíle, co otevřete oči a neumíte si den bez skleničky ani představit, máte problém. A je nejvyšší čas tento problém začít řešit.

Jde přeci o vaše tělo, o váš život…

Komentáře