Příprava krystalické solanky

Vložte jeden nebo více solných krystalů do malé zavíratelné nádoby, např. prázdné důkladně umyté sklenice od marmelády nebo do zavařovací sklenice. Naplňte sklenici kvalitní pramenitou vodou, aby byly krystaly ponořeny. Zhruba po hodině se krystaly natolik rozpustí, že vznikne 26% nasycená krystalická solanka k použití. Zjistíte, že se solné krystaly již dále nerozpouští. Teprve až opět přidáte vodu a tím zředíte koncentraci roztoku začnou se solné krystaly opět rozpouštět až do té doby než opět nastane nasycení solanky, které je dosaženo cca při 26%. Dokud jsou solné krystaly ve sklenici máte záruku, že je krystalická solanka nasycená. Z ní můžete denně odebrat požadované množství.

Solanku můžete vždy dolévat vodou dokud se solné krystaly úplně nerozpustí. Po rozpuštění všech krystalů odeberete další solanku až po přidání dalšího solného krystalu, aby byla zaručená 26% koncentrace solanky.

Jak udělat solankovou koupel:

V obchodech jsou k dostání různé koupelové sole. Většina z nich je chemicky připravovaných a tak pozbývají na své přírodní celistvosti. Pro léčebné procesy a pro uvolnění byste si také měli ke koupeli obstarat přírodní neupravovanou krystalickou sůl.

Na jednu solankovou koupel budete potřebovat 2 lžíce až 1 kg krystalické soli. Pro citlivou pokožku je vhodné začít menší koncentrací solného roztoku.

Vložte krystalickou sůl do vany a napusťte tolik vody, aby byla ponořena, zhruba po půl hodině se sůl rozpustí. Potom naplňte celou vanu vodou. Nepoužívejte při solankové koupeli žádné chemické a jiné přísady.

Dávejte pozor, aby teplota koupele byla přesně 37°C. Teplotu určitě přeměřte teploměrem. Při této teplotě nemusí tělo vydávat žádnou energii na vyrovnávání teplot. Kupodivu zůstává teplota během celé koupele skoro konstantní při 37°C neboť struktura solankového roztoku je tak silná, že se molekuly pohybují jen v určitém rytmu.

Komentáře