ledvinyMohlo by se zdát, že nemoci těchto orgánů jsou nejsou tak časté, proto jim nemusíme věnovat větší pozornost. Opak je však pravdou. Ledviny filtrují tělesné tekutiny a prostřednictvím močových orgánů vylučují zplodiny a škodliviny z organismu.

Po srdci a játrech jsou třetím nejdůležítějším životním orgánem těla. Podle složení moči lékařská věda dokáže posoudit více funkcí organismu a jeho rozbor patří k základním vyšetřovacím metodám. Historie zná mnoho lidových léčitelů, kteří podle vzorků moče dokázali určit diagnózu.

Proto musíme těmto orgánům věnovat velkou pozornost. Protože většinou jde o dlouhodobý proces, bylinky jsou k tomuto účelu nejlepším prostředkem. Jejich hlavním úkolem je podporovat vylučování a čistit celý tento systém.

Odváděním tělesných tekutin pomáháme i u nemocí srdce, prospíváme při revmatických onemocněních a obezitě.

Čaj faráře Kúnzla

Tento čaj doporučuje zkušený bylinkář k prevenci onemocnění ledvin a močových cest. Do čajové směsi použijeme po dvou dílech celíku a svízele, přidáme jeden díl natě hluchavky. Tři lžíce směsi zalijeme 3/4 1 vroucí vody a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Scedíme a pijeme třikrát denně během 2-3 týdnů. Preventivní kúru uděláme alespoň jednou v roce.

Preventivní ledvinová čajová směs

Abychom pomáhali ledvinovým a močovým orgánům, pijeme jednou za čas několik dní 3/4-1 1 čaje ze směsi dvou dílů natě celíku, k nimž přidáme po jednom dílu natě přesličky a truskavce.

Čajová směs na podporu činnosti ledvin

Smícháme stejné díly kořene jehlice, lékořice a listu břízy. Dvě lžíce směsi namočíme do 1/21 teplé vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a pijeme 2 až 3krát denně, ne dlouhodobě.

Cibulové víno na bílkoviny v moči

Tři středně velké cibule nadrobno nasekáme nebo pomeleme a zalijeme 1/2 1 bílého vína. Přidáme 2 lžíce medu, mírně ohřejeme, zamícháme a necháme 24 hodin stát. Potom opět trochu ohřejeme, scedíme a užíváme třikrát denně po lžíci.

Čajová směs na bílkoviny v moči

Smícháme po dvou dílech natě vřesu a celíku, přidáme po jednom dílu natě přesličky a šalvěje. Obvyklou denní dávku, 1/2 1 čaje z této směsi, pijeme ráno a večer po 1/2 množství.

Citron na ledvinové kameny

Při potížích s ledvinovými kameny pomáhá konzumace stavy z 1 citronu denně. Užíváme po 1/2 ráno a večer. Vypijeme ji ve sklenici vody nebo jako součást libovolného bylinkového lahodného čaje.

Čajová směs proti tvorbě ledvinových a močových kamenů

Smícháme stejné díly kořene jehlice, pampelišky, natě přesličky, kopřivy a celíku. Šálek neslazeného čaje pijeme dlouhodobě několikrát denně, hned při prvních příznacích. Po 3-4 týdnech užívání na stejnou dobu přerušíme.

Další recept

Čajovou směs uděláme ze stejných dílů květů prvosenky, natě truskavce, listu rybízu, celeru a petržele. Bylinky obou směsí, které můžeme různě kombinovat a obměňovat, rozrušují soudržnost kamenů, které se při dlouhodobějším užívání čaje rozpadávají a pomalu vymočí.

Tykvový sirup

Tykev podélně rozřízneme, vydlabeme a vnitřek bohatě posypeme přírodním cukrem. Necháme 24 hodin stát, vytvořený sirup slijeme a užíváme po lžičce 3-5krát denně před jídlem. Tykev čistí moč od bílkovin a pomáhá při bolestech způsobených kameny.

Čajová směs na zánět močového měchýře

Smícháme stejné díly natě přesličky, medvědice, mateřídoušky, meduňky a listu břízy. Čaj pijeme 2-3krát denně 7-10 dní.

Další recept

Připravíme čajovou směs ze stejných dílů listu (květu) lichořeřišnice, sedmikrásky, natě celíku a mletého lněného semene. Při přípravě čaj krátce povaříme.

Další recept

Smícháme stejné díly listu medvědice, lípy, břízy, natě hluchavky, petržele a kořene puškvorce. Zevně můžeme léčbu zánětu močového měchýře podporovat obklady z protizánětlivě působících bylinek.

Další recept

Odstavíme čerstvé plody – dva díly černého rybízu a po jednom dílu malin a jahod. Stavu pijeme několik dní 1/4 1 denně jako podpůrnou léčbu při zánětech v močových orgánech.

Sirup sv. Antonína

K přípravě sirupu jemně nasekáme stejné množství kořene celeru a petržele. K 8 lžicím této směsi přidáme 2 lžíce mletého semene kopru a vaříme v 1 l vody na mírném ohni 10-15 minut. Scedíme, přidáme po 5 lžících medu a přírodního cukru, na teplém místě necháme směs zhoustnout. Užíváme denně po 2 lžících. Je to lék na všechny nemoci močových orgánů.

Čajová směs na zánět ledvin

Uděláme je ze dvou dílů natě celíku, k němuž přidáme po jednom dílu listu břízy, medvědice a natě bazalky. Čaj pijeme dvakrát denně po 1/2 množství po dobu 7-10 dní.

Semeno kopru na zánět ledvin

Jednu lžíci semene kopru dáme krátce povařit v 1 dl vody. Scedíme, osladíme medem a pijeme každý den ráno nalačno 1-2 týdny

Močopudný čaj

K podpoře vylučování moče uděláme čajovou směs ze stejných dílů natě popence, celíku, vřesu a listu břízy. Jsou-li potíže mo- čových orgánů provázeny také onemocněním srdce, přidáme do čajové směsi ještě dva díly kukuřičných blizen.

Iva Hédlová podle Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny

Foto: commons.wikimedia.org

Komentáře