Většina lidí má ledviny dvě – ačkoliv se – velmi zřídka – narodí dítě s jednou ledvinou, a nebo člověk přijde o ledvinu v důsledku onemocnění nebo úrazu.
Úkolem ledvin je filtrovat odpadové látky z krve do moči, která pak odtéká do močového měchýře a z těla ven. Hrají také důležitou roli při udržování vodníhohospodářstvív těle a mají vliv na krevní tlak.
Ledviny může postihnout celá řada nemocí. Nejběžnější jsou ledvinové kameny,malé hrudky vápníku a kyseliny močové, které vykrystalizují v ledvinách nebo v močovodech ( trubičkách, jimiž teče moč do močového měchýře ). Vznikají z příliš zahuštěné moči nebo infekcí.
Dokud jsou kameny v ledvinách, obvykle nebolí. Jakmile se však uvolní a začnou putovat m močovými cestami dolů nebo tyto cesty zablokují, působí bolest. Bývají to krátké záchvaty prudké bolesti zad v oblasti ledvin , které někdy vystřelují do břicha a do genitálií. Tyto bolesti jsou známé jako ledvinová kolika. Dalšími příznaky jsou bolesti při močení a někdy krev v moči.
Ledviny mohou být také infikovány bakteriemi, které způsobují onemocnění zvané pyelonefritida. To bývá důsledkem jiných poruch, např. zánětu močového měchýře nebo obtíží prostaty. Nemocný má bolesti v oblasti ledvin a v bocích, kolem pasu a někdy i v břiše. Obvykle má horečku a při vyšetření se najde v moči krev, bílkovina a bílé krvinky. Mívá časté nucení na moč.
Nefritida je sice onemocnění vzácné, ale patří k těm vážnějším. Příčinou je obvykle porucha imunitního systému( viz Jak posílit imunitní systém ), při níž tělní protilátky napadnou ledvinovou tkáň.
K příznakům patří moč, která se vylučuje v malých množstvích a má červené nebo kouřové zabarvení, zadržování vody, bolesti hlavy, bolesti v zádech a vysoký krevní tlak. V malém počtu případů nakonec dochází k selhání ledvin, takže je nutná transplantace ledviny nebo pravidelné léčení dialyzačním přístrojem, který krev přefiltrovává.
Dalším onemocněním je rakovina ledviny, při které se objeví v krvi moč, nemocný však nemá bolesti, a dále selhání ledvin způsobené cukrovkou.
Vyskytnou-li se jakékoliv ledvinové obtíže , vždy se poraďte s lékařem, protože nevěnuje-li se jim patřičná pozornost mohou se rozvinout ve vážné onemocnění. Neléčená infekce může způsobit trvalé poškození ledvin a jejich nepřiměřenéopotřebení. Před alternativním léčením je třeba infekci vyloučit.
Pijte nejméně 2 litry tekutin denně. Střídejte typy minerálek, bylinné čaje a zelený čaj. Dehydratace ( odvodnění ) způsobuje zahuštění moči, čímž se zvyšuje nebezpečí vzniku ledvinových kamenů a dalších potíží, např. zánětů močového měchýře.
Pokud to není nutné, neužívejte diuretika ( léky zvyšující močení ). V nezbytném případě požádejte lékaře, aby Vám předepsal diuretika, která nezvyšují hladinu kyseliny močovév krvi.
Vymočte se, jakmile pocítíte nutkání. Čím déle zůstává moč v těle, tím pravděpodobněji mohou minerály vykrystalizovat v kameny a tím větší je nebezpečí, že se rozmnoží bakterie. Máte-li ledvinové kameny, vyhýbejte se mléčné stravě, která je bohatá na vápník a místo vody z vodovodu pijte raději minerální vody s nízkým obsahem vápníku.
Obtíže ledvin, pokud se neléčí, mohou být velice vážné. I když alternativní léčení může napomáhat ke zdolání infekce, mělo by se používat jako doplněk léčby klasické.
Naturopatie, fytoterapie, aromaterapie, akupunktura i další alternativní metody mohou být prospěšné, pokud se provádějí dlouhodobě.
Z alternativních podpůrných prostředků – aloe Berry Nectar.