Podezření na onemocnění vzniká tehdy, když se na temeni hlavy objeví olupující se šupiny – ty se postupně rozšiřují do okolí až na skráně. Jejich množství kolísá bez zjevné příčiny, definitivně zmizí v místech, kde se vytvoří pleš mužského typu. Lupy se také mohou vyskytovat jako průvodní znak i při neurologických onemocněních a různých chorob poruchy imunity. Také používání nevhodných šampónů může v některých případech vyvolat jejich tvorbu, většinou však mizí po odstranění jejich používání.

Příčiny vzniku jsou různé – může to být nedostatečné prokrvení pokožky hlavy, střídání extrémně horkého a studeného vzduchu, vysoká aktivita plísní v organismu a na pokožce hlavy i vysoká produkce mužských pohlavních hormonů. Pokud přijímáme nedostatek některých živin (selen, karoteny, vitamíny B komplexu, esenciální mastné kyseliny), můžeme tím podporovat rozvoj tohoto problému.

Kromě používání vhodných šamponů můžete omezit tvorbu lupů i vhodným upravením jídelníčku. Ze stravy vynechejte cukr, mléko, sýry, čokoládu, smažená jídla, naopak zařaďte větší množství ovoce a zeleniny a zakysané mléčné produkty.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015