U nás byl v čele magnetoterapie Grüner, v 70. a 80. letech Dr. Jeřábek a Dr. Chvojka.

Použití
Magnetoterapie se s úspěchem používá téměř ve všech oborech medicíny jako důležité součásti komplexní terapie.
Odborné poradenství lékařů v oblasti magnetoterapeutických pomůcek může být pro mnoho lidí se subklinickými potížemi v oblasti onemocnění pohybového ústrojí (svalů, kloubů), kůže, nervových onemocnění a dalších neocenitelnou pomocí.
V Japonsku a USA mají pacienti možnost konzultovat s profesionálními magnetoterapeuty, kteří navrhují komplexní léčbu včetně potravinových doplňků, tělesných cvičení, akupunktury, laserové terapie apod.

Principem působení statického magnetického pole na organismus je to, že buňky jsou slabými magnety s oběma polarizacemi, což je dáno účinky magnetického pole Země o indukci 0,6 Gauss, které je stálou součástí životního prostředí člověka. Jsou-li buňky vystaveny působení magnetu o indukci 300 a více Gauss, přijímají jeho polarizaci.
Na základě zmíněného principu je patrné, že buňky mohou být zmagnetizovány. Na této bázi dochází k elektromagnetickým a biochemickým změnám v buňkách a tím k příznivému ovlivnění systému kostního, svalového, imunologického, hormonálního, kardiovaskulárního, zažívacího a nervového.

Léčebné magnetické pole
Vlivem léčebně aplikovaného magnetického pole (pulzního nebo permanentního) dochází k pozitivním biologickým změnám ve tkáních, které je možno využít při odstranění řady zdravotních potíží.

Účinky magnetického pole je možno shrnout do šesti léčebných skupin a efektů
– analgetický (protibolestivý)
– myorelaxační (uvolňující svalové křeče)
– vasodilatační (rozšiřující krevní cévy)
– urychlující látkovou výměnu a detoxikační
– protizánětlivý, hojivý, regenerační
– protiedémový (protiotokový)

Permanentní magnetoterapeutické pomůcky
Obsahují speciální medicínské magnety, které jsou součástí kloubních bandáží, podložek a polštářků.

– Magnetoterapeutické bandáže kloubů se používají při artróze, revmatismu, ke zmírnění bolesti, zánětu, otoků kloubů a svalů.
Po operacích a úrazech dochází k urychlení hojení až o 50%.

– Magnetoterapeutické podložky a polštářky podporují klidný spánek, celkovou regeneraci organismu a stabilitu imunitního systému. Tím výrazně přispívají ke zlepšení celkového zdravotního stavu.

– Magnetoterapeutické vložky do obuvi jsou vhodné zejména pro diabetiky a lidi trpící špatným prokrvením dolních končetin a bolestmi nohou.

– Bodové magnety se nejčastěji používají současně s akupunkturou k zesílení účinků této metody.

– Magnetoterapeutické náramky stabilizují krevní tlak, příznivě ovlivňují krevní oběh a zvyšují okysličení krve. V poslední době se k jejich výrobě používá taktéž kámen – hematit.

– Magnetoterapeutické náhrdelníky uvolňují napětí šíjového svalstva a podporují imunitní systém. U astmatiků dochází ke zmírnění intenzity a prodloužení intervalů mezi jednotlivými astmatickými záchvaty.

Náramky a náhrdelníky se již tradičně vyrábějí v Japonsku a odtud se dostávají do celého světa. Japonským ministerstvem zdravotnictví byly zařazeny mezi zdravotní pomůcky první třídy.
Nedoporučuje se jejich použití u osob se zavedeným kardiostimulátorem a těhotných žen.

Závěrem
Je paradoxem doby, že magnetoterapie, která statisticky vykazuje ze všech dosud známých léčebných metod nejvyšší míru úspěšnosti, nejmenší rizika a nákladnost, je stále metodou poslední volby.
Je často používána až tehdy, kdy tradiční léčebné metody naprosto selhaly.

MUDr. Dagmar Kisser

Komentáře