Vyznavačům nahoty se daří jako nikdy předtím. Kde jsou nejoblíbenější české nuda pláže? A kam se sjíždějí nudisté z celé Evropy?  Jaké jsou nejzajímavější stránky nudistů?  

Nuda pláže, FKK, či prostě pláže, kde se nenosí plavky.  Nahota, která není proč skrývat. Rok do roku je jich u nás vidět stále více. 
 
V České republice existuje řada přírodních koupališť, kde se naturisté mohou oddávat svému životnímu stylu. 
 
V některých městech své klientele vychází vstříc i majitelé aquaparků a „naháčům“ nabízí speciální hodiny nebo dokonce celé programy. Jako příklad může sloužil liberecký Babylon, kde dokonce jednou za měsíc pořádají speciální nuda párty. 

Hlavní část naturistů se však orientuje spíše na přírodní koupaliště a zavedené KFF pláže. Nejznámější z nich je zřejmě Šeberák – na břehu rybníka nedaleko Prahy. Mnozí pamětníci koupání „bez“ si ještě dnes vzpomenou na dobrodružná sedmdesátá a osmdesátá léta, kdy se na Šeberáku pořádali pravidelné hony vedené příslušníky VB.
 
Ověřené a oblíbené nuda pláže v České republice

1. Praha: koupaliště a kemp Džbán, rybník Šeberák, Hostivařská přehrada
2. Stará Boleslav: Pískovna Lhota
3. Veselí nad Lužnicí: Pískovna u Vlkova
4. Chomutov: Kamencové jezero u Chomutova
5. Plzeň: Litická přehrada
6. Liberecko: Máchovo jezero – pláž Klůček
7. Pardubicko: Mělice u Přelouče
8. Brněnská přehrada – Osada
9. Ostrava – Antošovice: Štěrkovna
10. Pomezí Plzeňského a Jihočeského kraje: Nudicamp Račov
11. Prostějov: Plumlovská přehrada 

Naturisté přišli z Německa
Tradice koupání bez plavek na specializovaných plážích však nezačala v České republice. První vznikly už počátkem minulého století v Německu. Byl to čas osvěty, odkládání příliš těsných límečků a sdílení společných hodnot, říkají naturisté. Kniha Heinricha Pudora Kult nahoty se stala kultem doby.
 
V roce 1903 byl poblíž Hamburku otevřen první nudistický klub – Freilichtpark. A nadšení z nudistického hnutí rostlo rychle. Prakticky každé větší město v Německu mělo v té době svůj nudi klub.

V šedesátých letech začaly vznikat první nudistické kempy v Chorvatsku. Nejznámějším symbolem chorvatské „nuda“ byly kempy okolo romantického městečka Vrsar na Istrii. Ještě dnes jsou nuda pláže u Vrsaru Mekkou  evropských naturistů.   


Momentka z oblíbené naturistické plachetnice Silva

Nudismus nebo naturismus?
 
Podle slovníku cizích slov znamená nudismus: "hnutí propagace nahoty a její praktikování". Slovo má základ v latinském "nudo", což znamená "nahý". Stále více se však v této souvislosti začíná používat modernější termín, a tím je "naturismus". I toto slovo pochází z latiny. Konkrétně z latinského základu natura, což znamená "příroda".   

Zatímco nudismem se rozumí propagace a praktikování nahoty jako takové, naturismus se více soustředí na návrat člověka k přírodě prostřednictvím jeho pobytu bez oděvu v přirozeném prostředí přírody. V češtině v současné době používáme obě slova jako synonyma.

Komentáře