Česnek medvědí se představuje…
Medvědí česnek je vytrvalou a poměrně vysokou rostlinou, která roste jak ve volné přírodě, tak i na zahradě. Lidově se této rostlině říká lenek. Rostlina medvědího česneku má zpravidla 20 až 60 milimetrů dlouhou cibuli, která má průsvitné šupiny. Rozměr listů osciluje mezi 20 až 50 centimetry. Květy medvědího česneku jsou velmi drobné a plod je představován tobolkou s celkem třemi brázdami. Česnek medvědí se objevuje již na jaře ( DUBEN ) a k jeho vykvetení dochází v podstatě od dubna až do června. Záleží také na nadmořských výškách, v nichž se vyskytuje. Své pojmenování získal medvědí česnek logicky po medvědech, kteří jej jako první vyhledávali v přírodě jako zdroj obživy.

 

Medvědí česnek, jeho výskyt ve volné přírodě a pěstování
Ve volné přírodě roste medvědí česnek na jemně kyselých půdách, které jsou bohaté na humus. Nachází se zejména v lesích, které jsou bohaté na vlhkost. Poměrně zajímavou informací může být, že se česnek medvědí nachází na místech, kde sídlili dávno staří Slované. Již pravděpodobně i oni věděli o zázračných účincích, které tato rostlina má. Z pohledu pěstování česnek medvědí rozhodně náročnou rostlinou není. Stačí jej klidně vysadit i pod ovocné stromy a nebudete mít problém s tím, že by vám nevyrostl. U stromu je pouze třeba, aby byl častěji zavlažován, jelikož česnek medvědí má rád vláhu. Rozhodně mu nevadí i stinné místo, což u některých rostlin a plodin, jako je třeba cibule, mrkev a další, může činit problémy.

Co dělá česnek medvědí užitečnou rostlinou?
Základem medvědího česneku z pohledu obsahu látek jsou sloučeniny na sirné bázi v čele s kyselinou L – askorbovou. Jinak se v česneku medvědím nacházejí také silice, vitamíny a v neposlední řadě také minerální látky. Poměrně známou sloučeninou, která tvoří základ této rostliny, je aliin. Je ho v tomto typu dokonce více než v česneku setém. Česnek medvědí je jednou z prvních rostlin, jež umí vyčistit organismus po zimě. V kuchyni je jeho využití v podstatě totožné jako u klasického česneku setého. Dobroty jako králík na česneku anebo hovězí na česneku jsou s tímto typem česneku snad ještě mnohem lepší!

Užití
Tato bylina se používá na čištění jater a žlučníku. Česnek medvědí má antibakteriální a antimykotické účinky, též přirozeně snižují obsah tuků a krevní tlak. Zvláště je vhodný pro omlazovací kúry, na odstranění škodlivých látek v krvi, či při léčbě chronické choroby kůže. Rovněž se používá při zácpách a špatných funkcích trávicího ústrojí, které provázejí vnitřní křeče.