Možná tento zrádný stav znáte pod názvem iktus, apoplexia cerebri, cévní mozková příhoda (CMP) nebo progresivní paralýza (zkratka P.P., od toho je odvozeno lidové "heslo": "Klepla ho pepka.").
Co se děje uvnitř
Mozková mrtvice je třetí nejčastější příčinou smrti, po srdečních infarktech a rakovině. V 80 % případů ji zaviní ucpání mozkové cévy, vznikne tak mozkový infarkt. V 20 % ji způsobí prasknutí cévy a vznikne tak mozkové krvácení (tyto případy bývají složitější a mají i vážnější následky).
Co se děje zvenčí
Mrtvice může udeřit kdykoliv a kdekoliv, i u jinak zdravého člověka! Na první pohled může mít postižený problémy s chůzí, rovnováhou a pohybem vůbec. Při komunikaci může působit zmateně, dezorientovaně nebo mít problémy mluvit a někdy i rozumět, co říkají jiní. Dále se může dostavit slabost, ztráta citlivosti tváře nebo končetiny (tzv. "mravenčení") a neschopnost dobře je ovládat.
Postižený si může stěžovat na problémy se smysly, zejména se zrakem (špatné vidění, rozmazaný obraz, krátkodobá ztráta), výjimkou není ani bolest hlavy. V obličeji si můžeme všimnout asymetrie (např. pokleslý koutek úst nebo oka, spadlé oční víčko..). Příznaků je celá řada, odvíjejí se od toho, která část mozku je právě poškozena.
Zrádné může být ale hlavně to, že postižený nemusí cítit žádnou bolest. Pokud se nedostaví okamžitě k lékaři, následky jsou katastrofální!
První pomoc
Při podezření na mrtvici u postiženého okamžitě zavádíme protišoková opatření. Pokud je při vědomí, uložíme ho do polohy při mozkolebních poraněních, v bezvědomí zavádíme stabilizovanou polohu. Nepodáváme žádné léky, můžeme chladit hlavu postiženého.
Důležité je nepodceňovat příznaky a ihned zavolat ZZS, nebo se s postiženým co nejdříve dostavit k lékaři!
Shrnutí
Příznaky
- slabost
- ztráta citlivosti tváře nebo končetiny ("mravenčení"), neschopnost dobře je ovládat
- zmatenost, dezorientace, poruchy vnímání (problémy mluvit a někdy i rozumět)
- potíže s chůzí, rovnováhou a vůbec s pohybem, pociťuje závratě
- problémy se smysly (zejména zrak)
- náhlá bolest hlavy, někdy ztuhnutí krku
- asymetrie obličeje
První pomoc
- protišoková opatření
- zajištění klidu
- možno chladit hlavu
-
polohování: při vědomí – poloha při mozkolebních poraněních
v bezvědomí – stabilizovaná poloha
při šoku – protišoková poloha