Prosím, abyste respektovali moje přání (pokud mi nezištně chcete pomáhat):

1. v REMISI se cítím dobře a nemám ŽÁDNÁ OMEZENÍ (pouze můžu být někdy víc unavená). Mohu se věnovat VŠEM ZÁLIBÁM, ŘÍDIT AUTO, věnovat se přiměřené fyzické i psychické zátěži. Mohu žít úplně normálním životem jako zdravý člověk!

V této fázi je NEPŘÍJEMNÉ dokola poslouchat: „dávej na sebe pozor, to nezvládneš, co když se ti udělá špatně, je nezodpovědné řídit auto, jezdit na kole, nebýt pod dohledem…“, apod.

2.   ATAKA či RELAPS přichází pozvolna a sama POZNÁM kdy přichází! V tom případě UVÍTÁM POMOC, ovšem jen po dobu nezbytně nutnou pro zotavení se z nejhoršího a míru pomoci si prosím URČUJI SAMA.

Je nepříjemné, když mě dokola přesvědčujete, že to nemůžu sama zvládnout, že je mi třeba pomoci (to samozřejmě jo, ale to vím nejlíp sama a nemusí mi to nikdo vnucovat), že to bude trvat dlouho, než se můj stav zlepší a jak bych to jako chtěla dělat, nebýt vás apod. Jsem nesmírně vděčná za každou pomoc, ale neustálé přesvědčování v tom, že jsem nemocná a neschopná mi NEPOMÁHÁ a přivádí mě do depresí. SAMA VÍM NEJLÍP NA CO STAČÍM A ŘEKNU SI KDYŽ POTŘEBUJI POMOC.

SHRNUTÍ:

– nepřesvědčujte mě o mé neschopnosti
– netvrďte, že víte líp než já jak mi je (i když máte nastudované knížky)
– nepřesvědčujte mě o nezbytnosti mi pomáhat v případech, kdy to sama nepociťuji
– nechte mě samostatně a svobodně rozhodovat, jak nakládat se vzniklou situací
– SAMA SI ŘEKNU JAK A KDY POTŘEBUJI POMOC
– SAMA SI ŘEKNU, KDY POMOC NEPOTŘEBUJI.

3. TECHNICKÁ:

podle doktorů se mám vyhýbat styku s lidmi prodělávajícími nakažlivou infekci jako virózu, chřipku, angínu apod. a chránit se nachlazení.

Mám příkaz od doktorky ŽÍT AKTIVNĚ, věnovat se přiměřeným pohybovým aktivitám jako např. jízda na kole, plavání, tanec.

Mám si vytvářet příjemné zážitky a dopřávat si potěšení (k tomu patří moje rodina a děti! Týden v izolaci od dětí je horší než nemoc sama)

A nakonec: pokud někdo nabízí pomoc, tak prosím nezištně. Nesnáším žádné metody nátlaku a psychického vydírání se záminkou pomoci!!!

Dája (MS)

Komentáře