Tak, jako je tomu u dospělých, i u dětí nemá každá bolest hlavy charakter typické migrény. I v dětské populaci jsou kupř. časté bolesti hlavy vertebrogenního původu, tj. bolesti vyvolávané z oblasti krční páteře, které mohou typickou migrému v mnoha ohledech imitovat.

Základem úspěšné léčby, která se svými prostředky ani taktikou příliš neliší od léčby bolestí hlavy dospělých, je především správná diferenciální diagnostika. V první řadě je třeba spolehlivě vyloučit situace, kdy je bolest hlavy "jen" cenným, někdy prvním, varovným příznakem jiného onemocnění. Řada z těchto onemocnění vyžaduje specifickou cílenou léčbu, jejíž pozdní zahájení by mohlo vážně ohrozit nejen zdraví, ale někdy i život dítěte. Každá déle (kupř. několik dnů) trvající bolest hlavy dítěte je dostatečným důvodem k obornému lékařskému vyšetření.

Diagnózu migrény (není to synonymum pro bolest hlavy, ale jedná se o specifický typ recidivující bolesti hlavy) lze vyslovit teprve po vyloučení ostatních možných příčin bolesti hlavy v širokém spektru možností od zánětlivých onemocnění vedlejších nosních dutin přes poúrazové stavy hlavy a páteře, poruchy cirkulace a vstřebávání mozkomíšního moku, až třeba po nitrolební krvácení z cévní malformace nebo mozkový
nádor.

S ohledem na uvedená rizika přehlédnutí závažné choroby lze jen znovu zdůraznit, že bolest hlavy je třeba v prvé řadě považovat za příznak nemoci, nikoliv za nemoc samotnou. Pokud lékař po zevruném vyšetření nemocného dítěte dospěje k diagnóze migrenózní bolesti hlavy (bolest hlavy vyvolaná překrvováním cév mozkových obalů), existuje dnes již celá řada způsobů léčby jak pro akutní fázi (k zastavení záchvatu bolesti hlavy vč. doprovodných příznaků), tak i pro prevenci vzniku migrenózních záchvatů.

Autor:Prim MUDr. Boris Živný
NeuroCentrum Praha