Máte pocit, že vašemu tělu něco schází? Možná je to právě vitamín D, který se podílí na celé řadě reakcí v organismu, takže představuje poměrně důležitou složkou. Jakmile ho tělo nemá dostatečné množství, dá to určitým způsobem najevo. V článku zjistíte, jak rozpoznat nedostatek vitamínu D a jaké jsou způsoby pro jeho dostatečné doplnění.

Jak poznat nedostatek vitamínu D

Nedostatek vitamínu D se diagnostikuje poměrně obtížně. Pro jednoznačný výsledek je nutné podstoupit krevní testy a vyšetření. Nápovědou však mohou být i některé problémy, které pozorujete na svém těle. Konkrétně se může jednat například o slábnoucí vlasy s větší tendencí k vypadávání. Nehty začnou mít horší kvalitu, lámou se a třepí. Varovným signálem jsou i problémy se zuby nebo křehčí kosti, do kterých se nedostatečně ukládá vápník.

Pocit únavy, deprese a nevýkonný imunitní systém

Mezi další příznaky nedostatku vitamínu D patří neustálý pocit únavy i přes dostatečný odpočinek. K tomu se přidávají sklony k depresi. Nebezpečné může být snížení výkonnosti imunitního systému, který najednou není tak silnou bariérou proti nemocem. Je tak jasné, že vitamín D má v lidském těle skutečně velmi důležitou úlohu, kterou není dobré podceňovat.

Jak vitamín D doplňovat

Pro doplnění vitamínu D do lidského organismu existuje hned několik různých způsobů. Buď se můžete rozhodnout pro doplněk stravy vitamín D3 ve formě kapek, nebo si vyberete kapsle. Kromě toho je možné číst vit D3 získat z kvalitní stravy, kdy je obsaženy například v tučných mořských rybách. Během letních měsíců si také tělo dokáže značnou část vitamínu D samo syntetizovat díky slunečnímu záření, které dopadá na pokožku. Důležitost doplňování je tak klíčová hlavně během zimy.

Komentáře