Kouzelná moc bylinekI když nám letošní podzim vskutku nabízí širokou paletu barev, kam se jen podíváte, pocit přicházejícího období dlouhé zimy, sychrava a zatažených dnů může na spoustu lidiček působit hodně depresivně.

Do toho všeho stresy z práce, nemocný člen rodiny, nedostatek peněz na blížící se nakupování dárků pro děti a strašící hypotéka za zády. Jedno na druhé sedá a na vaší křehké dušičce už jsou jasné šrámy.

Rozhodně není nic proti ničemu, když se se svými problémy obrátíte ke zkušenému odborníkovi a svěříte se. V první řadě ale zkuste začít u sebe a pomoci si vlastními silami.  


Foto: Moyan Brenn, Flickr

Zastavte se a uvolněte se

I v nabitém programu si najděte alespoň 15-20 min denně jen a jen pro sebe. Uchylte se do klidné místnosti a nenechejte se nikým rušit. V naprostém tichu nebo za tichého doprovodu relaxační hudby si lehněte na záda a zkuste postupně a vědomě uvolnit všechny svaly vašeho těla.

Od konečků prstů na nohou i rukou, přes mohutné svaly končetin, zad, břicha i hrudníku, až po stažené krční a šíjové svalstvo. Nezapomeňte také na rty, jazyk a celý obličej. Musíte se doslova roztápět do podložky.

Do toho klidně a pravidelně dýchejte nosem a zlévejte energii načerpanou každým vdechem do celého těla, do každé buňky vašeho organismu, a s výdechem pošlete veškerou námahu, stres a břemena, co nosíte na zádech, daleko pryč. Nádherně ucítíte, jak z vás ona tíha padá.

Důležité je soustředit se pouze a jen na uvolnění a dýchání. Jakmile se vám myšlenky zaběhnou, okamžitě a v poklidu se vraťte zpět. Užívejte si chvíle naprostého volna a věřte síle tohoto okamžiku.

I vědomá relaxace samozřejmě potřebuje trénink. V prvních dnech s vámi vaše vědomí nebude chtít naplno spolupracovat. Časem se ale naprosto odprostíte od okolního světa, svých myšlenkových pochodů a budete jen čerpat pozitivní energii z naprostého uvolnění vašeho těla i mysli.

Poté normálně vstaňte a směle, s úsměvem na rtu pokračujte v denních aktivitách. 


Foto: Lua Ahmed, Flickr

Magie bylinek

Rostlin a jejich léčebných účinků bylo užíváno už pradávna. Je dosti smutné, že v dnešním uspěchaném světě se na jejich kouzelnou moc zapomíná a celkově bývají velkým procentem odborníků podceňovány či dokonce zesměšňovány.

Byliny nelze užít na všechno a nejsou, jako nic na světě, všemocné. Je však důležité najít kompromis mezi klasickou medicínou a tímto alternativním postupem, kterým můžeme vyléčit či pomoci k odstranění zdravotních neduh jak těla, tak i duše.

Jelikož je již podzim a většinu bylin si sami nenatrháme, musíme se obrátit k  tinkturám nebo sušeným směsím z lékárny či čajovny. Není nic lepšího, než si po náročném dni dopřát šálek uklidňujícího, voňavého čaje.

V souvislosti s depresemi, úzkostí, snižováním stresu a napětí a poruchami spánku je volně dostupná řada bylinek. Sázkové tipy, které jsou z nich nejlepší a zaručeně účinkují, jsou zde zbytečné. Dají se totiž výborně kombinovat.

Mezi oblíbené rozhodně patří MEDUŇKA. 

Meduňka
Foto: Pavel Axman, Wikimedia Commons

Ta uvolňuje napětí svalů, uklidní a svou překrásnou vůní vás ukolébá ke zdravému spánku. Rovněž dobře funguje při žaludečních obtížích a proti vlezlým oparům, které jsou rovněž pro toto chladné období typické. 

 

Meduňku můžete s klidným svědomím smíchat s blahodárným heřmánkem, kozlíkem, chmelem (ne pivem) mučenkou či dobromyslem. Všechny perfektně působí na neklid, stres, návaly smutku a poruchy spánku. 

Rozhodně neprohloupíte ani TŘEZALKOU. Ta, kromě toho, že napomáhá zbavování se depresivních stavů, úzkostí a strachů, krásně uvolní vaše svalstvo. Je tedy vhodná pro ženy ke zmírnění premenstruačního syndromu.

Třezalka

Ke všemu má léčivý potenciál na žlučník, překyselený žaludek či postižený urologický trakt. Třezalku se však nedoporučuje užívat déle než 6 týdnů kvůli ledvinovému zatížení a neměla by se kombinovat s antidepresivy či s přímým sluněním.

Snad i vy tedy v taji bylinek a čarovné moci uvolnění najdete to, co v mlžných dnech hledáte a opět svůj život prosvítíte sluncem.