Jak se tedy pozná, zda máte s alkoholem problém či nikoliv. Jednoduše si odpovězte na následující otázky a za každou kladnou odpověď si dejte jeden bod:

– Jste schopna vydržet bez jediné skleničky déle než jeden týden?
– Umíte si užít oslavu nebo party bez alkoholu?
– Pijete alkohol hlavně pro chuť?
– Když se večer napijete, jste schopna druhý den fungovat bez problémů?
– Jste dlouhodobě ve stabilní psychické pohodě?

Pokud jste získala více než čtyři body, nemusíte se závislosti na alkoholu obávat. Tento test je však pouze orientační a tak pokud si nejste jistá, otestujte si svoji závislost pomocí testů na www.alkoholik.cz

Proč jsou vlastně ženy skryté alkoholičky?

V rámci mé praxe se pravidelně potkávám se ženami, které zůstaly ve čtyřiceti letech osamocené. Děti jim odešly z domu a ony si prošly těžkým rozvodem. Právě tyto ženy patří mezi rizikovou skupinu skrytých alkoholiček. Ty, které jsou chytré, mají stabilní finanční příjem a zároveň jsou emočně neuspokojené. Nemají u sebe partnera a zůstávají po večerech samotné. Právě ony večery o samotě navádí k pravidelné konzumaci vína, která se, žel, zvrhne do každodenního pití alkoholu. Většinou jsou to ženy navenek silné, úspěšné a bezproblémové. Jejich alkoholický svět za dveřmi domova málokdo pozná a většinou se jejich závislost ukáže až v pozdějších stádiích.

Jak poznám skrytou alkoholičku?

U skrytých alkoholiček najdeme jeden společný znak, a sice, že se cítí být nemilované a emočně neuspokojené. Kromě toho na jejich chování a zvycích se začnou projevovat různé odlišnosti, které vám mohou jejich závislost napovědět:

– fyzické změny – hubené končetiny, avšak větší obvod pasu, zavodněný obličej i tělo, kruhy pod očima
– psychické změny – "psychická nepřítomnost", zapomnětlivost, roztržitost, uzavřenost nebo naopak přemíra optimismu
– pokud se daná napije alkoholu, může nad ním zcela ztratit kontrolu
– daná osoba pije od rána, avšak do takové míry, aby se kontrolovala
– schovávání alkoholu po domě, bytě
– zatvrzelost typu "já s ničím problém nemám"
– nedostatečná péče o vzhled oproti minulosti

Jak z toho ven?

Pokud máte s alkoholem sama problém, zvažte, zda nebudete potřebovat odbornou pomoc. Jednoduše zkuste přestat pít a uvidíte, zda se vám to samotné podaří. Nehrajte si na hrdinku a raději se sebou začněte dělat něco hned, než bude pozdě. A pokud pije váš blízký? O tom budu psát příště.

Autor: Lenka Černá

Komentáře