Podle gastroenterologů je pořád ještě normální jdete-li „na velkou" třikrát denně nebo jenom třikrát za týden – pokud je tato frekvence pravidelná. Většina odborníků ale tvrdí, že zdravé stravování se postará o vyprázdnění aspoň jednou denně.
Trápí vás zácpa?
Zácpa patří k běžným, ale současně k nejvíce frustrujícím zdravotním potížím. Často je způsobena současným způsobem života: jíme výrobky rychlého občerstvení, které obsahují málo vlákniny, pijeme málo vody, chybí nám tělesný pohyb a málokdy reagujeme okamžitě na vyprazdňovací reflex.
Zácpa je odjakživa problémem žen. Kolem pěti milionů z nich užívá denně projímadla jen proto, aby ulehčily svému zažívání. Na počátku obvykle stojí touha po plochém bříšku. Ale pak už to bez projímadel prostě nejde.
Práce, vztahy, rodina, domácnost a téměř žádný čas pro pravidelné jídlo, k tomu ještě navíc touha po štíhlosti – to je obrovský stres i pro náš tzv. „břišní mozek". Mezi naším mozkem a mezi přibližně 100 miliony nervových buněk v našem břiše existuje vzájemné propojení. Při trvalém přetížení způsobeném každodenním stresem reaguje velmi senzitivní enterický nervový systém, tedy naše břicho, tím, že odmítá pracovat správně. Aby se činnost střev obnovila, a „vše" se dalo do pohybu, sáhne většina z nás automaticky po projímadlech.
O zácpě mluvíme tehdy, je-li ulevování obtížné nebo k němu dochází méně než třikrát týdně. Optimální průchozí čas – doba, během, které projde potrava trávicím traktem – se pohybuje mezi 17 až 36 hodinami, delší doba představuje riziko, že tělo začne toxiny absorbovat zpět. Odpad, který se hromadí ve střevech, brání vstřebávání živin a vyplavuje jedy do krve. Zkuste sníst několik lžic kukuřice cukrové, kterou tělo nedokáže úplně strávit. Je-li váš průchozí čas v pořádku, měla by se zase objevit na světle denním do 36 hodin.
Zdravá stolice by měla být středně hnědá, pevná a vlhká. Měla by z těla odcházet snadno a zanechat po sobě pocit úplného vyprázdnění. Ke stolici, která v záchodové míse plave, vám můžeme gratulovat, znamená to, že vaše strava obsahuje hodně vlákniny. Je-li však nápadně světlá a páchnoucí, může to také znamenat celiakii.
Úporná chronická zácpa může signalizovat vážnější onemocnění, např. dráždivý tračník, cukrovku nebo rakovinu tlustého střeva.
Občasná zácpa není důvodem k návštěvě lékaře, trvá-li však déle než 2 týdny, měli byste se nechat vyšetřit.
Projímadla nejsou řešením
Po projímadlech bychom měli sahat pouze v případě skutečné zácpy. Mnoho uživatelek projímadel má však zkreslené představy o normálním průběhu vyprazdňování stolice: Když nemají stolici denně, považují se za nemocné. Mnoho lidí se domnívá, že jsou přírodní prostředky, jako lusky senny, kořen rebarbory, aloe, nebo kůra krušiny olšovité, lepší a zdraví neškodné. To je ale velká chyba! Tyto prostředky totiž v některých případech vyvolávají zánět ve střevní stěně, a tím vyprovokují uměle navozený průjem. Spolu s ním jsou pak z těla vylučovány i životně důležité vitaminy a minerální látky. Oproti tomu šetrné chemické prostředky, které jsou k dostání v lékárnách, podporují činnost tlustého střeva, přitom ale nechávají životně důležité látky v tenkém střevě bez povšimnutí. I u těchto prostředků však hrozí při nesprávném užívání návyk! Trvalé užívání laxativ může způsobit to, že střevo „zleniví" a nebude samo už vůbec pracovat. Nikdy neberte projímadlo, jestliže máte žaludeční bolesti, nucení na zvracení nebo zvracíte. Stejně tak je projímadlo nevhodné v těhotenství. Minerální oleje používejte jako projímadlo pouze na doporučení lékaře.
Vyskytne-li se zácpa u dětí do šesti měsíců, je třeba podávat jim dostatek vody. Vhodná je také švestková šťáva: zpočátku dávejte půl kávové lžičky. V každém případě se poraďte s dětským lékařem.
Jak si pomoci?
Doporučuje se strava bohatá na vlákninu nebo dieta ze syrových potravin. Kromě nedostatku vlákniny může zácpu způsobit také přílišné množství masa nebo mléčných výrobků ve stravě.
Při jídle důkladně žvýkejte a nikdy nespěchejte. Dopřejte si hodně vlákniny z lusků, fazolí neloupané rýže, celozrnného chleba, brambor ve slupce, syrové zeleniny, čerstvého i sušeného ovoce a také hojně pijte.
Otruby absorbují velké množství vody – až devítinásobek své váhy – a tím pomáhají vytvořit správnou konzistenci stolice. Když se přidají ke stravě, napomáhají pak regulovat činnost střev. Aby se ale jejich účinek projevil, musíte vypít denně alespoň tři sklenice vody. Doplňování potravy otrubami nelze pojímat jako dlouhodobou léčbu, zjistilo se totiž, že obsahují látky, které zabraňují vstřebávání prospěšných minerálů. Při změně stravovacích návyků vás může zpočátku trápit nadýmání. To je dáno tím, že tělo se musí nejprve přeorientovat na novou stravu.
Cvičte, pokud možno, pravidelně – aby se žaludek a zádové svaly udržovaly v kondici. Relaxační techniky jako například jóga vám pomohou uvolnit stres.
Častým problémem je zácpa na cestách. Zde nám projímadla skutečně mohou účinně pomoci. Pozor: čaj z listů senny dráždí střevo. Lepší jsou proto mírné chemické prostředky. Za zkoušku stojí i použití laktózy (mléčný cukr).
Průchozí čas zpomalují potraviny z bílé mouky. Jezte více ovoce a zeleniny a celozrnného pečiva a pijte nejméně dva litry tekutin denně – čaj a káva se nepočítá. V případě, že se cítíte nadmutí, zvyšte příjem tekutin na tři až čtyři litry.
Opačná situace
Průjem je většinou způsoben střevní infekcí a lze se s ním vypořádat dietou a trpělivostí. Pokud ale trvá déle než tři dny, je nutné jít k lékaři. Mohlo by jít o závažnější onemocnění. Pozor, hrozí nedostatek základních živin. V první řadě jsou ohroženy děti, starší lidé a osoby s chatrným zdravím, ztráta tekutin totiž může způsobit dehydrataci.
Příčinou průjmu může být také virus, reakce na jídlo, otrava jídlem, stres, velké množství alkoholu, některé léky, zejména antibiotika. V některých případech může být průjem známkou vážnější choroby, např. dráždivého tračníku, zánětlivého onemocnění střev, zánětu výchlipky nebo rakoviny tlustého střeva.
První pomoc
Pacientům se doporučuje 24 hodin nejíst, pít pouze minerální vodu nebo dvě lžičky jablečného džusu v pravidelných intervalech o délce 15 až 30 minut. Vhodné jsou solené polévky, které doplňují hladinu nerostných látek v organismu.
Když příznaky průjmu ustoupí, doporučuje se jíst vařenou rýži s vodou, zeleninové šťávy a polévky. Tvrdí se, že živý jogurt napomáhá obnovení ochranné mikroflóry tlustého střeva tam, kde byla zničena infekcí. Mléku se naopak vyhýbejte. Při akutním průjmu může totiž dojít k dočasné ztrátě enzymů laktázy, které napomáhají trávení mléka. Mléko by vaše potíže ještě zhoršilo. Poté se má pacient vracet přes další pevná jídla – dušenou mrkev, banány, vejce na tvrdo a tousty – k obvyklému jídelníčku.
Průjem nervového původu by se měl léčit esencemi, které pomáhají při stresu. Patří mezi ně esence heřmánku, pelargonie, jalovce, levandule a santalového dřeva. Užívají se dvě až čtyři kapky rozmíchané ve lžičce rostlinného základního oleje, které se dvakrát denně vmasírovávají do břišní krajiny.
Průjem a zácpa se střídají
Spolu s bolestí břicha a nadýmáním to bývá obvyklý projev kandidózy – nadměrného přemnožení kvasinek candida albicans ve střevech. Příznaky jsou vyvolány kvašením cukru, při kterém vznikají alkohol a plyn. Může jít ale i o syndrom dráždivého tračníku, takzvanou „střevní neurózu".
Tomuto střevnímu onemocnění jsou nejvíce vystaveni lidé mladí a lidé středního věku. Mnohem častěji se vyskytuje u žen ve věku dvaceti až čtyřiceti let. Příznaky se objevují a mizí a mezi jejich projevy mohou být až několikaleté přestávky. I při vhodném léčení trvá někdy onemocnění měsíce až léta.
Tato porucha je známa také pod názvem spastický tračník a její příčiny nejsou zatím spolehlivě známé. Předpokládá se, že v mnoha případech hraje důležitou roli stres.
Periody průjmů a zácpy se často střídají. Průjem bývá obvykle horší po ránu a může obsahovat mazlavý sliz. Často se vyskytují křečovité bolesti v podbřišku, které se někdy utiší po odchodu větrů a vyprázdnění střev.
V počátcích onemocnění užívejte 2-3krát denně horké nálevy z máty peprné nebo z heřmánku, případně s malým množstvím zázvoru. K podpoře správné činnosti střev se doporučuje strava z neupravovaných surovin. Pomoci může masáž břicha, ale za nejdůležitější se považuje, aby pacient věnoval dostatečnou pozornost celkovému odpočinku.
Stopy krve, které objevíte na toaletním papíru, jsou většinou způsobené hemoroidy nebo drobným natržením konečníku. Pokud ale zjistíte, že je krev i ve stolici, může to být známkou vředové kolitidy (zánětu tlustého střeva), Crohnovy choroby nebo rakoviny tlustého střeva či konečníku. Proto tyto případy nepodceňujte a navštivte lékaře.
autor: – kš –