obezitaMožná už jste také slyšela, že ve stresu se tloustne. Některé ženy naopak tvrdí, že ve stresové situaci hubnou. To se ale většinou jedná o velmi intenzivní, krátkodobý stres. Jedná-li se o dlouhodobý stres nízké intenzity, řada z žen ho tzv. zajídá, tzn. hledá uvolnění a novou energii v jídle, často ve sladkostech.
 

Může mít stres opravdu tak velký vliv na naši váhu?

Z fyziologického hlediska dochází při stresu v organismu k celé řadě jevů. Při chronickém stresu, tedy takovém, který nedokážeme řešit, je aktivován hypothalamo-hypofyzární systém. Dojde k sekreci adrenokortikotropního hormonu (ACTH) a kortizolu. Působením těchto hormonů dochází ke zvýšenému ukládání podkožního tuku.  

Jaké typy stresových situací na nás působí, i když si je mnohdy neuvědomujeme?

Může to být dlouhodobý stres v práci, především visí-li nad vámi hrozba nějakých termínů. Stresová je také práce, kdy jste v neustálém kontaktu s lidmi. V trvalém stresu můžete být, nedaří-li se vám uspokojivě skloubit práci s péčí o rodinu.

Stres ale můžete mít např. i z neutuchajících snah o snížení váhy. Samozřejmě, že důvodů, kvůli kterým vaše tělo produkuje stresové hormony může být spousta a jsou velmi individuální.

Zamyslete se nad svým životním stylem i po téhle stránce, nejste zbytečně stresována a nedržíte tím svá nadbytečná kila v šachu?

Zkuste si jednotlivé situace rozebrat a svůj trvalý stres minimalizovat. I proto, že stres zároveň přispívá ke vzniku dalších onemocnění jako je hypertenze, kardiovaskulární onemocnění, tenzní bolesti hlavy. Ovlivňuje imunitní systém, a proto je jedním z vlivů při vzniku astma, diabetu, revmatické artritidy a infekčních nemocí.