Žena má ve spodní části břicha dva vaječníky, po jednom na každé straně dělohy. Ve vaječnících se každý měsíc až do PŘECHODU na začátku měsíční periody tvoří vajíčka. Někdy bývají vaječníky uprostřed menstruačního cyklu, kdy z nich vajíčko odchází, bolestivé a této bolesti říkáme ovulační bolest.
Patologické bujení uvnitř nebo na vaječníku bývá obvykle benigní ( nezhoubné ). Může však být i maligní ( zhoubné ). Běžně se také na vaječníku objevují tekutinou naplněné útvary, které se nazývají cysty. Jsou převážně malé a benigní a řadu let mohou přetrvávat bez obtíží. Některé jsou občas příčinou bolestí v dolní polovině břicha, nejčastěji během menstruace a ovulace. Někdy narostou vaječníkové ( ovariální ) cysty do značných rozměrů, jiné se překroutí, prasknou nebo krvácejí, což je značně bolestivé a nutí ke zvracení.
Při jakékoliv bolesti nebo zduření v dolní polovině břicha nebo při bolesti během sexuálního styku vyhledejte ihned lékaře – může to být totiž příznakem cysty na vaječníku.
Vaječníky také vyplavují do krevního oběhu ženské hormony. Nerovnováha těchto hormonů může být příčinou různých obtíží, např. neplodnosti a premenstruační tenze. V přechodu se produkce hormonů ve vaječnících zastaví, což je někdy příčinou osteoporózy.
Co doporučují terapeuti
Naturopatie – terapeuti předpokládají, že příčinou špatné funkce vaječníků může být celkově podlomené zdraví, stres, dlouhodobé užívání antikoncepčních tablet a další faktory. Vážné poruchy, např. cysty, musí léčit odborník. Při běžných obtížích, které mohou způsobit menstruační obtíže, se doporučuje zlepšení výživy a vhodný pohyb. To prospěje jak rozmnožovacímu systému, tak celkové zdravotní kondici.
Fytoterapie – mnohé rostliny účinkují povzbudivě jako hormony. Bylinkáři užívají na úpravu činnosti vaječníků mimo jiné drmek, kaulofylum žluťochovité a jam divoký.
Aromaterapie – při podezření na hormonální poruchu se doporučují následující esenciální oleje: šalvěj muškátová, meduňka, citron, borovice a pomeranč. Smíchejte 4 až 6 kapek s lžící základního oleje a vtírejte do břicha a do kříže každý večer a ráno.
Stanovisko klasického lékařství
Lékař může vaječníky vyšetřit a nahmatat nádor nebo cysty per vaginam ( přes pochvu ). Může doporučit vyšetření ultrazvukem, při němž zvukové vlny při vysoké frekvenci proniknou tělem a vytvoří obraz skoro jako rentgen, může doporučit laparoskopické vyšetření, při kterém se vnitřní orgány vyšetřují svítícím nástrojem zavedeným do dutiny břišní malým řezem v břišní stěně. Tím lze obvykle zjistit, zda se jedná o nezhoubný nebo rakovinový nádor. V případě nutnosti se nádor odstraní chirurgicky.
V určité fázi menstruačního cyklu může lékař naordinovat vyšetření hladiny hormonů v krvi, aby zjistil hormonální poruchy nebo příčinu neplodnosti. Hormonální léčba, obvykle tabletami nebo čípky, může vyléčit neplodnost nebo zmírnit příznaky premenstruační tenze.
Iva Hédlová – na základě podkladů Reader´s Digest
foto: sxc.hu