OBTÍŽE VAJEČNÍKU

Patologické bujení uvnitř nebo na vaječníku bývá obvykle benigní ( nezhoubné ). Může však být i maligní ( zhoubné ). Běžně se také na vaječníku objevují tekutinou naplněné útvary, které se nazývají cysty. Jsou převážně malé a benigní a řadu let mohou přetrvávat bez obtíží. Některé jsou občas příčinou bolestí v dolní polovině břicha, nejčastěji během menstruace a ovulace. Někdy narostou vaječníkové ( ovariální ) cysty do značných rozměrů, jiné se překroutí, prasknou nebo krvácejí, což je značně bolestivé a nutí ke zvracení.

Při jakékoliv bolesti nebo zduření v dolní polovině břicha nebo při bolesti během sexuálního styku vyhledejte ihned lékaře – může to být totiž příznakem cysty na vaječníku.

Vaječníky také vyplavují do krevního oběhu ženské hormony. Nerovnováha těchto hormonů může být příčinou různých obtíží, např. neplodnosti a premenstruační tenze. V přechodu se produkce hormonů ve vaječnících zastaví, což je někdy příčinou osteoporózy.

Co doporučují terapeuti

Naturopatie – terapeuti předpokládají, že příčinou špatné funkce vaječníků může být celkově podlomené zdraví, stres, dlouhodobé užívání antikoncepčních tablet a další faktory. Vážné poruchy, např. cysty, musí léčit odborník. Při běžných obtížích, které mohou způsobit menstruační obtíže, se doporučuje zlepšení výživy a vhodný pohyb. To prospěje jak rozmnožovacímu systému, tak celkové zdravotní kondici.

Fytoterapie – mnohé rostliny účinkují povzbudivě jako hormony. Bylinkáři užívají na úpravu činnosti vaječníků mimo jiné drmek, kaulofylum žluťochovité a jam divoký.

Aromaterapie – při podezření na hormonální poruchu se doporučují následující esenciální oleje: šalvěj muškátová, meduňka, citron, borovice a pomeranč. Smíchejte 4 až 6 kapek s lžící základního oleje a vtírejte do břicha a do kříže každý večer a ráno.

Stanovisko klasického lékařství

Lékař může vaječníky vyšetřit a nahmatat nádor nebo cysty per vaginam ( přes pochvu ). Může doporučit vyšetření ultrazvukem, při němž zvukové vlny při vysoké frekvenci proniknou tělem a vytvoří obraz skoro jako rentgen, může doporučit laparoskopické vyšetření, při kterém se vnitřní orgány vyšetřují svítícím nástrojem zavedeným do dutiny břišní malým řezem v břišní stěně. Tím lze obvykle zjistit, zda se jedná o nezhoubný nebo rakovinový nádor. V případě nutnosti se nádor odstraní chirurgicky.

V určité fázi menstruačního cyklu může lékař naordinovat vyšetření hladiny hormonů v krvi, aby zjistil hormonální poruchy nebo příčinu neplodnosti. Hormonální léčba, obvykle tabletami nebo čípky, může vyléčit neplodnost nebo zmírnit příznaky premenstruační tenze.

Iva Hédlová – na základě podkladů Reader´s Digest
foto: sxc.hu

Komentáře