Ocet si v českých domácnostech poslední dobou buduje silnou pozici nejen jako potravina, ale i jako čisticí prostředek nebo součást nejrůznějších kosmetických procedur. Máme pro vás 30 tipů na jeho využití!

1. Zbaví vás plísně na závěsu

Sprchový závěs je vděčným místem, co se bujení nejrůznějších plísní týče. Naneste na postižená místa ocet a kartáčkem plíseň odstraňte. Kromě toho, že bude závěs čistý, bude i dezinfikovaný.

2. Bojuje s vodním kamenem

Sprchovou hlavici, která už nefunguje tak, jak by měla, prostě ponořte na 10 minut do směsi vody a octa. Vodní kámen se krásně rozpustí. To samé platí i o kohoutcích.

3. Zaručí lesk zrcadlu

Jako nové se bude lesknout zrcadlo, omyjete-li jej vodou s octem. A nebudete si muset lámat hlavu ani se šmouhami!

4. Vybělí spáry

Mezi kachlíčky v koupelně se také hromadí nejrůznější usazeniny, o plísni ani nemluvě. Postříkejte je octem a pak omyjte. Budou pryč.

5. Odstraní usazeniny

Pokud vás trápí usazeniny v záchodové míse, i s nimi vám ocet pomůže. Nalijte dva šálky tohoto univerzálního „zázraku“ do mísy a nechte působit přes noc.

6. Vyčistí vanu

Totéž platí i pro usazeniny a vodní kámen ve vaně. Pokud chcete navíc dodat vaně její původní zářivě bílou barvu, pomozte si i sodou. V kombinaci s octem je nepřekonatelná.

Ocet ovšem není jen pro hospodyňky, ocení ho i kutilové!

7. Poradí si se rzí

Zrezly vám šroubky a matky (nemluvě o dalších dílenských nezbytnostech)? Pak je namočte do octa a nechte jej nějakou chvíli působit. Budou jako nové.

8. Pomůže se sádrou

Pokud už vás unavuje, jak musíte dokola rozdělávat sádru, protože než jste práci dokončili, ztuhla na kámen, zkuste do směsi přidat pár kapek octa. Sádra bude tuhnout o něco pomaleji (ale nebojte, nakonec ztuhne).

9. Ulehčí strhávání tapet

Staré tapety umějí být pěkně odolné, když se jich chcete zbavit. Ale zkuste je nastříkat octem a uvidíte, jak půjdou dolů!

10. Zajistí stěrače jako nové

Vůbec není na škodu čas od času pořádně vyčistit stěrače. Použijte na ně ocet, odstraní jakoukoli špínu a mastnotu.

Mimochodem, pokud bojujete každý rok se zbytky dálniční známky, odstraníte je rovněž pomocí octa.

11. Bojuje proti námraze

Škrábání skel na autě vám ocet také usnadní – stačí ji nastříkat směsí tří dílů octa a jednoho dílu vody. Pokud s ní navíc sklo potřete, bude se i hůře tvořit.

Stále více lidí si nemůže vynachválit ocet jako univerzálního pomocníka při úklidu. Kde všude vám bude hodit?

12. Vrátí lesk a barvu dřevu

Máte-li doma dřevěný nábytek či obložení, oživte je směsí octa a oleje, kterou navíc dřevo vyživíte, a tím mu zajistíte delší životnost. Jak na to? Stačí v ½ litru teplé vody smíchat 2 lžíce olivového oleje a 4 lžíce jablečného octa. Nábytek otřete a přeleštěte.

13. Zatočí s plísní v koutě

Pokud bojujete s plísní ve vlhkém koutě místnosti, naplňte bílý vinný ocet do ostřikovače a zasaženou zeď postříkejte.

14. Hodí se na podlahy

Prakticky s ním můžete vytírat jakékoli povrchy (samozřejmě zředěným vodou). Nejenže odstraní nečistoty, ale také dezinfikuje a oživí barvy.

15. Vyčistí koberec

A když jsme v předchozím bodě psali o všech površích, byl tím míněn i koberec. Pokud vás trápí nevzhledné skvrny na běhounu, smíchejte v ½ šálku octa 2 lžíce soli a naneste na skvrnu.

16. Odmastí radiátor i digestoř

Mastný prach se uklízí jen velmi těžko, takže si pomozte octem (ředěným i neředěným) a uvidíte, jak rychle půjde mastnota dolů! To samé platí i pro žaluzie.

17. Naleští okna…

Přidejte ocet do vody s tradičním prostředkem, který používáte na mytí oken. Nejenže si usnadníte samotné mytí, ale sklo se bude krásně lesknout.

18. … ale i šperky

Zašlé a zčernalé šperky na chvilku namočte do octa a poté vyleštěte měkkým hadříkem. Budou jako nové!

19. Odstraní nánosy z klávesnice

Nemusíte si na čištění počítače (tedy jeho povrchu) kupovat drahé, speciální roztoky. Použijte vodu s octem. Pamatujte však, že při takovémto čištění nesmí být počítač připojen do elektrické sítě a používat ho smíte, až pořádně oschne (pozor, aby se vám nedostala voda dovnitř!).

Poslední oblastí, kde ocet přijde vhod, je starost o prádlo a oblečení.

20. Nahradí aviváž

Přidejte ocet do pračky namísto aviváže – prádlo bude dokonale čisté a krásně měkoučké. Nemusíte se bát, že by bylo cítit po octu! Jemný pach vyvane dříve, než je sundáte ze sušáku!

21. Poradí si se skvrnami

Bílý vinný ocet nastříkejte na skvrny od potu či antiperspirantu, ale i kávy nebo vína, nebo dokonce krve a další odolné znečištění. Poté vyperte.

22. Zachová barvy…

Přidáte-li ocet do praní, máte jistotu, že se „neopere“, tedy že se nebudete po jeho vyndání z pračky divit, co se to stalo s vašimi oblíbenými barvami.

23. … a zabrání jejich pouštění

Skvělým tipem je namočit před prvním praním do octa nové džíny (asi na 10 minut). Nebudou barvit.

24. Rozzáří bílou

Zašlé a zažloutlé bílé oblečení (nejčastěji to bývají ponožky) namočte do vody s octem. Uvidíte, jak bez chemických prostředků krásně zbělá!

25. Poradí si se zmačkaným trikem

Pokud vytáhnete ze skříně (či zavazadla) oblečení v poněkud zmuchlaném stavu, pověste je na ramínko, nastříkejte směsí z 1 dílu octa a 3 dílů vody a nechte uschnout. Bude (skoro) jako čerstvě vyžehlené.

26. Zatočí se skvrnou od žehličky

Tedy nesmí se jednat o spáleninu, s tou už si neporadí nic kromě záplaty. Nicméně malou skvrnu potřete octem a uvidíte, že nebude zdaleka tak nápadná!

27. Poradí si s bakteriemi

Nemusíte utrácet za drahé desinfekční prostředky na praní. Ocet si během praní poradí s nejrůznějšími mikroby (ať už ho přidáte k prášku nebo místo aviváže).

Nicméně i při vaření a skladování potravin vám může být ocet nápomocný.

 

28. Pomůže vejcím natvrdo…

Další z babičkovských receptů. Prostě k vodě, v níž vaříte vejce, přidejte trochu octa. Nepopraskají.

29. … i dušenému masu

Při dušení masa přidejte do vody pár lžiček jablečného octa – nesrazí se!

30. Zatočí s moly

Pokud vaši spižírnu napadli tito nijak sympatičtí motýlci, zkuste v ní nechat směs 1,5 šálku s několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Moli jí nebudou moci odolat a vaše potraviny jsou v bezpečí…

Zdroj: přišlo emailem
Foto: wikipedia.org