- Buďte výmluvní a vtipní. Ujistěte se, že přípitek, který pronášíte, je přiměřený publiku i dané události.
- Buďte jednoduší. Ať je váš přípitek jednoduchý a věcný. Vyhýbejte se velkým slovům, nejjednodušší slova často znějí nejupřímněji.
- Buďte sví. Mluvte ze srdce.
- Buďte struční. Proneste jen několik vět, nepropadejte citovým výlevům.
- Buďte připravení. Dobrý přípitek je malým proslovem. Každý dobrý řečník vám potvrdí, že je mnohem těžší přednést krátký projev než dlouhou řeč. Chce to cvik, aby vše vyznělo spontánně. Možná není od věci naučit se dva nebo tři přípitky zpaměti, určitě se vám to jednou může hodit.
- Buďte rázní. Ukončete svůj přípitek pozitivně a rázně. Jasně naznačte jeho konec pronesením zdravice „Na zdraví!“ a pozvednutím sklenice.
Na oficiálních akcích bývají nejvýše dva přípitky, prvního se ujímá hostitel. Přípitky se plánují předem, je třeba je domluvit s obsluhou.
Na rodinných oslavách záleží na tom, nakolik formálně ji pořádající pojmou. Na svatbách patří první přípitek hostiteli, tím je otec nevěsty. Druhý pak může pronést otec ženicha. Na křtinách je hostitelem novopečený otec, může tedy pronést první přípitek. Dále připíjejí dědečkové na zdraví mladé rodiny.
Narozeninový přípitek v zaměstnání pronáší nejvyšší přítomný nadřízený, v rodině pak některý z příbuzných. Například při oslavě šedesátin muže je nejvhodnější, když první přípitek pronáší syn, ženě připíjí buď manžel nebo syn, případně oba v průběhu hostiny.
Pohřební hostina se pro přípitky nehodí, zde je namístě spíše oficiální poděkování smutečním hostům za doprovod zesnulého. Ujímá se jej některý z příbuzných mužů, např. manžel, syn nebo bratr zemřelého, nejlépe při podávání aperitivu.
autor: Bertolli
foto: střípky